K čemu slouží střešní světlovod a jak funguje?

Prvně si vysvětlíme, co je vlastně střešní světlovod zač. Pokud Vás napadlo, že se jedná o jakýsi zdroj světla, trefili jste do černého! Jde o systém, jehož cílem je dovést do vašeho domova přirozené denní osvětlení za pomoci lomu světla. Osvětlení na tomto principu používali již staří Egypťané a Římané. Střešní světlovod se nejčastěji používá v místnostech, kde nejsou okna, jako je například chodba, koupelna, nebo třeba šatna.

Světlovody však najdou své uplatnění nejen v bytové zástavbě. Velmi často se světlovody používají i v komerčních interiérech jako jsou například sklady, výrobní haly, nebo třeba recepce. Často se kombinuje s klasickým osvětlením. Zkrátka a dobře, kde není dostatek denního světla, nechte si namontovat světlovod. Přirozené denní světlo působí blahodárně na naše zdraví a kondici. Aneb „Kam nechodí slunce, chodí lékař“.

Jak střešní světlovod vypadá a funguje

Zjednodušeně můžeme říci, že se střešní světlovod skládá ze tří částí, a to:

 • Střešní kopule jímající denní světlo.
 • Tubus, který denní světlo vede do interiéru.
 • Difuzér, který denní světlo rozptyluje po místnosti.
Přiznané světlovody přivádějí světlo do podkrovního prostoru, kde nelze využít střešní okna
Přiznané světlovody přivádějí světlo do podkrovního prostoru, kde nelze využít střešní okna

Střešní kopule světlovodu má velký vliv na celkovou účinnost

Na střeše je umístěná prosklená část, která nám „uloví“ denní světlo a pošle do další části světlovodu. Prvek na střeše bychom si mohli splést se střešním oknem, co se týká vzhledu, pokud by se jednalo o ploché zasklení, dalším možným typem je kopule. Tu si lze představit jako polovinu skleněné koule, kterou uvidíme vyčnívat na střeše mezi taškami. Do použitých materiálů řadíme sklo nebo plast. Je důležité, aby měl materiál co nevětší propustnost světla, samočisticí schopnost a zub času se ho dotkl co možná nejméně. Výrobci uvádějí světelnou propustnost používaných materiálů až 99,8 % a životnost až 50 let. Pouhé dvě desetiny procenta chybí do plnohodnotného denního světla, jako když jsme venku na sluníčku.

Světlovod s plastovou kopulí svojí účinností časem může zklamat

Výběr materiálu střešní kopule, ale i jejího tvaru je poměrně zásadní. Levnější plastové střešní světlovody, které jsou osazeny plochým či kopulovitým zasklením z plastu, mohou časem dodávat méně světla. Plast, byť je UV odolný, může působením klimatických vlivů zežloutnout a jeho světelná propustnost se rázem sníží. Tvar střešní kopule má také velký vliv na soustředění slunečních paprsků z různých úhlů přímo do tubusu světlovou. Skrze světlovod s plochou střešní kopulí projde mnohem méně světla.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Tubus světlovodu

Další částí střešního světlovodu je takzvaný tubus. Jsou zde dva typy, které se na distribuci denního světla do Vašeho domova mohou podílet.

Kalkulace ceny střechy_02
 • Prvním typem je pevný tubus, lze si ho představit jako lesklé potrubí.
 • Druhým je ohebný tubus, vypadá podobně jako takzvané flexi potrubí, které se často používá pro připojení odtahu digestoře.

Vnitřky obou tubusů jsou vyrobeny z materiálu s vysokou odrazivostí a za použití lomu světla dovedou denní světlo do poslední části světlovodu.

Při výběru světlovodu se vyvarujte světlovodům, které mají odrazivou plochu tubusu na jeho konstrukci pouze nalepenou. Ve světlovodu kolísá jak teplota, tak vlhkost, což časem může vést ke „krabatění“ či dokonce odlupování odrazivé fólie. Tím dojde ke změně lomu světla, a do interiéru se tak může dostat daleko méně světla.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Světlovod - tubus je prostřední část světlovodu, která vede světlo
Světlovod je složen ze 3 částí. Jednou z nich je tubus, který vede světlo od střešní kopule k difuzeru.

Světlovod se neobejde bez difuzéru

Poslední částí je takzvaný difuzér. Tento prvkem má za úkol rovnoměrné rozptýlit nasbírané denní světlo do vašeho domova.

Střešní světlovody mohou být vybaveny o další doplňky. Jelikož se denní světlo sbírá, i když slunce nesvítí, můžeme přidat například stmívač. Díky němu Vás nebude rušit světlo při spánku. Dalším oblíbeným doplňkem je přídavné osvětlení uvnitř tubusu. Jedná se tedy o kombinované osvětlení, díky čemuž lze užívat osvětlení 24 hodin denně.

Difuzer je vnitřní část světlovodu, který rozptyluje přivedené světlo po místnosti.
Difuzer je vnitřní část světlovodu, který rozptyluje přivedené světlo po místnosti.

Délka světlovodu

Jaká je maximální délka světlovodu? Výrobci uvádějí až 6 metrů. Myslete ale na to, že čím delší bude tubus, tím méně dorazí denního světla do interiéru.

poptavka
poptavka

Kam na střechu světlovod umístit

Z pravidla se montuje na jižní stranu, pokud je to možné. Je-li však možnost ho umístit na severní stranu k hřebeni střechy bez zbytečných ohybů oproti jižní straně, jedná se vždy o lepší řešení.

Světlovod je ideální k prosvětlení nižších podlaží, používá se však i pro osvětlení podkrovních místností, které jsou uvnitř dispozice a není u nich možnost prosvětlení skrze střešní okna a okna ve štítových zdech. Světlovody se tedy často používají při rekonstrukci podkroví pro osvětlení šaten, koupelen, ale i kuchyní a chodeb.  

Prosklená část – sklo nebo plast?

Říká se „sto lidí, sto názorů“. My máme za to, že se všichni shodneme a budeme hlasovat jednohlasně pro sklo. Konkrétně se jedná o sodnodraselné optické sklo nebo křišťál.

Plast není příliš odolný proti UV záření, poškrábání nebo usazováním nečistot. Díky těmto vlivům může být propustnost světla snížena až o 50 %. Snížení světelné propustnosti je nevratné.

Naopak sklo splňuje všechny požadavky. Nepůsobí na něj UV záření, má samočisticí schopnost, neulpí na něm smog, je odolné proti změně teplot, vlhkosti a je vysoce odolné proti poškrábání. Světelná propustnost skla je nemněná. V ideálních podmínkách se jedná o trvalou životnost.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Výhody a nevýhody střešního světlovodu

Většina výrobků a stavebních prvků má jak plusy, tak mínusy. Pojďme se společně podívat na ty důležitější z nich.

Plusy

+ více přirozeného světla. Dostatek denního světla je důležitý pro náš psychický i zdravotní stav. Také se bude díky němu lépe dařit květinám v našem interiéru.

+ úspora elektrické energie. Při ideálních podmínkách přivede světlovod až 13 x více světla než běžná šedesátiwattová žárovka. A na rozdíl od ní pracuje střešní světlovod zcela zdarma.

+ dlouhá životnost. Střešní světlovody mají životnost až pět desítek let.

+ údržba. Jedná se o zcela bezúdržbový prvek.

+ životní prostředí. Střešní světlovod je dokonalý příklad ekologického osvětlení, kterým nezatěžujeme přírodu.

Mínusy

– vyšší pořizovací cena. Počítejme, že cena jednoho střešního světlovodu se bude pohybovat v řádu desítek tisíc korun.

zabírá prostor. Jedná se o velmi efektivní řešení, tubus však zabere místo v podkroví.

– složitější instalace.

Váháte mezi pořízením světlovodu a střešního okna? V tomto článku vám řekneme, jak si při porovnání vedou světlovody a střešní okna.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů