Jak zateplit luxfery – 3 způsoby zateplení luxferů

Luxfery jsou duté skleněné tvárnice, které jsou na trhu stavebních materiálů již desítky let. Jejich funkce je designová (částečně prosklená zeď může vypadat atraktivně), i funkční (luxfery mohou přivést do prostoru bez oken přirozené světlo. Současná nabídka luxferů je velmi široká. Mají však velký vliv na energetickou náročnost budovy, jelikož skrze ně prostupuje až 3x více tepla než skrze okno s izolačním dvojsklem. Proto se mnohdy luxfery zateplují, aby se tyto tepelné ztráty snížily. V tomto článku se tedy zaměříme na to, jak zateplit luxfery.

Z čeho se luxfery vyrábí?

Skleněné cihly se vyrábí o různých tvarech (symetrické i asymetrické, rohové, ukončovací…) i rozměrech, v různých barevných odstínech s různými vzory a povrchovými dekory, protipožární/ohnivzdorné apod. Vyrábí se zpravidla slepením za tepla dvou skleněných půlek. Uvnitř luxferu uzavřený prostor s mírným podtlakem.    

Světelná propustnost luxfer je kolem 90% v závislosti na jejich síle a barvě skla.

Luxfery se vyrábějí s různými koeficienty tepelné vodivosti, na trhu jsou i tzv. tepelně izolační luxfery s koeficientem U 1.1. Luxfery se vyrábějí také jako horizontální pochozí pro skleněné podlahy/stropy.

Luxfery jsou stále atraktivním prvkem používaným v současném stavebnictví. Jejich nabídka je ve specializovaných obchodech poměrně široká. Tento materiál má na trhu stále své příznivce, ale i odpůrce.


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení domu - nezávazná poptávka

Zateplení - IN
Co potřebujete zateplit?

Podrobné informace k poptávce

Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Může vás zajímat: Jak zateplit okna?

Jak zateplit luxfery?

Stěny z luxferů lze zateplit několika způsoby:

 1. vybourat luxfery a stěnu dozdít a zateplit s osazeným oknem, které má lepší tepelně-izolační vlastnosti. Touto variantou dosáhnete funkčního výsledku (funkční tepelná izolace a více světla v místnosti), ale ztratíte estetickou funkci luxfer. Sníží se tepelné ztráty a nepřijdete o světlo.
 2. stěnu z luxfer nechat a z vnější strany na ni nalepit zateplení, z vnitřní strany obložit nebo přetřít. Tohle řešení je částečně funkční (tepelné ztráty se sice sníží, ale přijdete o světlo v místnosti) a je neestetické pokud tím přijdete o jediný přístup přirozeného světla a v místnosti není žádné okno.   
 3. před luxferovou stěnu zvenku nebo za ni zevnitř předsadit druhou stěnu. Výhody předsazení zvenku – zevnitř se interiér nezmění, stěna bude zvenku odolnější proti rozbití i proti požáru. Výhody předsazení zevnitř – exteriér budovy se nezmění, mohou být splněny požadavky památkářů na exteriér. Tohle řešení je technicky nevhodné, stavitelé se k němu uchylují jen výjimečně.
Jak zateplit luxfery
Jak zateplit luxfery? Zateplení luxferů lze provést 3 způsoby – vybourat a osadit nová okna, otvor s luxfery zazdít, nebo k luxferům namontovat přídavné tepelně-izolační zasklení.

Další možnosti jsou vlastně už jen různé kombinace výše uvedených způsobů, případně alternativy typu:

 • zmenšit plochu stěny ze skleněných cihel (vybourat část stěny a dozdít)
 • vyměnit stávající staré luxfery za modernější s výrazně lepším tepelně-izolačním koeficientem

Tepelné mosty luxferových tvárnic

Problémem luxferové stěny jsou také tepelné mosty, které vznikají na spojích skleněných cihel s ostatními materiály a rosení skel kondenzací vlhkosti na vnitřní straně. 

Tip: Chystáte se na zateplení domu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Při správném postupu a správně použitých materiálech zateplením luxferových stěn získáte:

 • lepší tepelné vlastnosti stěny,
 • snížíte energetické ztráty,
 • získáte nový esteticky vzhled stěny,
 • zamezíte nepříjemnému rosení starých luxfer,
 • zvýší se povrchová teplota stěny na straně interiéru,
 • lepší tepelnou pohodu v místnosti.

Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Nezávazná poptávka - zateplení domu


Zateplení
Co potřebujete zateplit?
Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Nová zelená úsporám

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotaci až 650 000 Kč na zateplení stávajících rodinných domů.

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů