Vlhkost je největším nepřítelem všech staveb, zejména těch k bydlení a rekreaci. Vzlínající vlhkost v obvodových zdech působí nejen neesteticky, ale může narušovat konstrukci, zhoršovat její technické a fyzikální vlastnosti a přispívat ke snížení kvality vnitřního mikroklimatu.
Vlhké prostředí přispívá k tvorbě nežádoucích plísní, v objektech je těžký a vlhký vzduch. Pobyt v takovém prostředí může způsobit zdravotní problémy.
Jak je možné vlhké zdivo sanovat?
Vlhkost ve zdivu lze odstranit mechanickou, nebo chemickou cestou. Každá z variant má své výhody i nevýhody a každá je vhodná pro jinou aplikaci.
Podřezání zdiva
V minulosti se staré zdivo sanovalo tak, že se ručně vybourala část jedné horizontální řady zdiva. Postupovalo je po úsecích délky zpravidla jednoho metru. Do takto vzniklé spáry se vložil hydroizolační pás, zdivo se zaklínovalo, následně dozdilo a menší spáry se vyplnily cementovou maltou.
Tato metoda však byla velmi pracná a především zdlouhavá. Dnes existují rychlejší a snadnější metody, a sice podřezání zdiva řetězovou či lanovou pilou. Řezáním se vytvoří spára tloušťky pouze pár milimetrů, do které se vloží hydroizolační fólie, zdivo se zaklínuje plastovými klíny a spára se pod tlakem zacelí cementovou suspenzí.
Řetězová pila je vhodná pro podřezání cihelného zdiva, u kterého je možné vést řez ložnou spárou. Diamantovým lanem lze naopak řezat materiál s vyšší tvrdostí, jako je beton, kamenné zdivo a cementová malta.
Mechanickou sanační metodu nelze ovšem použít vždy. Pro pohyb pily podél zdiva je třeba dostatek prostoru a proto tuto metodu nelze využít pro podřezání zdiva v místech schodišť, výklenků, nik a jiných stísněných prostor. V těchto případech lze využít moderní způsob sanace zdiva – chemickou injektáž zdiva.
Chemická injektáž zdiva
Technologie izolace chemickou injektáží je vhodná pro rychlou aplikaci hydroizolace ve špatně přístupných místech. Silikonové emulze a krémy, akrylátové gely, nebo polyuretanové pryskyřice jsou tlakově aplikovány do předvrtaných otvorů v patě zdiva. Jejich osová vzdálenost je zpravidla okolo 10 cm. Aplikováním emulze tlakem do otvoru v porézním zdivu dojde k vyplnění pórů stavební hmoty a vytvoření souvislé vodoodpudivé vrstvy.
Chemická injektáž zdiva vyžaduje přístup pouze z jedné strany zdiva a je tedy vhodná zejména tehdy, kdy je nechtěné výrazně zasahovat do interiéru budovy.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.