Zelený gabion, aneb gabionová treláž bez kameniva

Klasický kamenný gabion je tvořen košem z ocelových sítí, které drží naskládané kamenivo pohromadě v kvádrech nebo krychlích. Zelené gabiony jsou obdobou těch známých kamenných, které známe především v podobě opěrných zdí, plotů či sloupků. Pokud je pro vás kamenný gabion příliš fádní nebo jej chcete dokonce kombinovat, ideální je zvolit zelený gabion s rostlinami.

Gabionová treláž

Gabionová treláž je v podstatě ocelový drátěný koš, který není vyplněn žádným kamenivem, ale je ponechán prázdný. Volné místo uvnitř koše slouží pro růst všemožných druhů rostlin, zejména popínavých, které gabionovou treláž postupem času celou obalí a vytvoří tak zelený gabion.

Zelený gabion
Gabionová treláž porostlá popínavou rostlinou vytváří zelený gabion.
Takto vypadá zelený gabion na podzim.
Takto vypadá zelený gabion na podzim.

Vhodné rostliny do gabionu

Výběr rostlin vhodných pro gabiony je velmi úzký, ale rostliny vytváří velmi krásné prostředí.

U paty gabionů se daří nejlépe okrasným travám, a hlavně popínavým rostlinám, jako jsou akebia, břečťan nebo z pergol velmi známé psí víno.

Nemusí zoufat ani ti z vás, kteří již postavili kamenné gabiony místo oplocení a chtěli by jej oživit. K již vybudovaným gabionům stačí vybrat vhodnou popínavou rostlinu, zasadit k patě gabionu a čekat kam se rostlinka po vaší zdi vydá. Další možností je zavěšení různých nádob či truhlíků. V tomto případě jsou nejvhodnější velmi odolné rostlinky, jako jsou například trvalky, skalničky, plazivé dřeviny nebo suchomilné druhy mechů. Pokud si nejste jisti výběrem, obraťte se na odborníka v zahradnictví.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Plot - IN
O jaký plot máte zájem?
m

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Stavba zeleného gabionu svépomocí

Z ocelových sítí se přímo na stavbě sestavují koše ze sítí, které se k sobě přichycují pomocí ocelové spirály nebo sponek. Pak už záleží jen na vás, jak moc naplníte gabiony kamením nebo je necháte celé zarůst popínavými rostlinami. V každém případě vybírejte rostliny, které nejsou náročné na vláhu, neboť gabionová konstrukce funguje jako drenáž.

Osázení gabionů je nutné plánovat již při stavbě, kdy se střídá uložení kamenů na sucho s instalací umělohmotného truhlíku, ve kterém je nasypaná zemina s humusem či hnojivem. Nebo jej lze vybudovat i bez truhlíku, záleží na vašich preferencích.

Před započetím stavby se však ujistěte, ve kterých případech budete potřebovat vyřídit stavební povolení na stavbu plotu.

Stavba plotu – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Plot
O jaký plot máte zájem?
m

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů