Home Bydlení Kamínková podlaha jako netradiční povrch

Kamínková podlaha jako netradiční povrch

0

Pokud Vám přijdou klasické dlažby nudné, koberce fádní a po parketách či plovoucí podlaze netoužíte, je zde tzv. kamínková podlaha, která je netradiční a neokoukaná.

Jedná se o povrch z pravého kamene, který je slepen speciálním pojivem. Jeho vzhled je nevšední a zajímavý, použití takřka neomezené, jak v interiéru, tak v exteriéru. Vevnitř se dá využít místo koberce, dlaždic, jak v kuchyni, tak v koupelně, do hal a chodeb, kuchyně, obývacího pokoje, ložnice či šatny nebo garáže. Venku je možné podlahu použít okolo bazénu, na terasu nebo balkón, místo příjezdové cesty, prakticky naprosto kamkoliv si vzpomenete.

Jde o směs drobných kamínků, které jsou spojeny pryskyřičnou směsí. Tento povrch se pokládá na fixační vrstvu, která je položena přímo na povrchu, kde chceme kamínkovou podlahu mít. Všechny složky směsi jsou ekologicky nezávadné a mají hned několik dobrých vlastností.

Vzorek kamínkové podlahy
Vzorek kamínkové podlahy (zdroj: https://www.naturestone.cz)

Kamínková podlaha je beze spár, tudíž je její údržba snadná. Je voděodolná a vodotěsná, proto se nemusíme bát problémů s vlhkostí, navíc je odolná proti poškození chemikáliemi. Povrch je velice pevný a má dlouhou životnost. Výhodou je, oproti dlažbě nebo plovoucí podlaze, že tlumí kroky, proto takovýto povrch ocení i majitelé psů, jejichž drápy jinak vydávají při chůzi klapavý zvuk a mohou povrch poškrábat. Kamínková podlaha je taktéž protiskluzová, proto je vhodná do koupelen, okolo bazénů nebo saun a do exteriéru.

Kamínky, ze kterých se podlaha skládá, jsou dvojího druhu. Můžeme zvolit buď kamínky říční, které vypadají více přirozeně (například kolem domu, u bazénu), nebo kamínky z mramoru, které jsou dostupné snad v mnoha barevných odstínech.

Cena za metr čtverečný říčního kamínku se pohybuje kolem 400 korun. Ve srovnání s normální dlažbou – ta nás bude stát kolem 300 až 1300 korun za metr čtverečný, u venkovních dlažeb je to kolem 150 korun. Cena kamínkové interiérové dlažby se může vyšplhat až na 900 korun za metr čtverečný, ovšem oproti kvalitní dlažbě to není výrazný cenový rozdíl.

Novinkou na trhu je perleťová kamínková dlažba, která je dostupná i v modré nebo růžové barvě, klasické kamínkové podlahy jsou v přírodních odstínech. Barevná škála se dá různě kombinovat.

Nevýhodou může být monotónní vzhled při použití na příliš velké plochy, kam se takovýto povrch nehodí, ale pokud se tato podlaha dobře a vkusně použije na vhodném místě, může působit daleko lépe než dlažba.

 

Pokládka kamínkové podlahy
Pokládka kamínkové podlahy (zdroj: http://www.bauprotect.cz/fotky/337-img.jpg)
Kamínková podlaha okolo bazénu
Kamínková podlaha okolo bazénu (zdroj: http://kamenny-koberec.eu/wp-content/uploads/2014/03/2011-07-06-14.47.34.jpg)
Schody z kamínkového koberce
Schody z kamínkového koberce (zdroj: http://tempwebmiumusersrecovery.blob.core.windows.net/users/85351/assets/ff9a1f4700ae6a303049c15bc19290b7/peceaudrba2.jpg)
Použití kamínkové podlahy v interiéru
Použití kamínkové podlahy v interiéru (zdroj: http://realityostrava.net/uploads/2014/10/9_v3.jpg)
Kamínková podlaha červená
Kamínkovou podlahu můžete dostat v několika barevných odstínech (zdroj: bresco.cz)
Kamínkový chodník okolo bazénu
Kamínková podlaha se náramně hodí jako povrch k bazénu (zdroj: kaminkova.eu)
Kamínková podlaha na terase
Povrch terasy působí jednolitě (zdroj: kaminkova-podlaha.cz)
odstíny kamínkové podlahy
Kamínkovou podlahu můžete zakoupit v mnoha berevných provedeních (zdroj: pietra.cz)

Zdroj:

Autor neznámý. Kamínková podaha s.r.o. [online]. 28.4. 2016, [28. 4. 2016]. Dostupné z ˂http://www.kaminkovapodlaha.cz˃

Autor neznámý. TopStone. [online]. 28.4. 2016, [28. 4. 2016]. Dostupné z  ˂http://eshop.topstone.cz/kaminkove-koberce.html˃

Obr.: http://files.obklady-koci.cz/200003272-644a5663e6/DSC_0037.jpg