Extrudovaný vs. expandovaný polystyren – kde jsou rozdíly

Již nějakou dobu zažívá extrudovaný a expandovaný polystyren jistý boom, protože nejen v posledních letech je stále častějším požadavkem při stavbách a rekonstrukcích domů a dalších objektů je plnění energetické náročnosti, přičemž se na tepelnou izolaci objektu nejčastěji používá právě polystyren. Na trhu se setkáváme se dvěma základními typy polystyrenů, a to s polystyrenem XPS (extrudovaný polystyren) a polystyrenem EPS (expandovaný polystyren). Přičemž každý z nich má odlišné užitné vlastnosti, své výhody a nevýhody, ale také rozdílný způsob výroby. Abyste při výběru správného polystyrenu nikdy nesáhli vedle, je dobré se podívat na zásadní rozdíly a jejich použití.

XPS vs. EPS a jejich proces výroby

Charakteristiky těchto polystyrenů jsou docela výrazné a z tohoto důvodu je rozličná i oblast jejich použití. Ačkoli jsou oba tyto polystyreny vyrobeny ze stejného materiálu, kterým je zpěňovaný polystyren ve formě perlí, tak jejich rozdílný technologický postup při výrobě jim však propůjčuje velmi odlišné vlastnosti a dají se vzájemně rozeznat i rozdílnou strukturou, což je zřejmé i na pohled.

Extrudovaný polystyren XPS

Extrudovaný polystyren neboli XPS se vyrábí vytlačováním taveniny krystalového polystyrénu. Desky extrudovaného polystyrénu jsou pevné a poměrně tvrdé, zároveň si však zachovávají nízkou váhu, která je pro polystyreny typická. Navíc má tento typ polystyrenu i skvělé protipožární vlastnosti, protože je samozhášivý. Extrudovaný polystyren XPS je taktéž méně nasákavý, jelikož má uzavřené buňky.

Součinitel tepelné vodivosti lambda λ0,033-0,038 W/(m.k)
Faktor difúzního odporu μ80 až 200 (-)
Napětí v tlaku při 10% deformaci Až 360 kPa
Extrudovaný polystyren – parametry

Expandovaný polystyren EPS

Expandovaný polystyren neboli EPS vzniká polymerací styrenu. Tento proces probíhá ve třech fázích předpěnění, uskladnění a následuje výroba vlastních bloků. EPS je tvořen buňkami, které obsahují vzduch a díky tomu dosahuje vynikajících tepelně-izolačních vlastností. Expandovaný polystyren má nižší hustotu než extrudovaný polystyren, je méně pevný, ale ještě lehčí než polystyren extrudovaný a také více nasákavý.

Součinitel tepelné vodivosti lambda λ0,034-0,039 W/(m.k)
Faktor difúzního odporu μ80 až 200 (-)
Napětí v tlaku při 10% deformaci20–100 kPa
Expandovaný polystyren – parametry
Expandovaný polystyren má otevřenou buněčnou strukturu a je tedy více nasákavý než polystyren extrudovaný.
Expandovaný polystyren má otevřenou buněčnou strukturu a je tedy více nasákavý než polystyren extrudovaný.

K čemu se používá extrudovaný polystyren XPS

Extrudovaný polystyren XPS má vysokou odolnost vůči působení vlhkosti a je velmi odolný proti dlouhodobému působení tlaku. Díky tomu se používá například k izolaci základů domu, do podlah, do podezdívek apod. Jeho slabinou je menší odolnost vůči UV záření, proto se nepoužívá třeba na vnější zateplení obvodových zdí, které jsou vystaveny přímému slunci.

Extrudovaný polystyren XPS  se používá například k zateplení soklu, vysoce zatěžovaných podlah, ale také k zateplení spodní stavby.
Extrudovaný polystyren XPS se používá například k zateplení soklu, vysoce zatěžovaných podlah, ale také k zateplení spodní stavby.

