Jak vybrat pozemek pro stavbu vysněného bydlení?

Rodinný dům se zpravidla staví na celý život, přinejmenším na pár desítek let.  Výběr pozemku je tedy stejně tak důležitý, jako je návrh samotného domu. Jelikož je pozemek se zahradou a posezením neoddělitelnou součástí bydlení, je třeba mu věnovat značnou pozornost, výběr a posléze koupi pozemku neuspěchat.

S pozemkem musíte být spokojeni a musíte si být naprosto jisti, že nic na pozemku a ani v jeho nejbližším okolí vás nebude obtěžovat, rušit či vyvádět z míry. Zjistěte si, zda se v jeho okolí nenachází například zdroj hluku či zápachu. Nedaleko od vašeho vysněného pozemku totiž může vést dálnice nebo železnice či se může nacházet výrobní závod. Hluk se mnohdy šíří na velkou vzdálenost. Proto je vhodné na pozemku pobýt určitou chvíli, a to především v pracovní den, a zaposlouchat se, zda v okolí místo zpívání ptáků neslyšíte spíše hučení. Nepříjemný také může být zápach z nedaleké farmy, kafilerky či ČOV.

Nebojte se oslovit místní obyvatele a zeptejte se jich na klady a zápory dané lokality. Poznejte své nové potenciální sousedy. V praxi jsou velmi časté sousedské hádky. Existují lidé, kteří dokážou dělat peklo klidně celý život, a to i kvůli malichernostem. Zeptat se místních obyvatel na názor na vaše sousedy nemusí být na škodu.

Co při výběru pozemku nepřehlížet?

Návod na to, jak vybrat pozemek tak, aby se vám na něm dobře trávil volný čas, máme za sebou. Tím to ovšem nekončí. Než se pro koupi pozemku rozhodnete, je třeba zohlednit několik dalších podstatných věcí. Jedná se o:

 • zastavitelnost pozemku,
 • velikost pozemku,
 • orientaci pozemku,
 • svahovitost pozemku,
 • přístup na pozemek,
 • inženýrské sítě.
Inženýrské sítě na hranici pozemku
Inženýrské sítě na hranici pozemku

Na katastru nemovitostí, stavebním úřadě či v územním plánu obce, ve které se nachází váš pozemek, si zjistěte, zda je pozemek situován v zastavitelném území. U pozemku, který k zastavění určen není, je třeba zažádat o změnu v územním plánu, což stojí jednak nemalé peníze, ale především provedení změny trvá velmi dlouhou dobu. V regulačním plánu obce si také dopředu zjistěte, jakou stavbu na pozemku můžete realizovat. V regulačních plánech bývá omezena například výška stavby, tvar střechy či barva střešní krytiny.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Velikost pozemku by se měla odvíjet od toho, co vše plánujete na zahradě v budoucnu mít. Malý pozemek vás limituje ve velikosti domu a hrozí, že se vám na něj nevejde vše, co byste si přáli. Naopak příliš velký pozemek vám nabídne prostor pro vše, co potřebujete, ale musíte počítat s náročnější a zdlouhavější údržbou. Optimální velikost pozemku je v rozmezí 500 – 1000 m2.

Pozemek by měl být ideálně rovinatý. Jednak se na něm bude snáze stavět a v budoucnu se bude také lépe udržovat. Pokud by měl být pozemek svažitý, nejlepší orientace jsou jih, jihovýchod a jihozápad. Pozemky orientované na sever nejsou vzhledem k minimu dopadajícího slunečního záření vhodné. Svažitost pozemku by měla být co nejmenší, příliš prudká a členitá zahrada představuje náročnou údržbu.

Přístup na pozemek je to hlavní. Stavební pozemek bez příjezdové cesty je bezcenný. Ideální stav je, pokud stavební pozemek sousedí přímo s veřejnou komunikací. Důležité je také přítomnost inženýrských sítí na pozemku. Pokud na hranici pozemku není přivedena elektřina, plyn, voda a kanalizace, je třeba počítat s vícenáklady na jejich dotažení na pozemek.

Převod zahrady na stavební pozemek – jak postupovat?

Kde sehnat pozemek?

Pokud vás zajímá, jak sehnat pozemek, zde je pár tipů. Pokud víte, ve kterém městě si přejete stavět, je vhodné si danou lokalitu projít a vytipovat si některý z volných pozemků. Na katastru nemovitostí si zjistěte majitele, osobně jej kontaktujte a informujte se, zda existuje možnost odkoupení. Případně se poptejte místních, zda někdo v okolí pozemek neprodává. Pokud o žádném pozemku nevíte, využijte služeb realitní kanceláře, která vám pozemek dle zadaných parametrů sežene a nabídne k prodeji.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Koupě pozemku

Pokud máte vyhlídnutý pozemek a přemýšlíte o jeho koupi, existují v zásadě dva způsoby, jak koupit pozemek:

 • Vše potřebné si zařídíte sami, s prodejcem sepíšete kupní smlouvu, domluvíte se na platebních podmínkách, zajistíte si vklad práva na katastru nemovitostí atd., nebo
 • všechny úkony necháte na realitní kanceláři, která za vás vše zprostředkuje.

Užitečný odkaz, který se vám může hodit při výběru stavebního pozemku:

Povodňové mapy

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů