Cementová omítka – kde lze použít cementovou omítku

Cementová omítka patří k základním omítkovým směsím. Jedná se o omítku z cementové malty, nanášenou obvykle v jedné vrstvě v tloušťce 15–20 mm, ale aplikuje se i jako vícevrstvá. Lze ji použít jako vnitřní i venkovní omítku. Používá se především na tvrdý trvanlivý podklad jako je cihla, kámen, beton. Cementová omítka má vysokou pevnost a odolnost proti vlhkosti.

Dle způsobu provedení se dále rozděluje:

  • zatřená cementová omítka – nanáší se dřevěnými hladítky v tloušťce do 15 mm
  • hladká cementová omítka – povrchová úprava se provádí kovovými hladítky pro docílení hladkého vzhledu bez viditelných spár
  • pálená cementová omítka – provádí se speciální úpravou povrchu, kdy se na jádro z cementové omítky o tloušťce vrstvy 12 mm následně nanáší velmi jemná cementová malta, která se vypaluje pomocí ocelového hladítka za použití zásypu z cementu a vody. Takto provedená omítka je částečně voděodolná.

Vlastnosti cementové omítky a její použití

Cementová omítka se řadí k běžně užívaným typům omítek. K jejím přednostem patří zejména pevnost a odolnost proti vlhkosti, což ji předurčuje k použití v prostorách s vyšším zatížením a vlhkostí. Je trvanlivá, cenově výhodná a dobře drží téměř na jakémkoliv tvrdém povrchu. Všechny tyto vlastnosti cementovou omítku předurčují k použití jak pro vnitřní, tak i venkovní prostory. Je ideální pro omítky v prostorách se zvýšenou vlhkostí, jako například koupelny, prádelny, sklepy, garáže, dílny a podobně. Nelze ji však použít přímo na trvale vlhké zdi, protože v tomto případě by došlo k uzavření vlhkosti ve zdivu a následnému poškození omítky. Vzhledem k tloušťce aplikované vrstvy omítky je však poměrně těžká.

Příprava cementové omítky

Cementová omítka se míchá z písku, cementu a vody. Poměr složek pro namíchání cementové omítky je:

1:4 (tedy 1 lopata cementu a 4 lopaty píku)


Nahození omítky - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Množství vody pro namíchání omítky závisí na druhu a vlhkosti použitého písku. K dispozici jsou ale rovněž i hotové omítkové směsi, jak pro strojní omítání, tak i pro ruční nanášení.

Návod na omítání vnitřních stěn – jak natáhnout fajnovou štukovou omítku

Cementová omítka – podklad

Cementová omítka vyžaduje dokonalý suchý a čistý podklad. V případě vyšší savosti podkladu je vhodné podklad předem zkropit vodou, abyste zamezili příliš rychlému vyschnutí omítky a zároveň tím předešli vzniku trhlin. Pokud se nanáší ve více vrstvách, je vždy nutné nechat předchozí vrstvu dostatečně vyschnout. Aby byla omítka dokonale rovná, používejte omítníky, které slouží pro omítání nerovných podkladů (staré cihlové stěny).

Doba schnutí cementové omítky je poměrně dlouhá, což tuto omítku poněkud znevýhodňuje. Vzhledem k vyšší hmotnosti těchto omítek, je rovněž vhodné při větší tloušťce vrstvy omítky použít speciální sítě pro vyztužení. Přesto má tato omítka své přednosti, ať už je to díky vysoké odolnosti nebo nízké ceně.

Kalkulace ceny omítek

Nezávazná poptávka - nahození omítek


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů