Kdo může zpracovat pasport stavby

Dostali jste se do situace, kdy chcete nějakým způsobem začít nakládat se svou nemovitostí a nemáte žádnou dokumentaci? V tom případě je nejlepší se poohlédnout po někom, kdo vám pasport stavby neboli zjednodušenou projektovou dokumentaci vypracuje. Otázkou ale je, kdo může zpracovat pasport stavby? Musí se jednat o autorizovaného projektanta?

Osoba, která může zpracovat pasport stavby

Pasport stavby může zpracovat v podstatě každý, protože pasportizace staveb není vybraná činnost ve výstavbě jako například projekt domu pro stavební povolení, a zákon neukládá, kdo by jej měl vypracovat.  Nemusí být tedy zpracován autorizovanou osobou.

Kdy je požadováno razítko autorizované osoby

Na rozdíl od dokumentace skutečného provedení stavby nemá předepsanou formu, ale záleží také na příslušném stavebním úřadě, který může požadovat razítka autorizovaného inženýra jako garanci správného provedení nebo stanovit rozsah pasportu. Hlavně v případě, kdy zároveň probíhá související žádost o stavební povolení nebo demolici stavby. Také u složitější dokumentace může vzniknout požadavek autorizačního razítka. Rozhodně se vyplatí před vlastním prováděním pasportizace zajít na příslušný stavební úřad a zeptat se na jejich požadavky. V každém případě by měla pasport provádět osoba s dostatečnými vědomostmi a praxí, nejlépe stavební projektant, jen tak budete mít záruku, že budou zachovány náležitosti jednotlivých výkresů i technické zprávy.

Stavební zákon ukládá vlastníkům nemovitostí uchovávat ověřenou dokumentaci jejího aktuálního stavu po celou dobu její existence. U starých a malých staveb se často dokumentace buď vůbec nedochovala, nebo neodpovídá skutečnosti a většinou není k nalezení ani v archívech stavebních úřadů. Pokud nevlastníte ani žádný jiný doklad o tom, že vaše nemovitost byla náležitě zkolaudována, tak máte v podstatě „černou“ stavbu. 


Pasport budovy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pasporty-IN
Vyberte typ stavby:

Popis budovy

Střecha objektu je:
Budova je:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pasport budovy je potřeba v případě, že neexistuje původní projektová dokumentace
Pasport budovy je potřeba v případě, že neexistuje původní projektová dokumentace objektu, ale i v případě, kdy je původní projekt neúplný, nebo neaktuální.

Co je pasport budovy

V takových případech může stavební úřad požadovat její odstranění a je na vás dokázat, že se nejedná o nepovolenou stavbu, například v součinnosti s katastrálním úřadem. Obvykle však postačí dokumentaci skutečného stavu dodatečně vypracovat, většinou ve formě zjednodušené projektové dokumentace neboli pasportu stavby, který obsahuje technickou zprávu s popisem nemovitosti a výkresovou část, která se nechá ověřit jako skutečný stav.

Pasport stavby - nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pasporty
Typ stavby:
Střecha objektu je:
Budova je:

Místo realizace:

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů