Dřevěné trámové stropy

Dřevěné trámové stropy patří mezi tradiční konstrukce stropů, jejichž základy leží hluboko v historii stavitelství a architektury v období baroka a renesance. Používaly se prakticky u všech typů staveb od rodinných domů, usedlostí, zemědělských budov, historických budov až po občanské stavby. Dnes jsou dřevěné trámové stropy oblíbené především z ekologického a designového hlediska. Najdeme je nejen v chatách, ale i rodinných domech, kde mohou především tvořit kompaktní celek v tradičním pojetí výstavby rodinného domu v souvislosti s historickou základnou výstavby v dané lokalitě.

Trámové stropy s dřevěnou nosnou konstrukcí rozdělujeme na

Dřevěné stropy spalné

 • Jednoduchý trámový strop
 • Jednoduchý trámový strop se záklopem a násypem
 • Jednoduchý trámový strop se zapuštěným záklopem a násypem
 • Kazetový strop

Dřevěné stropy polospalné

 • Trámový strop s rákosovou omítkou, záklopem a násypem
 • Trámový strop s rákosovou omítkou se zapuštěným záklopem a násypem
 • Trámový strop s rákosníky
 • Trámový strop do traverz
 • Trámový strop s křížovými vzpěrami – fošnový strop
 • Povalový strop

Trámové stropy a jejich konstrukce

Jednoduchý trámový strop se skládá z trámových stropnic. Trámové stropnice v půdorysu místnosti jsou rozděleny po stejných osových vzdálenostech 900 až 1 000 mm. Krajní stropnice se pokládají asi 50 mm od zdi.

Spára mezi podlahou a zdí zakrytá profilovanou podlažní lištou. Stropnice mají mít rozpětí max. 5 m. Pokud je rozpětí delší, je nutné stropnice rozdělit jedním nebo dvěma viditelnými průvlaky, které se podpírají dřevěnými sloupy se sedli nebo litinovými sloupy.

Trámové stropy se spojují tzv. přeplátováním
Trámové stropy se spojují tzv. přeplátováním

Kolmo na stropnice se přibíjejí prkna nebo fošny kladené na sraz nebo na polodrážku, výjimečně na celou drážku. Tato prkna tvoří záklop i podlahu současně. Prkna bývají 5/4“ až 1,5“ tlustá, nebo jsou to fošny tl. 2“. Prkna jsou hoblována na horní ploše a na bocích.

Povalový strop

Jde o nejstarší typ dřevěného stropu. Povalové stropy se používaly u jednoduchých staveb v lidové architektuře. Povalový strop je tvořen soustavou polohraněných trámů, tzv. povalů o průměru nejméně 20 cm, kladených těsně vedle sebe na římsu. Povaly jsou vzájemně spojeny dřevěnými klíny zaráženými křížem šikmo shora, hmoždinkami přibíjenými do boku trámků ve vzdálenostech 1 až 2 metry nebo vložením pera mezi trámy, které zajišťují jejich spolupůsobení.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jednotlivé povaly jsou kladené ve směru podélné osy stavby a podepírají se jedním hraněným trámem. Rozpon těchto konstrukcí je 4 000 až 4 500 mm. Horní plocha povalu se vyrovnává násypem, do kterého se na polštáře klade dřevěná podlaha. Místo násypu a podlahy lze použít silně upěchovanou vrstvu mastné hlíny smíšené s řezankou pro zvýšení vaznosti se slámovým podkladem. Dolní líc povalů se vymaže hlínou s řezankou a nabílí vápennou omítkou.

Konstrukční prvky dřevěného trámového stropu se záklopem a násypem

Trámový strop se záklopem a násypem je složen z těchto prvků:

 1. Trám
 2. Záklop
 3. Lišta
 4. Násyp
 5. Polštář
 6. Hrubá podlaha
 7. Čistá podlaha

Konstrukční prvky trámového stropu s rákosovou omítkou, záklopem a násypem

 1. Trám
 2. Záklop
 3. Lišta
 4. Násyp
 5. Polštář
 6. Hrubá podlaha
 7. Čistá podlaha
 8. Podbití
 9. Rákosová omítka

Dřevěné trámové stropy – výhody a nevýhody

Výhodou dřevěných trámových stropů je především jejich estetičnost při zachování tradiční lidové architektury. Působí velmi útulně a jsou ihned pochozí. Mají malou plošnou hmotnost, svou vahou nezatěžují obvodové stěny. Trámové stropy jsou ekologické, využívají přírodní obnovitelné zdroje. Mají snadné opracování dřeva a nenáročnou technologii výstavby.

Mezi nevýhody trámových stropů můžeme zařadit nízkou odolnost proti ohni a při špatném ošetření dřeva možnost napadení dřevokaznými škůdci. Dřevo se musí kvalitně naimpregnovat. Trámové stropy nejsou vhodné do vlhkého prostředí a mají horší zvukotěsnou odolnost.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Dále vás může zajímat:

Rekonstrukce trámového stropu – na co si dávat pozor

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů