Jaký fasádní obklad zvolit?

nacenění

Ve výběru mezi nabízenými materiály by se jeden snadno ztratil. Je zde několik základních druhů fasádních obkladů, které se používají nejčastěji. Mezi nejpreferovanější patří dřevěné, kamenné, plastové a fasádní obklady z odlehčených betonových směsí. Který fasádní obklad je tou nejlepší volbou právě pro vás?

Kdybychom měli zvážit, který materiál je nejhouževnatější, určitě jim bude kámen. Jedná se o stavební materiál, který nás doprovází po generace a získal si naši důvěru. Odborníci o něm tvrdí, že je prakticky nezničitelný. Někdo by jistě namítl, že po jeho použití bude působit budova těžkopádně. U dřeva pro změnu, že nechce přetírat palubky každé dva až tři roky. Dalšího by neuspokojil plast a beton, protože se nejedná o přírodní materiál a nechce na fasádu umělé materiály. Zkrátka jak se říká – sto lidí, sto názorů.

V tomto článku si řekneme o každém z těchto materiálů. Pak už bude jen na vás, který materiál se stane vaším favoritem.

Přírodní fasádní obkladové materiály

Fasádní obklad z přírodního kamene

Za předpokladu, že použijete na fasádu jako obklad přírodní kámen, vystřelíte cenu své nemovitosti vzhůru a nejen to. Díky němu získá váš dům jen těžko napodobitelný originální vzhled a prodloužíte jeho životnost o desítky ne-li stovky let. Životnost kamene je takřka neomezena. Příroda je mocná čarodějka a designéři s architekty to moc dobře vědí, proto mají tento stavební prvek velice rádi a nedají na něj dopustit. Kámen, jakožto přírodní materiál, má bezkonkurenční vlastnosti. Je extrémně odolný proti všem nepříznivým vlivům počasí, je žáruvzdorný a má výborné akustické a izolační vlastnosti.

Dřevěný a kamenný obklad fasády
Kombinace dřevěného a kamenného obkladu působí příjemným dojmem.

Jak o kamenný fasádní obklad pečovat?


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jedná se víceméně o bezúdržbový fasádní obklad. Stačí, když ho jednou za čas opláchnete hadicí.

Kamenný obklad v bodech

 • Kamenný obklad je hojně používán také v interiérech.
 • Logickou daní za jeho výjimečný vzhled a vlastnosti, je vyšší pořizovací cena.
 • Kvůli jeho podstatně vyšší hmotnosti jsou kladeny větší nároky na nosnost podkladové plochy oproti ostatním obkladovým materiálům. I manipulace a montáž je díky jeho váze a tvrdosti o poznání složitější.
 • Mezi nejvíce používané druhy řadíme rozhodně břidlici, která je velice oblíbená pro svůj nadčasový šedý odstín. Dále je hojně využíván pískovec, opuka, travertin, žula a další nerosty.
 • Montáž kamenného obkladu probíhá lepením na podkladovou plochu, nebo kotvením na podkladový rošt.

Dřevěný fasádní obklad

Ze všech přírodních materiálů máme stále nejblíže ke dřevu. Vzbuzuje v nás pocit domova, je příjemné jak na pohled, tak na dotek. Je to naše dlouhými lety vyzkoušená klasika stejně jako kámen. Ze všech druhů obkladových materiálů je jako jediný obnovitelný. Dřevěný obklad má výborné akustické a izolační schopnosti.

Údržba dřevěného obkladu

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Na dřevěný fasádní obklad lze použít téměř jakoukoliv dřevinu.

Některé dřeviny, jako je například sibiřský a evropský modřín, nepotřebují povrchovou úpravu. Naopak bychom je tím připravili o jejich jedinečné vlastnosti. Musíme se však smířit s tím, že během prvních několika let tento druh dřeviny zašedne. Zkrátka zestárne, aspoň co se týká vzhledu. Jejich kvalita a nenáročná údržba je vykoupena vyšší pořizovací cenou než u ostatních dřevin. Sibiřský modřín je houževnatější než evropský. Není se čemu divit, Sibiř není příliš přívětivou oblastí.

Mezi další často používané patří smrk, kterému se u nás velice daří. Fasádní obklad z této dřeviny je už nutné ošetřit ochranným nátěrem, který je potřeba obnovovat nejlépe každé dva roky. Dosáhneme tak dlouhé životnosti a stálobarevnosti.

Na fasádní obklady lze použít i exotické dřeviny, které dodají vaší nemovitosti výjimečný a originální vzhled. Mnoho lidí však odradí každoroční ošetření olejem.

Montáž dřevěného obkladu

Dřevěné fasádní obklady se montují takzvanou suchou cestou. K podkladové ploše se připevní dřevěný, předem naimpregnovaný rošt a na něj se postupně uchytí dřevěné palubky pomocí spojovacího materiálu.

Umělé fasádní obkladové materiály

Betonové fasádní obklady

Technologie stavebních prvků jde stále kupředu a betonové fasádní obklady jsou toho jasným důkazem. Nejedná se o těžký beton, jak ho všichni známe. Jde o odlehčenou betonovou směs, která si i přes podstatně nižší váhu zachovala své skvělé vlastnosti – pevnost a tvrdost. Naopak díky nižší váze nejsou kladeny tak vysoké požadavky na nosnost podkladové plochy, jako je to v případě přírodního kamene.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Betonové obklady se vyrábí v odstínech a dekorech přírodních materiálů – kámen a dřevo. Firmy nabízí nespočet druhů, mezi kterými si vybere i nejnáročnější zákazník.

Betonový fasádní obklad
Betonový obklad věrohodně imituje přírodní vzhled kamenného obkladu.

Tento typ obkladů nabízí dlouhou životnost a stálobarevnost. Firmy inzerují až několik desítek let. Po uplynutí této doby povrch pouze změní odstín, ale obklad bude pevný i nadále. Zkrátka jako beton.

Ač je betonový obklad skvělou volbou, nikdy nemůže trumfnout vzhled přírodního kamene a dřeva.

Montáž betonového obkladu

Obklad realizujme pomocí lepení, nebo mechanickým uchycením na předem instalovaný rošt na podkladové ploše. Betonový fasádní obklad naimpregnujeme, díky čemuž se stane téměř bezúdržbovým. Při znečistění stačí obklad omýt proudem vody. Lze použít i běžně používané saponáty.

Plastové fasádní obklady

V současnosti jsou stále více používané plastové palubky pro obložení fasád. Vyrábějí se z tvrdého plastu, který je velmi odolný proti okolním vlivům a UV záření. Firmy dodávají tyto prvky především v různých, barevných provedení a dřevodekorech. Můžeme si vybrat mezi variantou kompletně probarvenou po celé tloušťce lamely, nebo lamelou potaženou odolnou fólií. My jsme vyhodnotili jako lepší možnost první nabízené provedení. Při případném mechanickém poškození nebude prosvítat jinak zbarvený podklad, což by se u poškození fólie stát mohlo.

Plast se sice nevyrovná vzhledu obkladových materiálů, které imituje, ale překvapí vás svou dlouho životností, jednoduchou montáží a nižší cenou. Dalším potěšujícím faktem je absolutně bezúdržbové provedení. K očištění plastového obkladu nám postačí hadice s vodou. Když se nad tím zamyslíme, tak plastový fasádní obklad není vůbec špatná varianta.

Montáž plastového obkladu

Montáž je téměř stejná jako u dřevěných palubek. Plastové palubky se uchycují na předem připevněný rošt k podkladové ploše. Plastové obklady jsou ještě doplněny o další prvky, které zakryjí případné nerovnosti způsobené seřezáváním palubek na potřebný rozměr. Instalaci plastového obkladu fasády zvládnete podstatně rychleji než u všech předešlých variant.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů