Máte v bytě vlhkost a nevíte co s ní? Způsobů se nabízí několik a je jenom na vás, pro který se rozhodnete. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě tak, aby bylo docíleno optimální vlhkosti v bytě.
Zásadní je ale v první řadě odstranit nebo zmírnit zdroj vlhkosti. Jestliže je původcem vlhkosti špatný stavebně technický stav domu, bude odstranění příčiny vlhkosti zřejmě vyžadovat nějaký razantnější stavební zásah. Jestliže je vysoká vzdušná vlhkost způsobena pouze užíváním bytu, potom je nutné se zamyslet nad vlastními zvyklostmi a některé činnosti, jako například sušení mokrého prádla v bytě, zcela eliminovat nebo zajistit dostatečné větrání, abyste si vlhkost zbytečně nedrželi v bytě.
V první řadě si pořiďte vlhkoměr, ať máte přesné údaje o vlhkosti vzduchu, protože naopak ani příliš suchý vzduch vašemu zdraví neprospěje.
Jak snížit vlhkost vzduchu v bytě:
- Intenzivně větrejte
- Nesušte prádlo v bytě
- Pořiďte si ventilaci
- Dostatečně byt vytápějte
- Při vaření používejte digestoř
- Pořiďte si pohlcovač vlhkosti
- Pořiďte si odvlhčovač
Dostatečně větrejte
Nejdůležitější je správné větrání, ideálně průvanem, kdy se vzduch v bytě rychle vymění a nedojde k ochlazení stěn. Zejména po sprchování je nutné vždy vlhký vzduch větráním odstranit.
Kromě klasického větrání okny je možné si pořídit takzvané řízené větrání, za pomoci domácí vzduchotechniky.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zásadou je také používat digestoř v průběhu vaření nebo již zmiňované sušení prádla mimo byt.
Pohlcovače vlhkosti a odvlhčovače vzduchu
Výbornou pomůckou v boji se vzdušnou vlhkostí jsou rovněž i různé pohlcovače vlhkosti a odvlhčovače. Zatímco pohlcovače vlhkosti fungují na principu absorpce vzdušné vlhkosti tabletami umístěnými v plastové nádobě, odvlhčovače ke svému provozu potřebují zapojení do zásuvky, ale zato jsou schopné snížit vzdušnou vlhkost v bytě velmi účinně, a některé navíc pracují i jako čistička vzduchu.
Pokud vás trápí vysoká vlhkost vzduchu, zkontrolujte, zda příčinou vlhkosti vzduchu nejsou vlhké konstrukce, do kterých se vlhkost dostává buď vzlínáním, kondenzací či zatékáním. V takovém případě proveďte měření vlhkosti zdiva.
Optimální vlhkost vzduchu v bytě
Optimální vlhkost vzduchu v bytě se doporučuje mezi 40 až 60 procenty při teplotě vzduchu od 19 °C do 24 °C. Doporučená vlhkost vzduchu je rozdílná v zimě a v létě. Zatímco v zimním období je to mezi 45 až 60 procenty, v letním mezi 40 až 55 procenty.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Co způsobuje vysoká vlhkost v bytě
Vysoká vlhkost vzduchu přináší vždy problémy. Je škodlivá jak pro stavební konstrukce, tak i pro zdraví člověka.
Prvním jasným signálem vyšší vlhkosti v bytě jsou orosená okna. Stejně jako na oknech, se vzdušná vlhkost sráží i na stěnách, zejména v rozích místností, kde už tolik neproudí vzduch nebo mezi nábytkem a zdí. Nejdříve se objeví malé vlhké skvrnky, které se rozšiřují a jsou živnou půdou pro různé plísně a bakterie. Později může dojít až k drolení a opadávání vlhkých omítek a nárůstu plísní.
Plísně však neškodí jen omítce, ale můžou se snadno přenést i na nábytek a oblečení a další vybavení bytu. Rovněž jsou závažným zdravotním rizikem. Některé plísně jsou karcinogenní a přispívají k rozvoji alergií.
Vysoká vlhkost vzduchu přináší zdravotní potíže v podobě dýchacích problémů, alergií, astmatu. Vždy je proto potřeba v bytě udržovat optimální hladinu vlhkosti vzduchu.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.