leaderboard

Fasádní světlovod prosvětlí kdejakou místnost

nacenění

Střešní světlovod zná jistě každý, kdo řešil stavbu podkroví v domě a rozhodoval se o způsobu prosvětlení podkrovních prostor, tedy mezi střešními okny a střešními světlovody. Ovšem světlovody se dají použít nejen pro prosvětlení podkrovních prostor, ale pro kterýkoli prostor v nižším, i suterénním podlaží. K tomu slouží fasádní světlovod.

Co je to světlovod?

Jak už název napovídá, má tento stavební prvek co dočinění se světlem. Konkrétně s denním světlem. Jedná se o prvek, který využívá fyzikální zákony k prosvětlení prostorů, kde není možné použít okna, nebo je osvětlení nedostatečné. Úkolem světlovodu je přivést přirozené denní světlo do místností, jako jsou například suterény, koupelny, toalety, ale i recepce, sklady a podobně. Je hojně využíván v bytových i nebytových interiérech.

Přirozené světlo působí blahodárně na naši psychickou a fyzickou kondici. Určitě známe přísloví „kam nechodí slunce, chodí lékař“. Zdroj přirozeného světla v interiéru by se tedy určitě neměl podceňovat.

Světlovod využívá lomu světla, který používali už starověké civilizace k prosvětlení svých staveb. Mezi nejznámější patří starověký Egypt se svými pyramidami nebo Řím se svými honosnými stavbami.

Fasádní světlovod funguje na stejném principu jako střešní světlovod, pouze neprochází střechou budovy, ale její stěnou. Často se v interiéru kombinuje s umělým zdrojem osvětlení a okny. Rozhodně se nevylučuje použití oken i světlovodu zároveň. Čím více přirozeného denního světla v interiéru, tím lépe.

Pojďme se společně podívat, jak fasádní světlovod funguje a jaké jsou výhody jeho použití.

Fasádní světlovod vyrobený z křišťálového skla.
Fasádní světlovod vyrobený z křišťálového skla.

Jak fasádní světlovod funguje?

Světlovod se skládá ze tří základních částí plus dalších drobnějších prvků a doplňků.

Sběrnice světlovodu

První část, která je umístěna na stěně domu, má za úkol sbírat přirozené denní světlo. Nazvěme jí tedy sběrnicí. Nejčastěji se vyrábí z křišťálového skla nebo plastu. Nejdůležitější její vlastností je propustnost světla. Výrobci u svých produktů uvádí téměř sto procent propustnosti. Kdybychom si měli vybrat, zvolíme si sběrnici z křišťálu. Oproti plastu má lepší samočistící schopnost a téměř neomezenou životnost. Stává se tak prakticky bezúdržbovým a funkčním prvkem. Technologie se zlepšují každým dnem, nicméně plastové sběrnice nemohou dosud konkurovat křišťálovému sklu. Propustnost světla se u plastů rok od roku snižuje, ale oproti sklu vás může potěšit zpravidla nižší pořizovací cena u sběrnic vyrobených z plastu.

Sběrnice se vyrábí v několika designech, ze kterých si jistě vyberete.

Tubus fasádního světlovodu

Dalším prvkem fasádního světlovodu je tubus, který prochází skrz stěnu domu a může pokračovat dále nad sádrokartonovými podhledy v místnostech. Tato další část má za úkol distribuovat přirozené denní světlo až k poslední části. Tubusy se dodávají v pevném a ohebném provedení. Pevný tubus můžeme přirovnat k potrubí propojenému spojnicemi a koleny. Pamatujme, čím více bude tubus „zakroucen“ tím méně bude schopný dovést světla do interiéru. Ohebný tubus vypadá naopak jako takzvaná flexi trubka, nebo husí krk, chcete-li. Čím více ohybů, tím více světla se po cestě ztratí. Jak pevný, tak ohebný tubus, mají jednu věc společnou. Jejich vnitřek se vyrábí z materiálů s co možná nevyšší odrazivostí světla.

Difuzér světlovodu

Pomocí odrazů nasbíraného denního světla putuje světlo k poslední neméně důležité části fasádního světlovodu. Tuto část nazýváme difuzér a slouží k rovnoměrnému rozptýlení světla v místnosti.

Světlovod sbírá denní světlo po celý den a nevyužívá k tomu pouze sluneční paprsky. Daří se mu plnit svou funkci, i když je pod mrakem. Nasbírané světlo nijak nezkresluje, dostane se tak k nám konečný produkt od matky přírody.

Myslete na to, aby byl světlovod umístěn pokud možno na stěnu, směřující na jih. Pokud na něj bude dopad po většinu dne stín, nebude příliš dobře plnit svou funkci a jeho použití bude při nejmenším neefektivní.

Doplňky k fasádnímu světlovodu

Firmy, které světlovody vyrábí, nabízejí i další doplňky. Za zmínění určitě stojí dva nejpoužívanější.

Oblíbeným doplňkem je takzvaný stmívač. Bez něj by difuzér zářil po celý den, což je ve většině případů žádoucí, ale co když si budeme chtít dopřát odpočinek i během dne? Znáte to, máte noční směnu v práci, přijdete domů, pozhasínáte a jdete si lehnout. Bez stmívače by světlovod svítil stále, takto si nastavíte optimální ztlumení světla a můžete spokojeně odpočívat.

Dalším často používaným doplňkem je přídavné LED osvětlení dovnitř tubusu. Jedná se o vynikající případ hybridní technologie. Máme tak optimální osvětlení i při nedostatku denního světla.

Firmy dále nabízejí spousty ochranných prvků, aby nedošlo k poškození sběrnice.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Výhody fasádního světlovodu

Nespornou výhodou fasádního světlovodu je nenarušení izolačních vrstev střechy oproti střešnímu světlovodu. Při tomto krátkém srovnání nemůžeme opomenout, že fasádní světlovod prochází stěnou budovy a je veden nad sádrokartonovými podhledy až k difuzéru, který světlo rozptýlí po interiéru. Díky tomu máme možnost plnohodnotně využít střešní prostor, kdežto u střešní varianty je nutné počítat s omezením prostoru pod střechou domu.

Má fasádní světlovod další výhody? Ano!

Dlouhá životnost, kterou výrobci uvádí v řádu desítek let. V případě použití sběrnice z křišťálového skla, bude životnost ještě vyšší. Kvalita a dlouhá životnost, je logicky vykoupená daní v podobě vyšší pořizovací ceny než v případě sběrnice vyrobené z plastu.

Údržba – jedná se o prvek, který nevyžaduje údržbu. Případné nečistoty smyje déšť. Povrch je vyroben z materiálů se samočisticí schopností.

Pokud máte ekologické smýšlení, fasádní světlovod je pro vás správnou volbou. Jedná se o jedinečný příklad ekologického osvětlení využívající přírodní zdroj, kterým je přirozené denní světlo.

Díky nenarušení struktury střechy, ale pouze obvodového zdiva, se jedná o jednodušší instalaci než u střešního světlovodu. I tak radíme, abyste montáž konzultovali s profesionálem, nebo jste jí kompletně nechali na firmě, která má s tímto prvkem dlouholetou zkušenost.

Exit Popup - obecná-min