Opadaná omítka – jak opravit opadanou omítku. Jaké jsou příčiny?

nacenění

Hyzdí váš dům opadaná omítka? V některých případech při menším rozsahu poškození omítky není nutné hned odstraňovat komplet celou omítku, ale můžete provést pouze lokální opravy. Není to nic složitého, zvládnete to velmi snadno. Poradíme vám, jak opravit opadanou omítku svépomocí.

Oprava opadané omítky – příprava

Nejprve je potřeba prověřit stav stávající omítky a odstranit veškeré poškozené a drolící se části. Poklepem na omítku zjistíte její soudržnost s podkladem. Zní-li dutě, je třeba omítku osekat až na cihlu, protože jinak hrozí nebezpečí dalšího opadávání.

Poškozenou omítku odstraňte, spáry mezi cihlami vyškrábejte a vše důkladně ometením smetáčkem očistěte od prachu a zbytků drolící se omítky. Je-li omítka poškozená pouze menšími prasklinami a jinak se jeví jako soudržná, není nutné ji osekávat. V tom případě pouze například ostrou hranou špachtle proškrábněte praskliny a vymeťte z nich prach a nečistoty. Poté můžete přistoupit k opravě.

Opadaná omítka na fasádě domu
Příčinou opadané omítky na fasádě může být její nekvalitní provedení nebo zatékání na fasádu objektu.

Opadaná omítka – čím ji opravit?

Na menší rozsah oprav je ideální použití hotových maltových směsí, které si snadno připravíte podle návodu a můžete si je koupit pouze v takovém množství, které vám bude pro opravu opadané omítky vyhovovat. Měli byste použít takovou směs, aby co nejvíce odpovídala stávající omítce. Buďto vápenocementovou omítku nebo sádrovou omítku.

Oprava venkovních omítek

Pro opravu opadané omítky zvolte stejný typ omítky, jaký byl použit dříve. Pakliže se jedná o starší budovu, pravděpodobně si vystačíte s cementovým špricem, vápenocementovou jádrovou omítkou a vrchní štukovou (fajnovou) omítkou. Na mnoha budovách je tzv. břízolitová omítka, i pro takové případy jsou však k dispozici pytlované břízolitové omítky.


Nahození omítky - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pakliže se jedná o novější stavbu, zjistěte, zda máte použitou akrylátovou, silikonovou, minerální či jinou obdobnou omítku.

Omítku aplikujte na opadané místo dle návodu uvedeném na výrobku.

Oprava vnitřních omítek

Další možností je použití stěrkových hmot. Můžete zvolit práškové, rychle tuhnoucí vnitřní vyrovnávací hmoty nebo pastovité tmely, připravené k okamžitému použití.

Kalkulace ceny omítek

Práškové hmoty jsou vhodné pro použití ve vrstvě max. 50 mm, pastovité hmoty se používají k jemnému stěrkování povrchů. Pastovité hmoty se nanáší většinou ve dvou vrstvách o tloušťce cca 1 mm.

Postup opravy trhlin omítce

Postup práce s tmelem při opravě menšího poškození omítky:

 • Opatrně proškrábněte prasklinu v omítce ostrým předmětem, nejlépe špachtlí
 • Očistěte spáru od prachu a nečistot
 • Okolí zdiva navlhčete
 • Špachtlí vtlačte tmel do spáry
 • Stěrkou plochu vyrovnejte s okolní omítkou
 • Po zavadnutí tmelu opravované místo lehce zahlaďte
 • Po zatvrdnutí tmelu uhlaďte plochu jemným smirkovým papírem

Po zaschnutí a zabroušení už je omítka připravena k výmalbě. Doba zasychání je závislá na teplotě a vlhkosti prostředí, obvykle je to u omítkového tmelu cca 30–90 minut, u sádrového tmelu cca 2–4 hodiny.

Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Příčiny opadávání omítky

Než se pustíte do samotné opravy opadané omítky, je potřeba prověřit příčiny opadávání omítky, abyste zabránili dalšímu poškozování nově opravené omítky.

V podstatě se může jednat o tyto příčiny:

 • Mechanické poškození nešetrným užíváním objektu – okopáváním zdí, otlučením apod.
 • Trhliny způsobené sedáním zdiva nebo otřesy z přilehlé komunikace.
 • Vlhnutí zdiva z důvodu vzlínající zemní vlhkosti a pronikání solí z podloží.
 • Zatékání do objektu.
 • Závady na rozvodech potrubí.
Opadaná omítka v místě soklu domu naznačuje poškozenou hydroizolaci spodní stavby.
Opadaná omítka v místě soklu domu naznačuje poškozenou hydroizolaci spodní stavby. V takovém případě je nutné provést sanační práce a teprve potom přistoupit k opravě opadané omítky.

Snažte se vždy nejprve odstranit příčinu, protože bez odstranění příčiny budou mít jakékoliv opravy omítek jen krátkodobé řešení, proto tuto záležitost rozhodně nepodceňujte.

Pokud vám opadává omítka v místě soklu domu, ujistěte se, že opadávání omítky nezpůsobuje vzlínající vlhkost ze základů domu. V takovém případě je potřeba provést sanační práce – například provést podřezání domu řetězovou pilou, nebo aplikovat injektáž.

Nezávazná poptávka - nahození omítek


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů