Fasádní omítka – jaké jsou možnosti

Fasáda je stále na očích, a proto klade velké požadavky na estetický dojem. Zároveň ale musí konstantně odolávat nepříznivým vlivům počasí, izolovat vlhkost a pomáhat domu dýchat. K tomu je třeba zvolit správný druh fasádní omítky. Co by měla fasádní omítka splňovat, na to se podíváme v dnešním článku.

Co je to fasádní omítka

Fasáda slouží ke sjednocení vnějších stěn, sanaci zdiva a zateplení obvodových stěn. Fasádní omítka (finální pohledová vrstva) pak chrání vrstvy fasády před vlhkostí, sjednocuje povrch a vytváří estetický dojem.

Omítky exteriéru jsou většinou hrubší než v interiéru, díky čemuž lépe odolávají nepříznivým vlivům počasí. Aplikaci vždy předchází pečlivé ošetření zdiva penetračním nátěrem, jednotlivé vrstvy se následně aplikují plynulými pohyby ocelového hladítka.

Tradiční omítky se dělaly z malty (směs vápna, cementu a písku v určitém poměru). Dnes už se ale většinou používají směsi předmíchané, se speciálními aditivy. Na současném trhu jsou díky tomu dostupné následující alternativy:

Minerální fasádní omítka

Minerální fasádní omítka dlouho vydrží a umožňuje zdem dýchat (faktor difúzního odporu je µ = 15). Díky tomu zabraňuje kondenzaci vlhkosti na vnitřní straně stěny a následnému vzniku řas, příp. „solných výkvětů“. Minerální omítky se míchají z cementu, minerálních pojiv a modifikátorů. Cenově vyjdou nejlépe a jsou proto velmi oblíbené. 25 kg minerální fasádní omítky stojí zhruba 450 Kč.

Akrylátové omítky

Akrylátové omítky nabízejí extra odolnost vůči mechanickému oděru a vysokou voděodolnost. Nevýhodou je horší paropropustnost (faktor difúzního odporu je µ = 100–120). Akrylátová omítka je pružná, snadno se aplikuje a je méně citlivá na podmínky při aplikaci. Vyrábí se z cementu, vápencového plniva, pigmentu, výztužných vláken a biocidních prostředků. Cenově jsou poměrně dražší, 25 kg akrylátové fasádní omítky stojí cca 1 000 Kč.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zateplení - IN
Co potřebujete zateplit?

Podrobné informace k poptávce

Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Silikátové omítky

Silikátové omítky skvěle dýchají – jsou velmi prodyšné (faktor difúzního odporu je µ = 30–50), čehož se často využívá při renovaci historických budov. Silikátová fasádní omítka je určen pro konečnou povrchovou úpravu sanačních systémů na vlhké zdivo. Silikátové omítky jsou také odolné vůči zašpinění (případně se velmi snadno čistí).  Připravují se z minerálních pojiv, vápencových plniv, pigmentů, draselného vodního skla a výztužných vláken. Finančně bohužel patří k nejdražším alternativám – 25 kg silikátové omítky začíná na 1 300 – 1 500 Kč.

Jistě jste již slyšeli o chytrých fasádách. Chytrá fasádní omítka s fotokatalytickým efektem nabízí samočistící povrch a vysokou odolnost proti růstu mikroorganismů. Rozkládá nečistoty a různé škodlivé organické i anorganické látky ulpělé na povrchu fasády a čistí vzduch proudící kolem fasády. Silikátová modifikovaná omítka je také velmi prodyšná (faktor difúzního odporu je µ = 15-20).

Silikonová omítka

Silikonová fasádní omítka je hydrofobní omítka a zaručuje tak vysokou vodoodpudivost, je vysoce pružná, má dlouhou životnost a je méně citlivá na podmínky při aplikaci. Paropropustnost této omítky je ve srovnání se silikátovou omítkou mírně horší (faktor difúzního odporu je µ = 60–80). Vyrábí se ze směsi vápencového plniva, pigmentu, organického pojiva, silikonové disperze, výztužných vláken a biocidních prostředků. Cena za 25 kg balení začíná na 1 400 Kč.

Silikonsilikátová omítka

Silikonsilikátová fasádní omítka je velmi prodyšná omítka (faktor difúzního odporu je µ = 20-30), která je vodoodpudivá, samočisticí, díky čemuž minimalizuje náklady na údržbu. Omítka dosahuje dlouhé životnost, je ovšem citlivá na podmínky při realizaci. 

Tip: Chystáte se na zateplení fasády? Na konci tohoto článku si můžete spočítat orientační cenu zateplení fasády.

Bezúdržbová fasádní omítka

Aby si fasádní omítka udržela estetické a funkční vlastnosti, budete ji muset v průběhu života pravidelně udržovat, případně zcela obnovit. To často bývá časově i finančně náročné. V nejhorším případě k problémům dochází už po pěti letech od zhotovení.

Více a více oblíbenými se proto stávají takzvané bezúdržbové fasády (chytré fasády nebo také chytré omítky). Ty se vyrábí z materiálů, které si v průběhu životního cyklu udržují své vlastnosti a většinou vyžadují minimální, nebo žádnou údržbu. Na výběr máte z několik možných provedení.

U omítek byste neměli zapomenout na speciální nano směsi. Ty jsou aktuálně nejmodernější variantou bezúdržbové fasády. Jejich povrch je absolutně hladký, díky čemuž se na něm neudrží žádné nečistoty, plísně, řasy ani houby.

Bezúdržbová fasádní omítka díky jejímu složení zajistí, že její povrch zůstane déle čistý. Minimalizují se tak náklady na údržbu fasády.
Bezúdržbová fasádní omítka díky jejímu složení zajistí, že její povrch zůstane déle čistý. Minimalizují se tak náklady na údržbu fasády.

Chytrá fasádní omítka regulující vlhkost

Vlhkost je živnou půdou pro plísně a řasy. Kde je vlhkost a teplo, tam se s největší pravděpodobností časem objeví. Proto je na trhu k dostání chytrá fasádní omítka, která reguluje vlhkost na povrchu fasády. Právě na povrchu fasády dochází v nočních hodinách ke kondenzaci vody vlivem ochlazení povrchu zateplovacího systému. Fasáda se tak v některých místech orosí.

Tato chytrá fasáda zajistí rychlejší vysoušení povrchu fasády a to tak, že aktivně zvětšuje odpařovací povrch každé kapky vody. Čím větší je odpařovací plocha, tím rychleji se voda odpaří a klesne tak riziko bujení plísní.

Chytrá fasádní omítka s fotokatalytickým efektem

Tato fasádní omítka je vzhledem ke svému složení vhodná zejména do měst a lokalit se zhoršenou kvalitou ovzduší (lokality zasažené těžbou, domy v blízkosti hlavních dopravních tahů, centra měst apod.).

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Chytrá omítka s fotokatalytickým efektem zajišťuje dlouhodobě čistý povrch fasády a zároveň chrání fasádu před růstem mikroorganismů. Povrch omítky tak zůstane dlouhodobě čistý, zachová si původní vzhled a minimalizují se tak náklady na údržbu fasády. Kromě toho fasáda dokáže čistit vzduch, který okolí fasády proudí, od zdraví škodlivých látek.

Fotokatalytický fasáda rozkládá organické i anorganické látky, jako jsou:

 • Prachové částice
 • Houby, řasy, plísně
 • Oxidy síry, dusíku, oxid uhelnatý
 • Pesticidy a jiné zdraví škodlivé látky

Tato funkce je zajištěna složením omítky a působením UV záření, proto je tato omítka vhodná především do exteriéru.

Jaké jsou další jiné varianty bezúdržbové fasády do dočtete v našem dalším článku.

Podle čeho fasádní omítku vybírat

Nároky na funkčnost a kvalitu fasádních omítek jsou vysoké, což naštěstí reflektuje široká nabídka trhu. Často ale rozhoduje cena. Pokud se proto rozhodujete z několika různých alternativ, ujistěte, že daný produkt nabízí:

 • Vysokou odolnost vůči mrazu, UV záření, vlhku a mechanickému oděru (např. kroupy)
 • Nulový obsah zdraví škodlivých látek (především těch těkavých)
 • Přísady zamezující růstu hub, řas a bujení plísní
 • Skvělé hydroizolační a termoizolační vlastnosti
 • Na všechny výše uvedené vlastnosti musí výrobce poskytovat záruku alespoň 5 let

Veškeré požadavky většinou splňují silikonové/silikátové omítky. Pokud se snažíte ušetřit, poslouží i základní minerální směsi. Zvážit nezapomeňte ani bezúdržbové varianty (chytré fasádní omítky). Bývají dražší, nicméně při odečtení veškerých nákladů a renovaci na údržbu se jedná o výhodnou dlouhodobou investici.

Příprava podkladu pro aplikaci nové fasádní omítky na zateplovací systém ETICS.
Příprava podkladu pro aplikaci nové fasádní omítky na zateplovací systém ETICS.

Fasádní omítka: Závěr

Fasádní omítka zpevní povrch fasády, zabrání uchycování škodlivých mikroorganizmů, funguje jako účinná sanace a pomůže ochránit zateplení fasády před vlhkostí. Pokud navíc zvolíte správný barevný odstín, získáte hezký estetický povrch, který pozvedne úroveň celé stavby. Při vybírání vhodné alternativy vždy berte v potaz požadované vlastnosti a náklady na údržbu.

Čtěte dále:

Zateplení fasády polystyrenem – jaký polystyren použít?

Kolik stojí zateplení fasády domu – cena práce a materiálu (polystyren EPS a minerální vata)

Cena zateplení fasády


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení fasády

Výpočet ceny zateplení fasády

Typ tepelné izolace:
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm šedého fasádního polystyrenu.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm minerální vaty.
Tloušťka tepelné izolace (mm)
* Běžně se na zateplení fasády používá 140 mm tepelné izolace.
Včetně pronájmu lešení?

Nová zelená úsporám

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotaci až 650 000 Kč na zateplení stávajících rodinných domů.

Ušetříme vám čas s hledáním firmy

Přeji si:

Jaké výhody nabízí odeslání nezávazné poptávky?

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.

Místo realizace

Kam Vám máme kalkulaci ceny zaslat?

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů