Kolaudace bez fasády – je to možné?

Máte postavený dům, chtěli byste jej začít užívat, ale chybí vám ještě fasáda domu? Je kolaudace bez fasády vůbec reálná? Jak v takovém případě postupovat?

Ohlášení dokončené stavby

Po novele stavebního zákona z roku 2018 vznikl v povolování a zejména kolaudaci staveb ještě větší zmatek než před touto novelou. Některé stavby jsou nyní zcela zproštěny povinnosti kolaudace tak, jak jsme ji znali před rokem 2018 a dříve.

Ke stavbám, které nevyžadují kolaudaci ani vydání kolaudačního souhlasu nebo souhlasu s užíváním nyní patří i většina rodinných domů. Ale i tak zůstává povinnost oznámit stavebnímu úřadu dokončení stavby. Třeba už jenom proto, abyste dostali číslo popisné a následně se mohli ve vašem novém domě přihlásit k trvalému pobytu.

Přesto se ještě někdy můžete setkat s požadavkem stavebního úřadu na kolaudaci, a to zejména v případě, že tato podmínka byla stanovena v rozhodnutí o povolení stavby. Stavebnímu úřadu rovněž zůstala možnost kontrolních prohlídek stavby, v rámci kterých kontroluje i dokončení stavby a splnění podmínek povolení stavby.

Je vůbec kolaudace bez fasády reálná?

Problematika toho, co všechno by mělo být hotové ke kolaudaci je rovněž značně individuální a velmi záleží na konkrétním stavebním úřadě. Některý stavební úřad nemá problém s užíváním domu bez fasády, u dalšího je to zase nepřekonatelný problém. V každém případě je proto nutné se obrátit s dotazem na pracovníka místně příslušného stavebního úřadu a doufat, že bude příznivě naladěn. V zimních měsících můžete použít jako argument skutečnost, že nelze provádět venkovní fasádu z důvodu nepříznivých klimatických podmínek, ale v létě možná budete mít smůlu a kolaudace bez fasády vám neprojde. Stavební úřad totiž může argumentovat tím, že jako stavebník máte povinnost provést stavbu podle příslušného povolení stavby a schválené projektové dokumentace, jejíž součástí je i závěrečná fasáda domu.

Kolaudace domu bez fasády
Zda je kolaudace bez fasády domu reálná vám sdělí příslušný pracovník stavebního úřadu. Mnohdy záleží právě na benevolenci úředníka.

Lze takový dům předčasně užívat

Všeobecně by se dalo říct, že fasáda domu nebrání užívání. Ovšem i tady můžete narazit na problém. Pokud máte v projektu navržené zateplení fasády, budete ho muset zrealizovat před užíváním, protože jinak by nebyly splněny požadavky na energetický štítek, stejně tak, jestliže máte podmínku realizace fasády přímo v povolení.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Inženýrské služby-IN
Jaké služby poptáváte?

Podrobnější informace

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

V každém případě se obraťte na příslušný stavební úřad, kde vám poradí v rámci místních zvyklostí.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 %.
Inženýrské služby
Jaké služby poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů