Uvažujete o pořízení teplovodního podlahového topení? Zajímá vás, jak funguje teplovodní podlahové topení a bude-li vhodnější než klasické vytápění radiátory? Určitě ano.
Jak funguje teplovodní podlahové topení
Základem teplovodního vytápění jsou teplovodní trubky, které v podlaze rozvádějí teplo. Jedná se o speciální trubky, určené pro toto použití, které jsou vyrobeny z několika vrstev tak, aby odolaly vyššímu mechanickému namáhání. Jejich životnost dle použitého materiálu je více jak 50 let.
Trubky se následně zalévají litým betonem nebo anhydritem (více o anhydritových podlahách), ale lze také použít suchý systém uložení pomocí sádrovláknitých desek, vhodný zejména u dřevostaveb.
Teplovodní podlahové topení – mokré vs. suché
Výhodou „mokré“ varianty je její vyšší únosnost, cca 70 kg na m2, nevýhodou dlouhá doba schnutí. Oproti tomu „suchou“ variantu můžete používat hned. Suché podlahové topení má však nevýhodou, a tou je nižší únosnost, cca 25 kg na m2.
Podlahy - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Po zatuhnutí materiálu, v závislosti na jeho druhu po cca šesti až osmi týdnech, se pokládá podlahová krytina. V případě použití suchého sytému, pak lze položit podlahu hned. Podlahovou krytinu je nutné pokládat vždy lepením, aby lépe přilnula k podkladu a snáze přenášela teplo, nikoliv plovoucím způsobem.
Teplota topné vody v podlaze
Nosným médiem teplovodního vytápění, jak už sám název napovídá, je voda, systém však vyžaduje jen velmi malý objem, cca 0,5 l na m2 topné plochy. Voda se ohřívá na menší teplotu než v klasických radiátorech, teplota vody by však neměla překročit 50 °C. V klasických radiátorech to bývá i 90 °C. Teplota samotné podlahy je pak maximálně 28 °C. Vzhledem k tomu, že se ohřívá menší množství vody a na nižší teplotu, můžete ušetřit až 20 % energie.
Zdroj tepla pro podlahové topení
Jako zdroj tepla pro ohřev vody v topném systému lze použít jakýkoliv kotel ať už plynový nebo elektrokotel, případně i některý z alternativních a obnovitelných zdrojů energie, např. tepelné čerpadlo nebo solární kolektor.
Teplovodní podlahové topení má bezesporu mnoho výhod. Uveďme si ty hlavní:
- nižší náklady na vytápění oproti klasickým radiátorům
- nosné medium – voda, se v potrubí ohřívá na nižší teplotu
- snadnější dosažení stavu tepelné pohody ve vytápěných prostorách
- teplo v místnosti se šíří rovnoměrně
- nevíří vzduch a prach
Teplovodní podlahové topení ušetří náklady na vytápění
Vzhledem k tomu, že teplovodní podlahové topení oproti klasickým radiátorům využívá jako plochy k předávání tepla celou plochu podlahy, snadněji dosáhnete ideálních teplotních podmínek. Teplo se v místnosti šíří rovnoměrně a pocit tepelné pohody je proto komfortnější.
Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Prostory lze vytápět na nižší teplotu, zhruba o 2–3 °C, a přesto je dosaženo požadované tepelné pohody. Jestliže totiž máte nohy v teple, nepociťujete tolik chlad a okolní vzduch může být vytápěn na nižší teplotu.
Jaké výhody má teplovodní podlahové topení?
- Při tomto způsobu vytápění nedochází k víření vzduchu a tím i prachu, což je velmi přínosné pro alergiky.
- Teplovodní podlahové vytápění umožňuje rovněž snadno regulovat vzdušnou vlhkost a vytvářet si tak příznivé mikroklima v bytě.
- Díky termostatickým ventilům je možné teplotu pohodlně regulovat v každé místnosti samostatně, dle individuálních potřeb a využití místností.
- A navíc vám podlahové topení nijak nenarušuje interiér bytu.
- Další, jistě nezanedbatelnou výhodou je, že teplovodní systém potrubí lze v létě využít i jako chladící jednotku.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.