Ochrana dřeva před červotočem – prevence a ošetření dřeva, které napadl červotoč

Dřevo je dlouhodobě osvědčeným stavebním a truhlářským materiálem, který má mnoho pozitiv v souvislosti se svou kvalitou. Zároveň se ale mohou objevovat i rizika spojená s různými biologickými činiteli. Sem patří jak různé houby (například Koniofora sklepní a Dřevomorka domácí) a plísně, tak i různý hmyz – v tomto případě červotoč. Co vše potřebujete vědět o ochraně dřeva před napadením červotočem a jak červotoče zahubit?

Co je to červotoč?

Jedná se o jednoho z nejznámějších škůdců, který napadá dřevo. Červotoč je v principu parazitický hmyz, který můžeme rozdělit hned do tří kategorií, a to podle toho, jaké dřevo bere „útokem“. Jedná se o:

  • Parazitický hmyz
  • Saproparazitický hmyz
  • Saprofytický hmyz

První skupina hmyzu se nachází v lese v živých stromech. Druhá skupina ve stromech pokácených. Ta třetí zahrnuje červotoče, jehož malá a nebezpečná larva a následně brouk útočí hlavně na dřevo vyschlé a zpracované. Tedy především u vás doma. Napadá jak dřevěnou konstrukci domu, parkety, dřevěné podlahy a stropy, tak i nábytek.

Související články:

Dřevomorka domácí: prevence, likvidace, ošetření


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak se dá červotoč poznat?

Není to nijak složité. V prvním případě je vhodné poslouchat, zde se ze dřeva neozývají různé nestandardní a často i celkem hlasité zvuky. Takové má na svědomí především červotoč umrlčí (více ZDE), který je nejznámějším typem škůdce v domácnostech.

Dále si všímejte toho, zda se na dřevěných materiálech objevují velmi drobné piliny a velmi malé otvory, kterými tento škůdce proniká také ven. V některých případech mohou být na povrchu též nestandardní rýhy, které opět naznačují, že je dřevo napadené červotočem.

V jakých dřevinách si libují?

Dobré je vědět i to, že ne v každém dřevě může tento škůdce sídlit. To může být dobrá preventivní informace. Takzvaný červotoč proužkovaný si totiž libuje hlavně ve všech jehličnatých dřevinách a ty listnaté dřeviny napadá skutečně velmi sporadicky. Podobně je na tom i zmíněný červotoč umrlčí, není však až tak velkou výjimkou, že může zabrousit i do dřeva listnatého stromu.

Červotoč za sebou zanechává malé dírky na povrchu dřeva.
Dřevo napadené červotočem ztrácí svoji pevnost. Červotoč za sebou zanechává malé dírky na povrchu dřeva.

Jaké existují možnosti likvidace červotoče?

Pokud jde o takzvané babské rady, je likvidace červotoče spojena například s použitím roztoku z octu, ale i ze soli a pepře. Stejně tak se používaly pálivé feferonky nebo chilli papričky, popřípadě louhové mýdlo. To vše ve snaze mu pobyt ve dřevě znepříjemnit a vykouřit ho. Nutno zmínit, že ne vždy tyto metody zabíraly. A rozhodně se nemusí podařit, že by byla vyhubena veškerá populace červotoče ve dřevě.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Moderní metody jsou přece jenom sofistikovanější a jsou také mnohem účinnější. Mezi ty hlavní patří určitě metody ozařování, stejně jako metody spojené s využitím mikrovlnného záření. Díky tomu je možné zahubit jak dospělého červotoče, tak i jeho larvy. V obou případech je pochopitelně nutné oslovit specializovanou firmu, která má s likvidací zkušenosti. Tyto metody jsou však využívány spíše u historických objektů či v případě starožitností, které by se mohly ošetřením dřeva znehodnotit.

Třetí a dostupnější variantou jsou různé nátěry na dřevo. Jde o princip vycházející z klasických babských rad, ale založený na účinnějším chemickém složení. Opět ale musíme zmínit, že tato varianta spojená s hubením červotoče nemusí být stoprocentní. Jde spíše o nátěry, které by měly sloužit k prevenci před napadením dřeva červotočem, než k řešení problému.

Související články:

Jak vybrat lazuru na dřevo – velké srovnání lazur

Renovace dřevěné podlahy – čím natřít starou dřevěnou podlahu

Jak na prevenci?

Různé nátěry pro ochranu dřeva před červotočem nemusí být používány jenom tehdy, kdy je již dřevo napadené. Nátěry by se měly správně aplikovat v rámci prevence, kdy se zvyšuje jejich celková efektivita a účinnost.

Řeč o různých impregnačních nátěrech, které lze zakoupit jak v drogeriích, tak ve speciálních obchodech s barvami a laky. Některé jsou vhodné na klasické natírání, u jiných se využívá princip namáčení jednotlivých kusů dřeva. Někdy je vhodné přípravek aplikovat injekční stříkačkou přímo do díry, kterou červotoč vyvrtal a byla tak zajištěna maximální účinnost této metody hubení červotoče. Mnoho takových přípravků zaujme i tím, že svůj účinek dokážou kombinovat, a tak chrání dřevo nejen před červotočem a jinými dřevokaznými škůdci, ale i před plísní a dřevokaznými houbami. Jde tak o variantu, která dřevěný nábytek z masivu ochrání a logicky také prodlouží i jeho životnost.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů