Jak na betonovou omítku?

soutez

Díváte se na svůj dům a stále častěji se Vám v hlavě objevuje ta stejná myšlenka, že je prostě potřeba něco už konečně změnit? Výměna květin či doplňků už Vás nenaplňuje, chtělo by to nějakou trvalejší změnu? Zkuste změnit zdi! S betonovou omítkou můžete nejen experimentovat, ale dokážete s ní hotové divy!

Jak se betonová omítka aplikuje?

  • Její aplikace není příliš složitá, je založená na bázi cementu a po aplikaci vypadá jako lítý beton. Zakoupenou směs je potřeba smíchat s dostatečným množstvím vody, samozřejmě dle přiloženého návodu.
  • Prvním důležitým krokem je dostatečné očištění povrchu, na který budeme omítku nanášet a následně dostatečně napenetrovat, aby nám omítka pořádně držela.
  • Nános betonové omítky je nejlepší provést ve třech vrstvách, kdy první dvě jsou pouze betonové omítky a ta poslední vrstva je konečná povrchová úprava, která zajistí, aby byla omítka omyvatelná.

Jak dlouho aplikace betonové omítky trvá?

V případě, že se do této aplikace vrhnete sami, počítejte, že Vám to zabere zhruba tři dny.

První den je třeba nanést hladkou vrstvu betonové směsi, kterou vyrovnáme a necháme pořádně zaschnout. Nutnou technologickou přestávku stanoví výrobce, standardně se však počítá jeden den na jeden milimetr tloušťky omítky.

Druhý den celý tento proces zopakujeme, nicméně konzistenci omítky necháme o něco řidší. V momentě, kdy je omítka napůl suchá, ji vyrovnáme ocelovým hladítkem.

Třetí den se vrhnete na poslední vrstvu, takzvanou lazuru, která omítce zajistí omyvatelnost a zároveň zvýrazní povrch nové omítky. Tuhle vrstvu je třeba nanášet hadrem, který nepouští chlupy a také v ochranných rukavicích, aby nedošlo ke kontaktu s pokožkou.

Jaká je cena betonové omítky?

Průměrná cena tohoto druhu omítky se pohybuje řádově okolo 500,-Kč/1m2 a to včetně koncové lazury. Betonovou omítku lze pořídit již od 350,-Kč/m2, některé značkové materiály však mohou stát až 2.000,-Kč/m2. K ceně betonové omítky je nutné připočítat cenu za penetraci a přípravu podkladu pro nanášení omítky a samozřejmě práci. Cena práce za aplikaci omítek se pohybuje od 150 – 250 Kč/m2 v závislosti na složitosti aplikace a na typu povrchu. Pokud chcete betonovou omítku aplikovat svépomocí, ale nejste si zcela jisti postupem, lze se přihlásit na skupinové či individuální školení, jak při takové činnosti postupovat a na co si dávat pozor.

Může Vás zajímat: Budete omítat svépomocí a potřebujete poradit s výběrem omítky a jejím nahozením?

Co když chcete na zdi imitovat také spáry?

Určitě není problém s tímto betonovým povrchem věrně imitovat také spáry, které se v klasickém betonu samozřejmě vyskytují. Trik je v tom, že na zaschlou první vrstvu betonové omítky nalepíme lepenku a druhou vrstvu nanášíme jen do těch míst, kde není lepenka umístěna. Po zaschnutí druhé vrstvy omítky tuto lepenku odstraníme a nalepíme novou na již zaschlou vrstvu tak, aby přesahovala do vzdálenosti, která odpovídá stejné šířce spáry.

Dekorativní betonová omítka se dělí do dvou základních typů:

  • Interiérová
  • Exteriérová

Betonová omítka může být imitací:

  • kamene
  • dřeva
  • travertinu
  • staré omítky
  • hliněné omítky

Dále se betonové omítky dělí dle povrchové úpravy na:

  • hladké
  • hrubé
  • strukturované
  • s kavernami atd.

Betonovou omítku lze aplikovat na starou omítku i sádrokarton

Betonové omítky či stěrky je možno aplikovat prakticky na jakýkoli povrch. Nevadí mu ani staré omítky či štuky, jádrové hrubé omítky, sádrokarton či jiné, prostě kamkoli si budete jeho aplikaci přát. Stěrky dokážou vytvořit krásnou designovou aplikaci také prakticky všude, klidně i na starých panelech, či za televizí. Dokáží Vaší domácnosti dodat jistě nový šmrnc.

Tyhle „betonové dekorace“ jsou sice šedé, ale rozhodně nejsou nudné. Tenhle beton je skvěle tvárný a dá se najít i v místech, kde byste ho rozhodně nečekali. Tyhle plochy na první pohled působí „nedodělaně“, nicméně to je právě to, co dodává domácnosti nový design a originalitu. Každopádně i přesto je betonový povrch příjemný na dotek a velice snadno udržovatelný.

Výhodou je, že betonový povrch můžeme klidně změnit v jiný, než standardní vzhled. Úprava betonového povrchu je variabilní a je možné ji změnit několika způsoby – broušením, leštěním, hlazením, škrábáním či vymýváním. Každá z těchto nabízených variant má odlišný výsledek. Povrch může být například krásně hladký či naopak znatelně drsný či zrnitý, možností je opravdu mnoho.

Jde to i originálně…

  • Pokud Vám tradiční šeď již přestala vyhovovat, nezoufejte! I tak pro Vás máme alternativu v podobě pestré škály barev. Tenhle „barevný beton“ se upravuje tak, že se do něj přidá barevný pigment, který se rozprostře do celé hmoty a není jen natřený po povrchu.
  • Samozřejmě, že konečný vzhled betonového povrchu se odvíjí od toho, jak je konečný povrch kvalitní, kdy by měl obsahovat méně pórů, které by neměly být příliš velké. Čím hladší povrch je, tím atraktivní je barevný výsledek.

A co náročné prostory?

Beton je skvělý materiál nejenom pro exteriéry či jako designový doplněk obývacích pokojů, ale také užitečný povrch v prostor se zvýšenou vlhkostí, například v koupelnách, saunách či u bazénu. Dokonce i zařizovací prvky, jako jsou například umyvadla, desky či sprchové kouty mohou být v těchto prostorách z betonu.

Pokud Vás nenadchly betonové omítky, třeba u Vás zabodují dekorační omítky. Pomocí šablony a speciální omítkové směsi lze na venkovní či interiérové stěně vytvořit imitaci povrchu ze dřeva, cihly, nebo kamene, a to poměrně jednoduše a především levně.

Jiné využití betonu?

V interiéru je použití betonu docela složitá záležitost, jelikož beton sám o sobě je nejenom dost těžká hmota, ale také je známá pro svou vysokou nasákavost. Nicméně na trhu se objevil nový druh betonu – FixCrete, který je dokonce 8krát pevnější než obyčejný beton, který známe. Z něj je dokonce možno vytvářet předměty, které svou šířkou nepřesahují 15 mm a tím pádem se vyznačují i nízkou hmotností a odolnou povrchovou úpravou. Tudíž z ní můžeme vyrábět nebo koupit hotové dekorativní předměty, jako třeba vázičky nebo dokonce i konferenční stolky. Fantazii se meze nekladou.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Teď už se samotný beton nezdá zas tak nudný, jak doopravdy vypadá, že ano?

Nezávazná poptávka - nahození omítek


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů