Výška stropu v novostavbě – jaká je minimální a doporučená světlá výška místnosti

Minimální výška stropu v novostavbě je stanovena v § 40 odst. 2 Vyhlášky č. 268/2009 Sb. Vyhláška o technických požadavcích na stavby (odkaz ZDE). Minimální výška stropu (světlá výška místnosti) v rodinném domě je 2,5 m a v bytovém domě 2,6 m. Požadavky jsou kladeny také na místnosti v podkroví, kde je minimální světlá výška místnosti stanovena na 2,3 m, přičemž tato výška musí být alespoň nad polovinou podlahové plochy podkroví.

Co je to světlá výška stropu?

Světlá výška místnosti (označovaná zjednodušeně jako výška stropu) je vzdálenost mezi horním povrchem finální podlahy a mezi spodním povrchem stropu podlaží. Pokud je pod stropem zhotoven podhled, světlá výška se měří po spodní povrch stropního podhledu.

Minimální výška stropu – návrh světlé výšky místnosti

Již při návrhu nového domu je potřeba navrhnout konstrukční výšku podlaží s ohledem na výšku podlahy a podhledu. Pakliže se provede návrh s nedostatečnou konstrukční výškou, může nastat problém, že vzhledem k nutnosti dodržení minimální výšky stropu bude k dispozici omezený prostor pro izolaci a skladbu podlahy, ale také pro instalaci podhledu se vzduchotechnikou a jiným technickým vedením.

Pasivní domy a domy s téměř nulovou spotřebou energie musí být vybaveny systémem pro nucenou výměnu vzduchu. V jednotlivých místnostech jsou v podhledu vedeny rozvody potrubí, pro které je nutné vytvořit instalační podhled tloušťky zpravidla 20–30 cm.

Minimální výška stropu v podkroví je 2,3 m
Minimální výška stropu (světlá výška místnosti) v podkroví je 2,3 m

Optimální výška stropu obytné místnosti

Minimální světlá výška místnosti nemusí být pro investora vždy vyhovující. Výšku stropu lze zvýšit dle požadavků na libovolnou hodnotu, nejčastěji se však minimální výška navyšuje o 10–30 cm. Větší světlá výška místnosti je vhodná zejména u místností s větší podlahovou plochou, u kterých by nízká výška místnosti mohla působit stísněně.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Světlá výška místnosti ve starých objektech

Mnoho starých domů, ale i bytů disponuje stropy s výškou 3–4 metry. Takové prostory působí na většinu lidí neútulně, vybaveny nábytkem s poloviční výškou nevypadají moc esteticky, a navíc se špatně vytápí. V rámci snížení energetické náročnosti a zvýšení komfortu bydlení lze tyto stropy uměle snížit pomocí stropního podhledu. Nejideálnějším řešením je v tomto případě sádrokartonový podhled, který lze tepelně izolovat, čímž se zvýší tepelná pohoda v místnosti, zvlášť pokud se nad stropem nachází nevytápěná půda. Vzduchovou dutinu mezi stropem a podhledem lze navíc využít pro vedení kabelů, potrubí apod. Přečtěte si více o stropních podhledech.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů