Ideální vlhkost v domě je mezi 45 a 60 % (40 – 55 % v létě)

nacenění

Jistě mi dáte za pravdu, že ani vlhký, ani příliš suchý vzduch v bytě nejsou právě žádoucí, protože obojí může mít negativní vliv na naše zdraví. Jaká je ideální vlhkost v domě, na čem závisí a jak ji regulovat?

Jaká má být ideální vlhkost v domě či bytě?

Všeobecně se uvádí, že vlhkost vzduchu v místnosti by se měla pohybovat mezi 40 až 60 procenty při teplotě vzduchu od 19 °C do 24 °C. Doporučená vlhkost v bytě se pak ještě mění i podle ročního období, v zimě je to mezi 45 až 60 procenty a v létě mezi 40 až 55 procenty. Při této hodnotě vlhkosti se nám dobře dýchá, nevysouší se sliznice a celkově máme pocit pohody. Samozřejmě ale i toto je velmi individuální a záleží na zvyklosti. Přesto bychom se z doporučovaných hodnot neměli nějak výrazně vychylovat.

Vysoká vlhkost v domě podporuje růst plísní a škodlivých mikroorganismů, příliš suchý vzduch zase vysouší sliznice a může způsobovat další zdravotní komplikace.

Zvýšená vlhkost v domě má nejen negativní vliv na vaše zdraví, ale i na samotnou konstrukci našeho domu. Proto je ideální udržovat vnitřní vzdušnou vlhkost vždy v tom správném rozmezí.

Pokud vás trápí vlhkost v bytě, v tomto článku pro vás máme pár rad na snížení vlhkosti.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Odkud se bere v domě vlhkost?

Vliv na vlhkost v domě má více faktorů. Uvedeme alespoň některé z nich.

  • Vliv počasí a ročního období
  • Technický stav domu
  • Vlastní užívání domu
  • Nedostatečné vytápění a větrání

Je zřejmé, že počasí má na vnitřní vlhkost v domě velký vliv. Jiná bude vlhkost v létě a jiná v zimě. Stejně tak pokud je venku mlhavo nebo prší, zvýší se vlhkost i v domě a naopak, pokud je horko a slunečno, bude hodnota vnitřní vlhkosti zase jiná. V zimě, kdy se v bytě topí, může dokonce vzdušná vlhkost klesnout až na relativní vlhkost vzduchu kolem 20 procent.

Kondenzace vody na okně - ideální vlhkost stavby
Ideální vlhkost v domě by se měla pohybovat od 40 do 60 % (v závislosti na ročním období). Příčinou nadměrné vlhkosti je například kondenzace vody na oknech.

Zvýšená vlhkost v domě kvůli špatnému technickému stavu

Dalším zásadním faktorem je technický stav domu. Pokud do objektu proniká zemní vlhkost ze základů kvůli nedostatečné nebo chybějící izolaci nebo zatéká střechou, potom bude i vzdušná vlhkost vyšší. Vlhkost se však může zvýšit i díky dodatečné tepelné izolaci fasády, kdy spolu s osazením dokonale izolovaných oken dojde k tomu, že objekt, který dosud „dýchal“, je nyní mírně utěsněn a vnitřní vlhkost sice může unikat, ale ne tak snadno. Pokud se k tomu přidá špatné nebo minimální větrání, je rázem zaděláno na problém.

Užívání domu a vlhkost

Rovněž i vlastním užíváním objektu poměrně zásadně ovlivňujeme vnitřní vlhkost v domě. Například při vaření, praní, sprchování, sušení prádla v bytě apod. dochází k výraznému nárůstu vlhkosti. Též i větší množství rostlin v bytě a nezakrytá akvária mají svůj vliv na úroveň vzdušné vlhkosti.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

V neposlední řadě ke zvýšené vlhkosti nepříznivě přispívá i nedostatečné nebo chybné větrání.

Jak udržet ideální vlhkost v domě

Nejjednodušším a nejlevnějším způsobem je správné větrání. Lidé se často mylně domnívají, že stačí větrat pouze na „ventilačku“. Toto je zásadní omyl a chyba, protože takto nedocílíte dostatečné výměny vzduchu, zbytečně ochlazujete stěny, a naopak zhoršujete si mikroklima v bytě. Ideální větrání spočívá v tom, alespoň dvakrát denně provětrat celý dům intenzivním průvanem otevřenými okny a dveřmi, po dobu přibližně 3–5 minut. Během této doby se stihne vyměnit většina vzduchu v místnosti, nedojde k ochlazení stěn a větrání tak splní svůj účel.

Dalšími způsoby, jak regulovat vzdušnou vlhkost je například používání digestoře v průběhu vaření nebo sušení prádla mimo byt.

Samozřejmě lze zvýšenou vlhkost úspěšně řešit i za pomoci různých ventilátorů, odvlhčovačů a vysoušečů, které nejen že odstraní vlhkost, ale zároveň mohou fungovat jako ionizátory a čističky vzduchu a rovněž likvidují nejrůznější plísně.

Naopak, pokud potřebujete zvlhčit suchý vzduch, lze použít zvlhčovače, ať už na bázi odpařování vody, rozprašovače nebo výrobníku páry, které vám vzduch upraví na požadované hodnoty.

Nadměrná vlhkost

Pokud vás trápí nadměrná vlhkost, na vině může být zmíněná chybějící hydroizolace v podlaze a základech domu. Zemní vlhkost tak může vzlínat do všech stěn v domě, kde se vypaří a zvýší tak vlhkost. Jedná se o nejčastější příčinu kondenzace vody a bujení plísní na stěnách.

Řešení takové situace není jednoduché, ale je nezbytné. Podřezání domu či injektáž zdiva vás těchto problému zbaví. V tomto článku se dozvíte více informací o podřezání domu a o ceně této sanační metody.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů