Moření dřeva v kostce – výběr mořidla a postup moření

nacenění

Dřevo je od pradávna jeden z nejčastěji využívaných stavebních materiálů. Od doby, kdy stěny domovů uprostřed lesních porostů tvořily pouze nijak neopracované větvě, již uplynulo mnoho let a vývoj práce se dřevem se vydal mílovými kroky kupředu. S tím se do povědomí lidí dostalo i velice důležité s hojně využívané moření dřeva.

Důvody jsou jednoznačné. Když si doma vytvoříte něco z nového, přírodou vonícího dřeva, rádi byste jej v původní kvalitě udrželi co možná nejdelší dobu. Starý nábytek po prarodičích byste zas rádi zachovali i pro budoucí generace vaší rodiny. Zkrátka a dobře, pokud chcete zajistit dlouhověkost vašich dřevěných výtvorů, moření dřeva se jednoduše nevyhnete.

Co si představit, když se řekne „moření dřeva“?

Pod pojmem moření se vlastně skrývá napouštění dřeva roztokem. Po aplikaci roztoku pak dřevo ve většině případů ztmavne a zároveň s tím vynikne jeho kresba a struktura. To je totiž druhý zásadní důvod, proč se dřevěné materiály moří – design.

Mořidlo vyniká od běžného nátěru (například laku, oleje či lazury) zejména tím, že pronikne hluboko do materiálu, namořené dřevo zachová pigmenty látky a zároveň se díky tomu zakryjí různé nedostatky. Pro lepší představu se dá tedy říct, že z obyčejného smrkového dřeva můžete pomocí moření vytvořit exoticky vyhlížející materiál.

Mořidla jsou ve většině případů prášková a rozmíchávají se ve vodě. V momentě, kdy s mořením skončíte, je na místě výrobek povrchově uzavřít za pomocí transparentního laku nebo oleje.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Základní dělení mořidel

  • lihová mořidla
  • vodou ředitelná mořidla

Nejčastěji se mořidla dělí do dvou výše zmíněných skupin.

Lihová mořidla

Lihová mořidla v sobě nesou barevné pigmenty rozpustné v lihu. Na trhu jsou velice rozšířená, takže si dokážete jistě představit, že nebude zrovna jednoduché se ve změti různých značek a zboží vyznat.
Před aplikací mořidla je třeba zajistit, aby byl povrch dřeva suchý, jinak se objeví nežádoucí skvrny. Nátěr schne zhruba 4 hodiny. Většinou se mořidla prodávají již předem připravená a rozmíchaná.
Nevýhodou lihových mořidel jsou jejich silné výpary, které mohou způsobit bolesti hlavy.

Vodou ředitelná mořidla

Vodou ředitelná mořidla se prodávají suchá a v sáčku. Na rozdíl od lihových mořidel tedy nejsou určena k okamžitému použití, nýbrž se musí nejdříve připravit dle návodu. Tento způsob však není zdaleka tak rozšířený a při aplikaci musíte počítat s delší dobou usychání nátěru.

Moření dřeva za pomocí hypermanganu

Pokud stojíte o tmavý vzhled vašeho dřevěného výrobku, stačí si k základnímu (nejlépe lihovému) mořidlu pořídit roztok hypermanganu. Hypermanganové krystalky se dají sehnat například v lékárně.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Moření dřeva za pomocí čpavku

Rozpuštění čpavku, který se dá sehnat v běžných drogeriích, se v poslední době ve spojitosti s mořením dřeva využívá zejména v nábytkářském průmyslu. Čpavek zajistí, že má dřevo ve výsledku širokou stupnici vybarvení, může tedy při správné kombinaci zůstat světlé.

Čpavek, tedy amoniak, se přidává do rozpuštěného, vodouředitelného mořidla v momentě, kdy je roztok vychladlý.

Průběh moření dřeva

Při moření dřeva je třeba dbát na předem stanovený postup, aby celý proces proběhl správně a výsledek byl takový, jaký má být. Příprava na moření může být ve výsledku o dost zdlouhavější než samotná aplikace.

1.      Čistění dřeva

Před aplikací je důležité povrch dřeva důkladně očistit a zbavit veškerých povrchových nečistot. Klih, prach, nečistoty i pryskyřici odstraníte z povrchu nejlépe za pomocí horké vody a jádrového mýdla. Na místa, která se tímto způsobem nevyčistí dostatečně, využijte třeba některou z náhražek terpentýnu. Ta dílo dovede k dokonalosti.

Pokud na dřevu objevíte trhliny, rýhy či otlučená místa, je dobré je navlhčit. Jestli nejsou jamky příliš hluboké, dřevo nabobtná a díky tomu nerovnosti zmizí. Hlubší trhliny zatmelte správným odstínem plnidla.

2.      Broušení dřeva

Očištěné dřevo, které již stačilo patřičně oschnout, se musí v další fázi obrousit. Pamatujte, že čím jemnější brusný papír použijete, tím hladší výsledný povrch bude. Zásadně musíte brousit ve směru vláken dřeva. Broušení zabere asi ze všech činností nejvíce času, ale pokud si dáte opravdu záležet, výsledek bude stát za to.

Brusný prach nakonec odstraňte pomocí kartáčku a během celého procesu se snažte vyvarovat kontaktu kůže s povrchem dřeva, jelikož mastné stopy později zanechávají skvrny, které by vaši práci nakonec dokázaly úplně pohřbít.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


3.      Příprava na moření dřeva

Před začátkem moření si nejdříve zkuste nátěr nejprve nanést nanečisto na kousek dřeva, abyste viděli, jak to bude vypadat. Mohlo by se totiž stát, že vám změna barvy nebude vyhovovat a pokud si tuto skutečnost neuvědomíte ještě předtím, než začnete nanášet vrstvu, už s výsledkem nic nenaděláte.

4.      Konečně se dostáváme k moření dřeva

Nakonec už nezbývá nic jiného, než připravit roztok dle přiloženého návodu od výrobce a začít nanášet. Při zvolení lihového mořidla můžete využít roušku, která zabrání dýchání výparů. Vhodné je i použití rukavic, aby se vám látka nedostala na kůži. Nátěr roztírejte do ztracena.

Každé dřevo látku jinak absorbuje. Staré dřevo bude jistě „pít“ více než nové. Vrstvy nátěrů volte s ohledem na to, jakou výslednou intenzitu odstínu si představujete.

Může vás zajímat:

Renovace dřevěné podlahy – čím natřít starou podlahuvýběr lazury, laku a oleje na renovaci dřevěné podlahy, návod na nátěr podlahy

Jak se mořilo dřevo dříve

V dobách, kdy svět ještě nebyl na takové úrovni vývoje jako je dnes, se lidé nemohli spoléhat na chemické přípravky, takže byli nuceni si poradit jinak. Dříve se ani tak nehledělo na vzhled, jednalo se výhradně o potřebu ochránit dřevo před škůdci (červotoči, houby, plísně atd.).

K tomuto účelu se prý hojně využívala dobytčí krev, která byla zejména na vesnicích k dostání v každém druhém stavení (nebo byl vždycky poblíž řezník). Kromě krve se také často využívalo čpavkového mořidla.

S chutí do práce!

O moření dřeva jste se nyní dozvěděli všechny podstatné informace, proto nezbývá nic jiného, než popřát hodně štěstí a zároveň doufat v šikovné ruce a mnoho spokojených očí, které při pohledu na opracované dřevo zůstanou v naprostém úžasu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů