Z jakého materiálu vytvořit zahradní cestičky, dlažbu před garáží, příjezdovou cestu a chodníky nebo další zpevněné plochy? Nabízejí se jak tradiční materiály, tak plast nebo beton. Ten je všestranný, bezproblémový, rychle položený a vyrábí se v široké škále variant a barev.
Dlažba na zahradě – kde situovat zpěvněné plochy?
I když je na podobu zahrady potřeba myslet již ve fázi projektu domu, až během zabydlování většinou poznáme, kde je nejlepší umístění cestiček na pozemku. Pokud se budete řídit radami zkušeného zahradního architekta, většinou nešlápnete vedle. Zpevněná plocha je zapotřebí nejen na chodníčcích a přístupových cestách, ale i na místech plánovaného posezení, terasy, parkovacího stání i v okolí bazénu. Dlažba by měla souznít s celkovým vyzněním domu a pozemku, hodit se k plotu i k okolí. Podle toho také vybírejte tvar, barvu a povrchovou úpravu dlažby.
Betonová zahradní dlažba vede!
Hlavními kritérii zahradní dlažby jsou trvanlivost, odolnost, bezpečnost a neklouzavý povrch. K hojně používaným materiálům patří kromě betonu i plastbeton, keramika, kámen přírodní a umělý nebo dřevo. Kromě materiálu musíme myslet i na úpravu podloží a kvalitu pokládky včetně dokončovacích prací.
Venkovní dlažba z betonu dnes v oblíbenosti vede, i díky své výhodné ceně a především odolnosti a trvanlivosti. Atraktivitu betonu zvyšuje možnost jeho barvení a úprav, prodává se v pěkných přírodních odstínech. Dobře odolává nepřízni počasí i opotřebování. Dlažební kostky by měly být vysoké alespoň 6 cm pro chodníky a jiný pěší provoz a 8 cm vysoké dlažební kostky je vhodné zvolit například pro příjezdovou cestu k domu nebo garáži.
Často se využívají tvarovky určené pro zatravnění. Zatravňovací tvarovky vytvoří zpevněnou přístupovou cestu, která přesto zůstává zelená.
Dekorativní ražený beton zase vkusně imituje kámen, cihly nebo dřevo a to nejen texturou a povrchovou úpravou, ale v případě kamene i tvarem. Pro chodníky k historickým nebo starším budovám zase můžete využít nabídky dlažby s ostařeným povrchem.
Betonová zámková dlažba stojí 130 – 170 Kč/m2 a její pokládka stojí 150 – 250 Kč/m2. K ceně však musíte dále přičíst výkopové práce a zhotovení podkladní vrstvy z drceného kamenina, případně pokládku obrubníků, odvodňovací kanály, palisády aj. Celková cena betonové zámkové dlažby se tak vyšplá až na 1000 – 1300 Kč/m2.
Keramická venkovní dlažba se hodí spíš na terasu
Keramická dlažba může být také dobrou volbou. Je ale třeba vybrat tu určenou přímo do venkovního prostředí a praktičtější budou pravděpodobně dlaždice velkoformátové. Stejně jako betonová dlažba, tak i keramická dlažba je skvělý imitátor. K sehnání jsou dlažby v dekoru dřeva, betonu a kamene, přičemmž nejžádanější jsou dlaždice béžové a v odstínech šedi.
Při výběru keramické dlažby do exteriéru je vhodné se poradit s odborníkem, který vám doporučí vhodnou dlažbu. Ta musí být především mrazuvzdroná, otěruvzdorná a především musí mít protiskluznou úpravu. Zejména po dešti se na keramické dlažbě přijde lehce k úrazu.
TIP: Pokládáte si zahradní dlažbu svépomocí?
Jak se pokládá zahradní dlažba se dočtete v článku Jak položit chodník kolem domu svépomocí
Keramická venkovní dlažba se může zhotovit jak na betonovém podkladu, tak na štěrkopískovém podkladu nebo na plastových terčích. Keramická dlažba, která se lepí lepidlem na betonový podklad má standardní tloušťku 10 – 15 mm, dlažba pro uložený do štěrkopísku nebo na plastové terče má tloušťku 20 mm a více.
Za nevýhodu může někdo považovat nepropustnost povrchu. Dešťová voda musí být sváděna do odvodňovacího kanálku nebo vpustě. Proto se také při pokládce musí myslet na dokonalé vyspádování nášlapné vrstvy, aby voda nestékala špatným směrem.
Keramická dlažba se dá pořídit běžně od 200 Kč/m2, ale výjimkou nejsou dlaždiče za 800 Kč/m2 a více. Cena za podkladačské práce vás vyjde v závislosti na formátu dlažby na 300 – 400 Kč/m2. Pokud pokládáte dlaždice velkého formátu, např. 600 x 600 mm, vyjde vás pokládka dlažby levněji než pokládka dlažby formátu 150 x 150 mm.
Dlažba z přírodního kamene
Přírodní kámen je materiálem nadčasovým a na zahradu se bezesporu hodí. Jeho kouzlo spočívá mimo jiné v rozdílných barvách, kresbě, struktuře a tvarech, a to i u jednoho druhu. Vyrábějí se kostky, mozaiky i desky. Položit je můžete do betonu pro větší zátěž nebo do štěrkopísku.
Nejrozšířenějším kamenem používáným pro venkovní dlažbu je žula, travertin, kvarcit, břidlice, pískovec, vápenec a rula.
Velkou výhodou kamene, jakožto přírodního materiálu, je především jeho dlouhá životnost, vysoká odolnost proti mechanickému, chemickému a klimatologickému zatížení. Je prakticky nezničitelný a při jeho pokládce si můžete říct, že nikdy více dlažbu nebudete provádět, jelikož kámen vydrží desítky a stovky let. Ekologicky smýšlející lidi potěší jeho nezávadnost, recyklovatelnost a malá ekologická stopa při výrobě.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Ovšem velkou nevýhodou kamenné dlažby je její cena. 1 m2 kamenné dlažby stojí od 300 do 1200 Kč/m2. Pro představu mramor stojí 1500 – 3000Kč/m2. Pokládka kamenné dlažby stojí 350 – 450 Kč/m2.
Dřevěná venkovní dlažba nejen pro rustikální zástavbu
Dřevěná venkovní podlaha je nejčastěji volena na terasy nebo na chodník okolo bazénu. Podlaha je tvořena dřevěnými deskami nebo latěmi na dřevěném roštu. Dřevěná podlaha je chemicky a fyzikálně ošetřena proti napadení biologickými škůdci. Taková podlaha se pro zahradní chodníky nebo přístupové a příjezdove cesty nepoužívá. Pro chodníčky se používá špalíková dlažba.
I špalíková nebo kostková dřevěná dlažba může být vhodná, je ji ale nutno důkladně naimpregnovat. Z valné většiny jsou však špalíky již ve výrobě tlakově impregnovány. Pro její výrobu se využívá nejčastěji smrk, borovice, jasan, buk, dub nebo javor. Umístěte ji raději na místa částečně krytá, aby nebyla vystavena naplno všem povětrnostním vlivům, pak se může vydouvat, klouzat a porůstat mechem. Impregnovat se nemusí dřevo exotické, které pro nekryté plochy vhodnější.
Pokldádka je stejná jako u zámkové dlažby. Buď je možné dlažbu klást do betonové nebo pískové lože.
Špalíková a kostková dlažba je sice nádherná na pohled, je ekologicky šetrná, recyklovatelná, snadno opravitelná a navíc je měkká a pružná, takže tlumí hluk, nadruhou stranu se hodí zejména k dřevostavbám, chatám, chalupám nebo na farmu. Použití pro moderní zástavbu je třeba pečlivě zvážit. K moderním budovám se nemusí tolik hodit.
Nevýhodou dřevěné dlažby je její cena. Za 1m2 dřevěné podlahy z kostek 100×100 mm ze smrku zaplatíte 1200Kč/m2, z modřínnu 1500Kč/m2 a z dubu více jak 2000Kč/m2, za špalíkovou podlahu zaplatíte více jak 700Kč/m2 K tomu si připočítejte cenu za pokldáku, která se pohybuje stejně jako u zámkové dlažby okolo 200 – 300 Kč/m2, přípravu podkladu, úpravu terénu a jste na částkách poměrně vysokých.
Moderním trendem je kamínková podlaha
V posledních letech si své místo na trhu s podlahovými krytinami našla i kamínková podlaha. Jedná se o směs drobných přírodních kamínků a pryskyřice. Kamínková podlaha je narozdíl od předešlých typů podlah beze spár. Tvoří ucelený koberec. K jejím dalším výhodám patří odolnost vůči klimatologickému zatížení, je mrazuvzdorná, ekologická, protiskluzná, vodopropustná a má vysokou odolonost vůči mechanickému zatížení. Je vhodná nejen do exteriéru, ale i do interiéru.
V nabídce jsou desítky barevných odstínů a textur. Pokládku je možné realizovat na betonovou mazaninu nebo anhydrit nebo původní dlažbu. Realizace kamínkové podlahy je poměrně snadná a rychlá. Pokládka kamínkové podlahy svépomocí tak přichází v úvahu a zvládne ji opravdu každý.
Cena pochůzí kamínkové podlahy stojí 250 – 1200 Kč/m2 dle tloušťky podlahy a zvoleného materiálu, u pojezdových ploch se cena pohybuje od 650 do 2300Kč/m2. Pokládka kamínkové podlahy stojí okolo 300 – 350 Kč/m2.
Více o kamínkové podlaze naleznete v článku Kamínková podlaha jako netradiční povrch.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.