Jak dlouho schne samonivelační stěrka? | stavimbydlim.cz
  1. Home
  2. Stavba
  3. domu
  4. Podlahy
  5. Jak dlouho schne samonivelační stěrka?

Jak dlouho schne samonivelační stěrka?

0

Samonivelační stěrka, často označována jako nivelace či stěrkovací hmota je materiál, který slouží k vyrovnání podkladní betonové mazaniny, nebo anhydritové podlahy. Nivelační stěrka je aplikovaná v malé vrstvě zpravidla 1 – 5 mm a vyrovnává tak ty nejmenší výškové rozdíly a nerovnosti v podkladu.

realizace-podlahy_pokládka

Samonivelační stěrka tak vytváří povrch vhodný pro finální pokládku linolea, keramické dlažby, PVC podlahy a jiných podlahových krytin.

Máme hotovou samonivelační stěrku a jsme připraveni na pokládku finální nášlapné vrstvy. Ovšem každý druh podlahy vyžaduje maximální přípustnou vlhkost podkladu, na který se aplikuje. V opačném případě může dojít ke zvlnění podlahy, odlupování částí podlahy apod.

 Důležitá otázka tedy zní:

realizace-podlahy_pokládka dlažby
Jak dlouho schne samonivelační stěrka
Jak dlouho schne samonivelační stěrka (zdroj: Dizainall.com)

Jak dlouho schne nivelace?

Doba schnutí nivelace je závislá na teplotě okolí, vzdušné vlhkosti a tloušťce nivelační stěrky.

Optimální teplota pro zhotovení nivelační stěrky je 15 – 20 °C. Čím vyšší teplota je, tím rychleji stěrka schne. Naopak je tomu u vzdušné vlhkosti. Pokud je vzdušná vlhkost vysoká, stěrka bude schnout déle. Typickým příkladem může být vylévání samonivelační stěrky v období, kdy prší a vzdušná vlhkost je tím pádem vysoká.

Tloušťka nivelační stěrky je také důležitým faktorem. Čím vyšší je vrstva, tím déle vysychá. Rychlost vysychání také ovlivňuje to, jak se v místnosti větrá. Pokud je možné otevřít okna dokořán, vysychání se znatelně urychlí. Musí se ovšem dát pozor na to, aby stěrka nevysychala moc rychle, jinak lze očekávat praskání a dolupování stěrky od podkladu.

Kdy je samonivelační stěrka opravdu suchá?

Jak tedy zjistit, kdy je samonivelační stěrka natolik vyzrálá a suchá, aby na ni bylo možné pokládat podlahovou krytinu či po ní chodit?

realizace-podlahy_pokládka dlažby

Nejlepším způsobem je změření vlhkosti podkladu vlhkoměrem. Firma, která pokládku realizuje, samosebou vlhkost podkladu změří. Pokud si podlahu pokládáte svépomocí a nemáte vlhkoměr, doba schnutí nivelace je zpravidla uvedena na obalu výrobku či v technickém listu.

Nivelační stěrka schne poměrně rychle. Nivelace je pochůzí po cca 45 minutách až 2 hodinách, pokládka podlahové krytiny je dle typu nášlapné vrstvy možná po 2 – 24 hodinách. Vlhkost podkladu je vždy vhodné měřit u podlahových krytin textilních a dřevěných. Keramickou dlažbu je zpravidla možné pokládat již po několika hodinách. Vždy je ovšem dobré se podívat do technického listu výrobku.

AKTUALIZACE: Pokud jste se do aplikování samonivelační stěrky doposud nepustili a zároveň chcete vyrovnat starou betonovou desku, ve které se vyskytují trhliny, přečtěte si návod na opravu trhlin v betonové podlaze. Pokud by byla trhlina aktivní a neustále se rozevírala, postupem času by se potrhala i stěrka a případně i nášlapná vrtsva (linoleum, PVC, keramická dlažba, apod.)

Realizace podlahy – nezávazná poptávka


 

Zadání poptávky je zdarma. Poptávka není závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.

Poptávku rozešleme na ověřené firmy ve Vašem okolí.

Nabídky od firem si můžete porovnat přímo v e-mailu.

Obchodní podmínky jsou k přečtení ZDE.