K čemu se používá expandovaný polystyren EPS

Expandovaný polystyren EPS je velmi oblíbený materiál pro svou nízkou cenu a je používán jako teplená izolace k zateplení domů, fasád, podlah a plochých střech. EPS je sice odolný vůči vlhkosti, ale ne jejímu dlouhodobému působení a nemá dostatečnou pevnost, aby odolával stálému vysokému tlaku. Z tohoto důvodu není vhodný k izolaci podzemních částí domu.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zateplení - IN
Co potřebujete zateplit?

Podrobné informace k poptávce

Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Může vás zajímat: Chystáte se zateplovat fasádu? V archivu článku naleznete spoustu užitečných rad – jak zateplit fasádu v 5 krocích, kolik stojí zateplení fasády, jak řezat polystyren apod.

Jaké jsou typy polystyrenu XPS

V případě extrudovaného polystyrenu se můžete setkat s polystyrenem s vaflovaným povrchem, strukturovaným XPS, vroubkovaným XPS a hladkým extrudovaným polystyrenem. XPS polystyren je vhodný do podlah, pro zateplení spodní stavby, dále pro zateplení konstrukcí s vysokou zátěží a do podlah s vysokou zátěží. Používá se také jako ochranná vrstva plochých pochozích střech.

Typy polystyrenu EPS

Polystyren EPS se nejčastěji používá ve formě různě dlouhých a širokých desek (zpravidla 1000 x 500 mm) s různými tloušťkami od 10 do 200 mm. EPS se dá pořídit i v drcené formě, který je vhodný do míst, kde není možné použít desky (zateplení foukanou izolací) nebo jako příměs na odlehčení betonových podlah.

  • Pro zateplení fasády se používá polystyren s označením 70F nebo 100F (pevnější verze s lepšími tepelně-technickými parametry).
  • Pro zateplení ploché nepochozí střechy se používají polystyreny s označením EPS 70, EPS 100, EPS 150 a EPS 200. Pro zateplení pochozí ploché střechy je nutné použit extrudovaný polystyren s vyšší pevností v tlaku.
  • Pro zateplení podlahy na terénu se standarním zatížením se používá polystyren s označením EPS 100 – stabilizované desky.

Polystyren EPS PERIMETR (SOKL)

Zvláštním typem expandovaného polystyrenu je také polystyren perimetrický, který se značí PERIMETR. Tento druh se vyznačuje tepelnou minimální nasákavostí, odolností v tlaku a mrazuvzdorností. Perimetrický polystyren má tedy podobné vlastnosti jako polystyren extrudovaný a podobná je tak i oblast jeho použití, hodí se tak pro tepelnou izolaci základových desek či suterénních stěn. Desky z perimetrického polystyrenu se rovněž používají pro izolaci bazénů, plochých pochozích střech a teras. Polystyren PERIMETR není nutné, stejně jako polystyren XPS, chránit hydroizolací před vlhkostí.

Tip: Chystáte se na zateplení fasády? Na konci tohoto článku si můžete spočítat orientační cenu zateplení fasády.

Šedý expandovaný polystyren EPS

Pro zateplení fasády se nabízí šedý polystyrén s příměsí grafitu, který zlepšuje tepelně izolační vlastnosti polystyrenu až o 20 %. Jedná se sice o dražší variantu, nicméně pro zateplení fasády stačí použít menší tloušťku izolace. Více informací – rozdíl mezi bílým a šedým polystyrenem – vlastnosti, aplikace, cena.

Cena zateplení fasády


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení fasády

Výpočet ceny zateplení fasády

Typ tepelné izolace:
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.
Včetně pronájmu lešení?

Nová zelená úsporám

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotaci až 650 000 Kč na zateplení stávajících rodinných domů.

Ušetříme vám čas s hledáním firmy

Přeji si:

Jaké výhody nabízí odeslání nezávazné poptávky?

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.

Místo realizace

Kam Vám máme kalkulaci ceny zaslat?

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů