Jak obkládat dřevěnými palubkami?

Dřevěný obklad v interiéru působí na psychiku člověka velmi příznivě. I z tohoto důvodu jsou dřevěné obklady, zejména v podkroví, oblíbené. Zhotovení dřevěného obkladu je rychlé, jednoduché a cenově dostupné.

Proč je dřevěný obklad v interiéru vhodný?

Palubky jsou nejčastěji vyrobeny ze smrkového či modřínového dřeva. Dřevěné obklady vytváří v místnosti zdravé mikroklima tím, že jsou schopny regulovat vlhkost vzduchu v prostředí. Když je vlhkost nadměrná, dřevo vlhkost absorbuje a jakmile vlhkost v místnosti poklesne, vlhkost opět uvolní do okolí.

Mimo to je dřevo dobrý akustický a tepelný izolant, na dotek je teplé a příjemné. Dřevo interiér zútulní a v některých případech také opticky zmenší, čí zvětší. Záleží na použitém druhu dřeva. Tmavé cizokrajné dřevo interiér opticky zmenší, zatímco světlé odstíny dřeva interiér rozjasní.

Povrchová úprava dřeva

Před samotnou montáží obkladu na stěnu a strop je vhodné dřevo opatřit ochranným nátěrem, který nejen krásně zvýrazní přirozenou texturu dřeva, ale především jej bude chránit před UV zářením a biologickými škůdci. Dřevěné palubky se ošetřují z lícové strany a z bočních stran.

Pro ošetření dřeva se používají nejčastěji ochranné lazury na dřevo určené do interiéru, laky a vosky. Povrchová ochrana se na dřevo nanáší štětcem, nebo válečkem dle technologického předpisu výrobku. Dřevo v interiéru zpravidla vyžaduje 1 -2 vrstvy ochranného laku.

Jak se palubky montují na podhled v podkroví?

Jak již bylo zmíněno, dřevěné palubky se používají nejčastěji na obklad střešní šikminy, která se během rekonstrukce podkroví zatepluje.

Co budete pro obklad potřebovat?

Mimo samotných palubek budete pro obklad z palubek potřebovat dřevěné latě (rozměru standardně 40 x 60 mm), vruty, kladívko, ocelové sponky správného rozměru určené k uchycení palubek, vodováhu, distanční podložky, hřebíčky na přitloukání sponek a tesařské pravítko.

Postup montáže dřevěného obkladu

Krov rodinného domu je nejčastěji tepelně izolován mezi krokvemi s dodatečnou tepelnou izolací pod krokvemi mezi latěmi dimenze 40 x 60 mm. Na tento dřevěný rošt se nejčastěji realizuje samotný dřevěný, nebo sádrokartonový obklad.

Obklad z palubek je zpravidla montován vodorovně, tedy kolmo na nosné krokve krovu. Z toho důvodu je na dřevěném roštu nutné udělat další nosný dřevěný rošt z hranolů 40 x 60 mm. Tyto latě jsou rovnoběžné s krokvemi a lze tedy na něj kotvit vodorovný dřevěný obklad.  Při zhotovení dřevěného nosného roštu se používají distanční podložky, kterými se vyrovnají případné nerovnosti na původním dřevěném roštu. Plastové distanční podložky jsou dostupné v několika různých tloušťkách.

Volná mezera mezi dřevěným obkladem a tepelnou izolací vloženou pod krokvemi se dá použít jako instalační mezera pro vedení například elektroinstalace.

Palubky se montují od vrchu směrem dolů. Vrchní palubky se do roštu v místě pera kotví hřebíčky s malou neviditelnou hlavičkou. V místě drážky se palubky kotví pomocí ocelových sponek, které se kotví hřebíčky do nosného dřevěného roštu. Ocelové sponky se zasunou do drážky palubky a tvoří tak neviditelné uchycení.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů