Základová deska spojuje pasy a vytváří pevnou kompaktní plochu, která později ponese celou konstrukci stavby. Na její kvalitu a správné provedení se proto kladou velké nároky. Při výběru té správné berte v potaz typ stavby a druh podloží. Základová deska také vyžaduje specifickou třídu betonu. Více se dozvíte v dnešním článku.
Jaký beton použít pro základovou desku
Pro betonování základů se standardně používá beton B20 (pevnostní třídy C 16/20). Poskytuje spolehlivou pevnost v tlaku a je cenově dostupný. Třídu betonu určuje projektant ve spolupráci se statikem, který pevnostní třídu betonu navrhuje na základě zatížení stavby a typu podloží.
Druhy základových desek
Základové desky se v současnosti rozdělují podle typu podloží, na které se lijí, což má vliv především na statické, termoizolační a hydroizolační vlastnosti:
- Základová deska na štěrku je oblíbenou alternativou u běžných staveb, kterou volí většina stavebníků svépomocí. Skládá se z betonových zapuštěných pásů, obsypaných zhutněným štěrkem. Na to se následně pokládá armatura, a nakonec se celá plocha vylije betonem. Celý proces je poměrně jednoduchý, oproti ostatním alternativám vyjde i podstatně levněji. Nevýhodou bývá nedostatečná tepelná izolace desky, která musí být řešena zateplením podlahy (někdy až v tloušťce 30 cm). I při dostatečném zateplení však v patě zdiva vzniká velký tepelný most.
- U plovoucí desky se místo betonových pásů hloubí základová jáma, která se následně vyplňuje zhutněným pěnosklem. Vrstva z pěnoskla se obalí do geotextílie, překryje se PE fólií a na tu se poté vylije plovoucí základová deska z betonu. Výsledná plovoucí základová deska[MA1] má skvělé termoizolační vlastnosti, díky čemuž se hodí pro pasivní stavby. Odradit může vysoká cena, nicméně pokud bereme v potaz budoucí ušetřené náklady za vytápění, stává se z ní celkem výhodná alternativa.
- Poslední možností je zabetonovat desky do kompaktní vrstvy extrudovaného polystyrenu. Ten opět poskytuje skvělé tepelně-izolační vlastnosti, a to i ze stran. Důležité bývá správně provést podloží základové desky, které se zakládá pomocí štěrku a jemného písku.
Specializovaní výrobci v současnosti nabízejí i základové samonosné konstrukce. Jejich předností je nezávislost na typu podkladu, rychlá realizace a speciální vzduchová vrstva, která poskytuje spolehlivou hydroizolaci (v některých případech ji lze dokonce využít i jako úložný prostor).
Kolik stojí základová deska?
Výstavba základové desky na štěrku svépomocí vyjde u běžného domu se zastavěnou plochou 150 m2 zhruba na 150–220 tisíc korun. Cena za 1 m2 plochy základové desky tak zaplatíte 1 000 – 1 500 Kč. Pokud se však se stavbou základové desky obrátíte na firmu, počítejte s cenou až 3 000 Kč/m2. Cena základové desky se vždy odvíjí od požadavků konkrétního projektu. Nejdráž vyjdou moderní provedení, obzvlášť pak v místech se spodní vodou a rizikem úniku radonu.
Na cenu má vliv také to, co všechno zahrnujete do stavby základové desky. Zda se jedná pouze o vylití vrchní části základové desky, či kompletní zhotovení základů, včetně štěrkového podsypu, bednění, instalace všech sítí apod.
Může vás dále zajímat:
Stavba základové desky svépomocí – typy základových desek.
Základová deska: Závěr
Od kvality základové desky se odvíjí stabilita a životnost celé stavby. Při jejím výběru a realizaci proto na ničem nešetřete a vše dělejte s maximální pečlivostí.