Příčky obvykle slouží k předělení většího prostoru na menší. Pro jejich stavbu se využívá nejen tradiční zdivo a dřevo, ale zejména sádrokarton. Každý z materiálu má své výhody a nevýhody a hodí se na něco jiného. Poradíme vám, z čeho postavit příčku.
Potřebujete-li postavit příčku, záleží na tom, jaké bude mít využití daný prostor, zda bude příčka už trvalou součástí stavby nebo bude sloužit pouze po určitou dobu, jaký materiál unese podlaha, jak silná příčka má být, jakou potřebujete zvukovou nebo tepelnou izolaci. Podle toho lze následně přizpůsobit volbu materiálu.
Na výběr máte více možností, všechny mají své výhody i nevýhody.
Uvedeme vám nejčastější typy příček:
Zděné příčky
Klasickým řešením jsou bezesporu zděné příčky. Jsou odolné, pevné a trvanlivé. K jejich výstavbě můžete použít buď klasické plné cihly, nebo pálené keramické příčkovky, kterých je na trhu celá řada v různých tloušťkách a provedeních. Záleží na tom, co od příčky očekáváte dalšího – zvukovou neprůzvučnost, tepelně-izolační schopnost.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Nemusíte se však omezovat jenom na keramické cihly. Dalším vhodným materiálem pro zděné příčky je pórobeton, nebo vápenopískové tvárnice pro zdění příček. Oproti klasickým cihlám je pórobeton lehčí, snáze si můžete upravovat rozměry tvárnic pouhým seříznutím pilkou. K dispozici jsou buďto přesné pórobetonové příčkovky, které se k sobě lepí tenkou vrstvou malty nebo příčkové dílce z prefabrikovaných panelů, vyráběné přímo na míru, které se k sobě smontují. V pórobetonové příčce se vám budou i snáze vysekávat drážky pro elektrorozvody.
Zděné příčky se jednoznačně vyznačují vyšší pevností a dlouhou životností. Zároveň vykazují dobrou izolaci proti hluku a teplu. Jejich nevýhodou je „mokrá“ výstavba, nutnost omítání stěny a s tím spojená náročnost na výstavbu a poměrně velký nepořádek při stavbě.
Sádrokartonové příčky
Pro suchou montáž jsou ideální sádrokartonové příčky. Mají různé využití podle způsobu jejich použití:
- bílá sádrokartonová deska – základní stavební deska pro příčky a stropy
- zelená, impregnovaná sádrokartonová deska – určená do vlhkého prostředí
- modrá sádrokartonová deska – akustická deska
- červená sádrokartonová deska – protipožární deska
Oproti zděným příčkám jsou sádrokartonové příčky lehčí, jejich montáž je rychlá a snadná a probíhá „suchou“ výstavbou. Sádrokartonové desky se montují na nosnou konstrukci, která je buďto z ocelových profilů nebo může být i dřevěná.
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Musíte však už při výstavbě počítat s tím, že sádrokartonová deska nebude mít takovou únosnost jako zděná, takže pokud potřebujete na příčku zavěsit například skříňky nebo televizi, je vhodné příčku kombinovat s pevnějšími a mechanicky odolnými nosnými deskami nebo ji v místě budoucího zavěšení skříňky vyztužit přídavným profilem.
Řešení pro podkroví
Sádrokartonové příčky se s oblibou využívají zejména pro realizaci podkroví a přestavby starých půd na podkroví. Díky jejich nízké hmotnosti není zatěžována původní konstrukce domu a není potřeba realizovat zvláštní statická opatření pro zvýšení únosnosti nosného stropu.
Návod na montáž sádrokartonové příčky
Akustické příčky
Akustické příčky se používají z důvodu odhlučnění prostor, buďto opět jako dělící příčky nebo i jako akustická přizdívka ke stávající stěně. Můžete opět použít sádrokarton určený konkrétně pro akustické příčky nebo zděnou příčku ze speciálních akustických cihel. Jde vlastně o příčkovku se vzduchovými dutinami, v nichž je vložena zvuková izolace. Výhodou je potom neprůzvučnost a vysoká pevnost konstrukce.
Dřevěné příčky
Neposlední variantou jsou rovněž dřevěné příčky, které jsou vhodné zejména v dřevostavbách. Dají se snadno postavit a stejně tak snadno rozmontovat. Výhodou výstavby dřevěné příčky je snadná dostupnost materiálu, dřevěná příčka navíc nijak podstatně nezatíží konstrukci stropu. Nevýhodou může být její nedostatečná akustická izolace.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.