Zimní zahrady určené pro pěstování rostlin | stavimbydlim.cz
Home Bydlení Zimní zahrady určené pro pěstování rostlin

Zimní zahrady určené pro pěstování rostlin

0

Plnohodnotným prostorem, který je v přímém kontaktu s okolní přírodou, kde si můžete číst, jíst, odpočívat, trávit čas s přáteli nebo rodinou, by se měla stát vaše zimní zahrada. Takový prostor by měl být zařízen s rozmyslem a citem a i rostliny by v něm měly mít své místo.

zimní zahrada subtropická
zimní zahrada subtropická (www.prima-receptar.cz)

Rozlišujeme několik typů zimních zahrad určených pro pěstování rostlin. Prvním typem je klasický skleník. Vyžaduje orientaci k jižní straně a velké prosklené strmé plochy. Tento prostor také můžeme nazývat subtropickou zimní zahradou. Pěstují se zde totiž rostliny běžně rostoucí v subtropech (citrusy, jasmín, oleandr, araukárie). Na léto můžeme rostliny vyndat na terasu nebo balkón a na zimu je uklízíme do skleníku, kde přezimují. Tato zimní zahrada je sice krásná, ale není určena k tomu, abychom ji my sami celoročně obývali.

zimní zahrada tropická
zimní zahrada tropická (www.planetadeco.com)

Nejzajímavější zimní zahradou je v tomto ohledu zahrada tropická. Pěstovat tu můžete filodendrony, krotony, parožnatky, palmy nebo orchideje. Tento prosklený prostor s výhledem ven se dá obývat celoročně. Z pohodlí svého ratanového křesla tak můžete pozorovat vedle orchidejí, jak venku sněží. Naopak v létě jistě oceníte, když se budete moci schovat před žárem do stínu vaší palmy.

zimní zahrada vodní
zimní zahrada vodní (www.floranazahrade.cz)

Posledním typem je vodní zimní zahrada. Takto řešené prostory jsou málo obvyklé. Snad pro svoji náročnější údržbu a problémy související s vlhkostí, která se zde hromadí. Tu je třeba regulovat a již v návrhu myslet na její vhodné odvádění a oddělení od ostatních obytných prostor v domě. Pokud tyto požadavky splníte, budete mít nádherný a jedinečný prostor s vodní plochou, která může být buď na okrasu, nebo sloužit k osvěžení. Taková zimní zahrada zkrášlí váš dům a budete ji moci užívat po celý rok. Ve vodních zimních zahradách se daří například ardízii, babelce, stolístku nebo hortenzii.

zdroj: Zimní zahrady Kajánek, [online, citováno 27. 3. 2016]. Dostupné z: <http://www.zimnizahrady-kajanek.cz/cs/o-zimnich-zahradach>

Titulní obrázek: www.zimni-zahrada.net