Dekorativní omítky, aneb jak rychle a snadno udělat netradiční fasádu

Jistě jste už přemýšleli o fasádě, která by vypadala opravdu neobyčejně a netradičně. Přeci jenom fasáda dělá dům a podstatně se podílí na jeho vzhledu. Ne každý je ale schopný cenu za lícové zdivo, kamenný, kovový nebo dřevěný obklad akceptovat a zůstává tak u klasických vnějších omítek. Ale již nemusí.

Na trhu existují designové dekorativní omítky, které slouží k imitaci dřevěného, kamenného a cihelného obkladu. Nejenže tyto omítky věrohodně napodobují vzhled těchto obkladů, ale jejich cena je daleko příznivější a provedení méně pracné.

Aplikace dekorativních omítek

Pro aplikaci dekorativních omítek je nutné mít připravený podkladní povrch, který se obvykle opatří penetrací doporučenou výrobcem omítky. Všeobecne povrch pro natahování omítek by měl být čistý, zbavený prachu, hrubých částic a mastnoty. Již v této fázi je potřeba si promyslet, v jakém barevném odstínu si budete přát spáry mezi obklady, jelikož tyto penetrace jsou dodávny v několika barevných odstínech. Případné dodatečné přebarvování spár by bylo časově náročné.

Po dostatečném vyzrání a zaschnutí naneseného základního podkladu přichází na řadu nalepení šablony pro nanesení dekorační omítky na stěnu. Je nutné dbát na to, aby byla šablona nalepena ve vodorovné, případně, svislé poloze. Další vyrovnání již nebude možné. Taktéž je nutné, aby byla přilepena po celé ploše a na žádném místě neodstávala nebo nebyla pokrčena. Tyto na první pohled malé nedostatky následně při natahování omítky způsobí komplikace, které bude náročné odstranit.

Po úspěšném nainstalování šablony příchází na řadu samotné natažení omítky. Omítková směs se připraví dle pokynů výrobce na obalu výrobku (všeobecný návod na přípravu malty na omítání). Omítka by se neměla nanášet při teplotách nižších jak 5 °C a vyšších jak 30 °C. Zároveň by se čerstvá omítka měla chránit před nadměrným vysycháním, před slunečním zářením, před deštěm a jinými nepříznivými povětrnostními podmínkami. V případě venkovní dekorativní omítky je vhodné čerstvou omítku opatrně překrýt plachtou.

Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Tloušťka vrstvy dekorativní omítky je v tomto případě určena tloušťkou samotné šablony. Po nanesení omítky se povrch vyhladí nerezovým hladítkem a v zápětí se šablona opatrně odstraní.

Cena dekorativní omítky

Cena dekorativní omítky se skládá z ceny za samotnou omítku a šablonu. Šablona k imitaci cihel, kamene a dřeva stojí cca 230 Kč za rozměr 103,5 x 88 cm. Dekorativní omítka k vytvoření imitace materiálu, kterou jednoduše promícháte a ihned nanášíte na připravený podkladní povrch, vyjde na 75 Kč/kg. Spotřeba na 1 m2 je okolo 2-3 kg. Cena dekorativní omítky na 1 m2 tedy vyjde na 220 Kč. Celková cena za 1 m2 omítky je tedy okolo 470 Kč.

Dekorativní omítka na sokl

Pro omítání soklu jsou vhodné dekorativní omítky mozaikové. Sokl je část domu, u které se předpokládá zvýšené namáhání a proto je potřeba povrchovou úpravu sokl provést z odolnějšího materiálu, než-li z obyčejné omítky. Sokl je pochopitelně často obkládám keramickým, betonovým či kamenným obkladem, nicméně realizace takovýchto obkladů je časově a finančně náročnější než aplikace dekorativní mozaikové a mormalitové omítky. Jedná se směs barevného písku s příměsí akrylátové pryskiřice. Písek je k dostání v několika velikostech zrna, standardně však 1 – 3 mm. Písky mají širokou škálu barevnosti, tudíž si vybere jistě každý.

Výhodou dekorativních marmolitových omítek je jejich odolnost vůči mechanickému poškození a vůči povětrnostním vlivům. Sokl domu v blízkosti komunikace je často znečištěn od projíždějicích aut. I v tomto případě je dobrým řešením mozaiková či marmolitová omítka, která je jednak voděodpudivá a omyvatelná.

Betonové omítky jsou také moderní

Pohledový beton v obývacím pokoji za televizí, v koupelně, chodbě, v garáži, ale i na venkovní fasádě. Využití betonu si najde své uplatnění prakticky na každé stěně rodinného a bytového domu. Betonové povrchy jsou moderní, v mnoha případech jsou originální a skvěle se hodí do designově laděných domácností. Pohledový beton je ovšem poměrně drahá záležitost. Naštěstí i v tomto případě je možné si vystačit s „pouhou“ betonovou omítkou, která pohledový beton věrohodně imituje. Betonovou omítku lze aplikovat prakticky na jakýkoli povrch – na starou soudržnou omítku, sádrokarton, starou betonovou stěnu apod. Betonovou omítku lze pořídit již od 350,-Kč/m2, nejdražší typy betonových omítek pak stojí okolo 2.000,-Kč/m2.

Nezávazná poptávka - nahození omítek


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů