Jak odstranit mech z betonu – rady na odstranění mechu z betonu

Krásně zelený a měkoučký mech zpravidla obdivujeme v lese, ale když se nám objeví na zahradě, na dvorku nebo jiném zastíněném místě, už z něj tak nadšení nejsme.  Roste v trávníku, na dřevě, na dlažbě i na betonu. Posledně jmenovanému sice příliš neublíží, ale narušuje celkový vzhled. Na to odstranění mechu z betonu existuje spousta chemických přípravků i různých lidových návodů nebo jej prostě můžeme zlikvidovat mechanicky.

Jakými způsoby můžeme odstranit mech z betonu

Mechanické odstranění mechu

Nejjednodušší a nejekologičtější způsob odstranění mechu z betonu, který je vhodný v případě, kdy zasažené plochy nejsou příliš rozsáhlé. Stačí si vzít špachtli nebo drátěný kartáč, dobrým pomocníkem v tomto případě může být i tlakový čistič. Na závěr je vhodné ošetřit povrch betonu vhodným fungicidním prostředkem.

Jak odstranit mech z betonu
Mech lze z betonu odstranit mechanicky, příp. s pomocí dřevěného popele, soli, vápna či roztoku modré skalice.
Lišejník na betonu
Lišejník na betonu
Beton porostlý mechem a lišejník nepůsobí esteticky.
Beton porostlý mechem a lišejník nepůsobí esteticky.

Popel, vápno, modrá skalice i kuchyňská sůl

Už naše babičky sypaly na trávníky dřevěný popel, aby se zbavily mechu, a tento postup můžeme vyzkoušet i v případě betonu. Popel ze dřeva po zahradním grilování se tak rázem změní z odpadu na cennou surovinu. Má totiž vysoké pH, které většině mechů nesvědčí. Jestliže zrovna nemáte po ruce popel, můžete na odstranění mechu z betonu použít roztok vápna ve vodě, které mechům, milujícím kyselé prostředí, rovněž nebude po chuti. Nejdostupnějším prostředkem je určitě kuchyňská sůl, ale tento způsob likvidace mechu nejde použít v místech, kde se nacházejí i další rostliny. Přílišné zasolení by vás zbavilonejen mechu, ale i veškeré další vegetace. Osvědčeným přípravkem je rovněž roztok modré skalice, ovšem při jejím použití je nutné brát v úvahu skutečnost, že při silné koncentraci může na betonu zanechat skvrny.

Chemické prostředky pro odstranění mechu z betonu

Pokud nejste příznivci lidových návodů, zakupte vhodný prostředek v obchodě. Na trhu je celá řada speciálních přípravků pro odstranění mechu z betonu.

V tomto článku se dozvíte, jak odstranit mech ze zámkové dlažby.

Prevence proti mechu

Už při plánování betonových staveb je dobré popřemýšlet nad tím, v jakém prostředí se chystáte beton použít a jestli do budoucna s ohledem na zastínění a vlhkost hrozí výskyt mechu. Pokud ano, použijte samočistící beton. Tato schopnost vznikne přidáním fotokatalytické přísady, která urychluje fotolýzu, což je přirozený rozklad některých látek účinkem světla. Konstrukce si tak dlouhodobě udržuje svůj původní vzhled bez nutnosti dalších zásahů, což přispívá i k ochraně životního prostředí.

Bohužel vám nepomůže v případě, kdy jste použili klasický beton. Prevenci potom zaměřte na povrchovou úpravu betonu, která by znemožnila vytváření příznivých podmínek pro růst mechu. Jednou z možností je použití silikonové či jiné disperzní penetrace. Docílíte zpevnění povrchu, voda se nemá kam vsakovat a tím se přestanou vytvářet vhodné podmínky pro růst mechů. 

Co způsobuje růst mechů

Různá zákoutí, otočená většinou na severní stranu, bez dostatku slunečního záření, jsou pro růst mechu jako stvořená. Mechy jsou totiž rostlinky s výraznou schopností zadržovat vodu. Na rozdíl od vyvinutějších suchozemských rostlin nemají mechy cévní systém, který by rozváděl vodu a živiny z jedné části do druhé a zpravidla nemají ani dostatečné kořeny pro přívod vody z půdy. Tuto životně důležitou látku absorbují celým svým tělem. Což vysvětluje, proč převážná většina mechů naprosto miluje stinná a vlhká místa.  Přesto však dokážou přežít i dlouhá období sucha.

Vytvoří si ve svém těle zásoby vody a v případě delšího suchého období z něj čerpají. Pokud jejich vnitřní zásobárna vody začne docházet, lístky se zkroutí, aby udržely poslední zbytky vlhka, mech seschne, zhnědne a vypadá jako by odumřel. V takovém vegetativním stavu někdy přežije i delší období bez vody, a jakmile zaprší, mech se během krátké doby opět zazelená. Mechy nemají květy ani semena, rozmnožují se pomocí výtrusů a k oplodnění potřebují vlhko. V příznivých podmínkách často vytváří velké mechové polštáře. Tohoto nezvaného zeleného návštěvníka se můžeme zbavit různými způsoby. Každý na to jde jinak.