Kanalizační přípojka – jak se zřizuje – projekt a realizace

Stále častěji kromě zdroje pitné vody řeší lidé i nakládání s odpadními vodami. Pokud je v obci zřízená obecní kanalizace, kanalizační přípojka je vhodnější alternativou k dříve hojně používaným žumpám. Možnost zřízení přípojky kanalizace tak patří mezi časté otázky k dostupnosti inženýrských sítí. I když je zřízení kanalizační přípojky poměrně nákladné a náročné na administrativu, jistě vám zpříjemní život.

Postup při zřízení kanalizační přípojky

Jelikož se chcete připojit ke kanalizačnímu řádu, který má jistě svého daného správce, je nejprve nutné se seznámit s tím, kdo je tímto správcem. Nejrychleji tuto informaci, včetně podrobné mapy této inženýrské sítě získáte na obecním úřadě, který má tyto informace vždy k dispozici.

Poté vás čeká návštěva vlastního správce sítě, u některých společností je nutná osobní návštěva, u mnohých však stačí pouhý elektronický kontakt. Správce seznámíte se svým záměrem a požádáte o technické a legislativní požadavky pro připojení ke stávající kanalizaci. Ty jsou důležité pro vytvoření projektu kanalizační přípojky a všechny následující kroky. Kanalizační přípojka stejně jako vodovodní přípojka musí mít vypracovaný projekt.

Kanalizační přípojka - spád 2 %
Kanalizační přípojka by měla mít spád minimálně 2 % s tím, že spád by měl být po celé délce stejný.

Projekt kanalizační přípojky

Projekt kanalizační přípojky vám může zpracovat pouze autorizovaný inženýr přes vodohospodářské stavby, kterého vám velmi pravděpodobně přímo doporučí již správce kanalizační sítě. Projektantovi předáte všechny požadavky, které jste obdrželi od správce kanalizace a musíte nějakou dobu počkat. Sám o sobě není projekt kanalizační přípojky nijak dlouhou prací, ale je obvykle vysoká poptávka a termíny jsou tak poměrně dlouhé.

Kanalizační přípojka a jednání se stavebním úřadem

Projektová dokumentace pro zřízení kanalizační přípojky je pak podkladem pro stavební úřad. Na daném stavebním úřadě je totiž nutné podat žádost o územní souhlas, pokud je celková délka přípojky do 50 metrů. V případě délky kanalizační přípojky více než 50 metrů je nutné žádat nejen o územní souhlas, ale také o samostatné stavební povolení. V současné době se najde řada projektantů, kteří tuto část za příplatek obstarají za vás. Kromě odměny projektanta nezapomeňte ani na vlastní poplatky pro stavební úřad (stavební povolení – poplatky – cena).


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Schválení těchto dokumentů trvá do 30–60 dnů a většinou není nutná osobní účast, v některých případech se však stane, že je potřeba pro rozhodnutí doložit ještě nějaké dokumenty. Pokud se rozhodnete žádosti na stavební úřad podat sami, tak se vám jistě bude hodit informace, že tiskopisy pro obě výše uvedené žádosti jsou dostupné na každém stavebním úřadě.

Realizace kanalizační přípojky a vlastní připojení

Nyní se dostáváte do bodu, kdy můžete na kanalizační přípojce ušetřit větší částku, protože většina správců kanalizační sítě povoluje vykopat si kanalizační přípojku svépomocí. Při kopání kanalizační přípojky je nutné, abyste postupovali dle vypracované projektové dokumentace ke kanalizační přípojce. Kromě šířky a hloubky výkopu je u kanalizační přípojky nutné pamatovat i na spád, který by měl činit nejméně 2 %, v případě spádu nad 30 % je pak nutné doložit i hydraulické výpočty. Nezapomeňte, že je nutné, aby byl spád po celé délce kanalizační přípojky stejný.

O vlastní připojení a výstavbu šachty se pak zpravidla vždy stará odborná firma, která má oprávnění pracovat vodohospodářskými stavbami.

Kolik stojí kanalizační přípojka

Z výše uvedeného je pravděpodobně zřejmé, že cena kanalizační přípojky nebude příliš příznivá, ale hodně záleží na tom, zda budete kopat sami svépomocí a zda si budete úřady obíhat sami. Ušetřit tímto způsobem můžete desítky tisíc korun. Rozhodně však vždy počítejte s tou vyšší sumou. Uvedené orientační ceny jsou již s DPH.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Projektová dokumentace8 000 – 12 000 Kč
Správní poplatky spojené s povolením500–1 0000 Kč
Vytyčení inženýrských sítí500–1500 Kč
Cena za připojení vodovodní přípojky8 000 – 12 000 Kč
Povolení připojení od obce k řádu0 – 50 000 Kč
Výkopové práce – asfalt6 000,-Kč/bm
Výkopové práce – dlažba6 000,-Kč/bm
Výkopové práce – zatravněné plochy4 500,-Kč/bm

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů