Anhydritové lité podlahy jsou vhodné nejen pro podlahové topení

Anhydritové lité podlahy se v dnešní době hojně používají pro stavbu těžkých plovoucích podlah. K jejich oblíbenosti přispívá příznivá cena, rychlá doba realizace, výborné mechanické vlastnosti, ale také tepelně-technické vlastnosti, díky kterým jsou anhydritové podlahy předurčeny pro použití na podlahy s podlahovým topením.

Anhydrid, nebo anhydrit?

Pro začátek si udělejme jasno, zda se jedná o anhydritové, nebo anhydridové podlahy.

Anhydryd je dle Wikipedie (odkaz ZDE): chemická sloučenina odvozená od jiné sloučeniny tak, že z původní sloučeniny je odebrán libovolný počet molekul vody.

Zato anhydrit je síran vápenatý CaSO4, což je minerál používající se pro výrobu anhydritových podlah. Vyskytuje se jednak v přírodě, ovšem vyrábí se i synteticky z propírky spalin tepelných elektráren.


Podlahy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy - IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Anhydritové podlahy vs. betonové lité podlahy

Největším konkurentem anhydritových podlah jsou betonové lité podlahy. I ty nabízí dobré mechanické vlastnosti, jsou cenově dostupné a poměrně snadno zpracovatelné. Jaký je tedy mezi podlahami rozdíl a kterou z nich vybrat? Základní rozdíly mezi těmito podlahami uvádíme v tabulce.

Cena anhydritové podlahy a betonové lité podlahy je plus mínus na stejné úrovni. Rozdíl ve výsledné ceně však závisí na způsobu dopravy, resp. čerpání směsi na místo stavby. Na čerpání betonových litých podlah je nutno disponovat jiným typem čerpadla, které je náročnější na provoz i na údržbu. Z tohoto důvodu jsou betonové lité podlahy mírně dražší.

  Betonové lité podlahy Anhydritové podlahy
Vhodné pro podlahové topení ANO ANO
Minimální tloušťka (bez podlahového topení) 50 35
Minimální tloušťka (s podlahovým topením) 45 + konstrukční výška topení 40 + konstrukční výška topení
Doba zrání standardně 28 dní v závislosti na okolních podmínkách
Dilatační úseky (podlahy s podlahovým topením) 35–45 m2 250–300 m2
Náchylnost na nerovnost podkladu ANO NE
Vhodné do vlhkého prostředí ANO NE
Cena za kubík materiálu 2 600 – 3 300 3 200 – 3 800
Cena za čerpání směsi 4 000 – 5 500 3 800 – 5 200

Kolik stojí anhydritové lité podlahy?

Cena za metr čtvereční závisí na tloušťce anhydritové podlahy. Kubík anhydritu pevnosti CA20 stojí od 3 300,-Kč nahoru (vyšší pevnost bude dražší), položení anhydritové podlahy včetně znivelování vyjde na cca 50–65 Kč/m2 a za čerpání zaplatíte 4–6 tis. Kč.  Pokud nemáte připravený podklad, některé firmy nabízejí i jeho přípravu pro vylití anhydritové podlahy. Zpravidla se jedná o montáž separační vrstvy, montáž obvodové dilatace na stěny, příp. zaizolování podlahy.

Cena anhydritové podlahy za 1 m2 se pohybuje v rozmezí od 250 do 600 Kč, viz tabulka níže. Uvedené ceny jsou orientační a jsou bez DPH.

Položka – anhydritová podlaha v síle: Cena anhydritové podlahy (Kč/m2)
40 mm 240–270
45 mm na elektrické podlahové topení 260–290
55 mm na teplovodní podlahové topení 300–300
40 mm včetně kročejové izolace, separace a dilatace 450–500 
Kompletní anhydritová podlaha s tepelnou izolací, podlahovým topením a všemi potřebnými vrstvami (separační, dilatační, …), anhydrit v tloušťce 45 mm 1300–1500
Lité podlahy se od okolních konstrukcí oddělují dilatačním páskem
Dilatační pásek mezi rámem okna a litou anhydritovou podlahou

Stavba anhydritové lité podlahy

Příprava podkladu

Anhydritové podlahy se nejčastěji aplikují na systém podlahového topení. V takovém případě je na podlaze položena tepelná/kročejová izolace, na které je systémová deska s topným kabelem či teplovodním potrubím podlahového topení. Po obvodu stěn musí být umístěn dilatační pásek tl. 5–10 mm z minerální vaty (příp. pásku mirelonu), jehož výška je minimálně o 2 cm větší než výška budoucí anhydritové podlahy.

Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Pakliže se jedná o podlahu bez podlahového topení, na tepelně izolační vrstvu (v případě podlahy na zemině) nebo na kročejovou izolaci (v případě podlahy vyšších pater) musíte položit separační vrstvu, která zabrání pronikání vlhkosti z anhydritové směsi do nasákavé tepelné izolace.

Vylití anhydritové podlahy

Anhydritové podlahy lze vylívat při teplotách od +5 °C do +30 °C. Na připravený podklad se pomocí čerpadla vylije anhydrit, který má samonivelační schopnost a není třeba jej pracně srovnávat. Pracovníci firmy povrch čerstvé anhydritové podlahy urovnají pomocí pěchovací tyče. Pro dosažení správné tloušťky anhydritové podlahy se používá laserová vodováha, příp. nivelizační značky.

Po vylití anhydritové podlahy musí být prostory uzavřené po dobu 48 hodin. Teprve po 48 hodinách lze začít v místnosti větrat a podlahu vysoušet.

Jak dlouho anhydritová podlaha schne?

Kdy lze na anhydritovou podlahu položit dalších vrstvy? To je určitě otázka, kterou si klade spousta stavebníků. Podlahové krytiny se smí pokládat na podklad, který má prokazatelně menší vlhkost, než je maximální přípustná vlhkost. Proto se často řeší otázka, jak dlouho schne anhydritová podlaha. To je ovšem údaj, který nelze jednoznačně stanovit, jelikož vysychání podlahy je proměnné dle toho, jaká je teplota a vlhkost okolí a jaká je intenzita výměny vzduchu v prostoru. Záleží také na tom, zda pro urychlení schnutí lité podlahy pustíte podlahové topení.

To je jedna z výhod anhydritové podlahy. Již po 7 dnech lze spustit podlahové topení a urychlit tak vysušování. Naproti tomu lité betonové podlahy lze takto vysušovat až po 21 dnech (více informací o zrání betonu).

Anhydritové podlahy – je potřeba samonivelační stěrka?

I když jsou anhydritové podlahy samonivelační, je v některých případech potřeba povrch podlahy alespoň lokálně dorovnat pomocí samonivelační stěrky. Anhydritové podlahy dosahují rovinatosti standardně 2 mm na 2metrové lati a lze tak na ně přímo aplikovat některé podlahové krytiny, ovšem může nastat případ, že se v ploše anhydritové podlahy budou vyskytovat lokální nerovnosti, které je potřeba vyrovnat.

V tomto případě je nutné aplikovat samonivelační stěrku. Je nutné vzít na vědomí, že anhydritové podlahy jsou velmi savé, a navíc se na jejich povrch po zaschnutí objeví separační vrstva ze sádrovce, někdy nazývaný jako „šlem“. Před aplikací samonivelační stěrky je proto nutné podlahu přebrousit a odstranit tento šlem a na její povrch aplikovat penetrační přípravek, který zajistí dokonalé propojení anhydritové podlahy se samonivelační stěrkou (jak dlouho schne nivelace).

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů