S potřebou rozdělit velkou místnost na více menších místností se setkáte u starých staveb, při rekonstrukcích, nebo během zařizování studentského bytu. Možností, jak předěl provést, je několik, od paravánů po plnohodnotnou zděnou příčku. Jak předělit místnost, jaké jsou možnosti a jak postupovat, se dozvíte níže.
Čím předělit velkou místnost?
Způsobů, jak zvýšit členitost místnosti, a tím podpořit její funkci a využitelnost, je několik. Představivosti se meze nekladou, nicméně způsoby se dají shrnout do tří základních kategorií:
- Falešné předěly (poličky, šikovně postavený nábytek, dekorace atp.)
- Pohyblivé předěly (posuvné rolety, závěsy, paravány atp.)
- Pevné předěly (dřevěné, zděné a sádrokartonové příčky)
U falešných předělů si vyhrajete nejvíc. Nejlepší bývají skříně (úložný prostor je skvělý bonus), poličky (knihy a dekorace místnost zútulní) a oboustranné regály. Někdy pomohou i paravány, ty se ale esteticky nehodí ke každé místnosti. V poslední době jsou moderní i optické předěly vytvořené zvýšenou podlahou.
Pohyblivé předěly obytný prostor rozdělí, aniž by omezily jeho průchodnost. Perfektní jsou posuvné rolety (prosklené ještě lepší), bohatě si ale vystačíte i s prostým závěsem, nebo bambusovou stěnou.
Pevné předěly se hodí, pokud je třeba místnost rozdělit tak, aby měl obyvatel každé místnosti maximální soukromí. Dřevěné a sádrokartonové příčky jsou poměrně levné a jejich výstavbu zvládnete svépomocí. Svojí konstrukcí nadměrně nezatěžují strop ani zdi, lze je tedy realizovat například v rámci rekonstrukce. Jejich nevýhodou může být nedostatečná zvuková izolace. Pro absolutní diskrétnost je proto nejlepší využít těžké zděné příčky. Ty se staví z odlehčených pórobetonových tvárnic, dostupné jsou ale i jiné materiály – například luxfery, které prostor předělí opticky, nicméně světlo propustí.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pozor! Při výběru příček se vždy řiďte povahou místnosti. Například vlhké prostředí (koupelny, kuchyně, prádelny) kladou na stavební materiál specifické nároky. U sádrokartonu v tomto případě kupujte pouze speciální zelenou variantu (bílá patří do standartního prostředí, červená disponuje protipožárními vlastnostmi) a povrch ošetřete vhodnou impregnací.
Jak předělit místnost pomocí sádrokartonu
Instalace sádrokartonové příčky je jednoduchá a nevyžaduje míchání malty ani použití cihel, díky čemuž ji zvládne i zručný kutil.
Co budete potřebovat:
- Sádrokartonové desky (barvu a velikost přizpůsobte parametrům místnosti)
- Ocelové profily UW a CW + zárubně
- Hmoždinky
- Kladivo a příklepovou vrtačku
- Hladítko a špachtle
- Nůžky na plech a odlamovací nůž (vhod přijde i tesařská tužka a provázek)
Pracovní postup:
- Jako obvykle bude nejprve třeba konstrukci vyměřit. Nejlépe se značí pomocí tesařského provázku, vystačíte si ale i se zednickým pravítkem a vodováhou. Zakreslit nezapomeňte ani případné dveře, nebo okno.
- Montáž konstrukce započněte položením vodicích UW profilů na podlahu, zdi a strop (vytváříte obvodní „čtverec“). Kotví se pomocí natloukacích hmoždinek, pro které nejprve musíte příklepovou vrtačkou udělat otvory. Na rozmístění otvorů záleží, ideálně by měly být 10–15 cm od rohů a následně v roztečích 50–80 cm (rozměry přizpůsobte místnosti tak, aby bylo rozmístění rovnoměrné). Před namontováním UW profilu na podlahu podlepte profil těsnicí páskou, která zamezuje přenos nežádoucích vibrací a hluku do stropní konstrukce.
- Příčné CW profily nejprve nasaďte do spodní kolejničky a až poté je podsuňte do té horní (přesah strany by měl být alespoň 15 mm). Nic zatím nešroubujte, profily se upevní až při navrtání sádrokartonu. Do té doby jsou CW profily zasazeny v UW profilech zcela volně. Jejich délka by měla být cca o 2 cm kratší, než je světlá výška místnosti, aby se předešlo popraskání zdi v důsledku průhybu stropu. Ujistěte se, že otevřené strana všech profilů míří stejným směrem. Osové rozteče profilů se odvíjí od šířky sádrokartonových desek (standartně 625 mm).
- Pokud je konstrukce hotová, můžete ji opláštit sádrokartonem. Desky kotvěte k CW profilům pomocí šroubů v roztečích 200 mm. V místě styku dvou desek musí být šrouby alespoň 10 mm od okraje a ve stejné úrovni.
- Po opláštění konstrukce zbývá už jen vyplnit vodorovné a svislé spáry pomocí sádrového tmelu. Ten se nanáší ve dvou vrstvách s tím, že do první vrstvy se vtlačí výztužná tkanina, která zabraňuje tvorbě trhlin. Zamáznout se vyplatí i konce kotevních šroubů. Následně povrch pečlivě přebruste a můžete malovat.
Detailnější návod na montáž sádrokartonové příčky svépomocí naleznete zde.
Jak předělit místnost: Závěr
Správně udělaný předěl zvyšuje útulnost a funkčnost místnosti. K realizaci máte na výběr z několika možných druhů, většinu z nich zvládne svépomocí i úplný začátečník. Při stavbě sádrokartonové příčky dávejte pozor na správné vyměření konstrukce, ukotvení příček a pečlivé vytmelení spojových spár.
Tip: Chystáte se na podhledy nebo příčky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek sádrokartonářů ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Sádrokartonář – nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.