Parozábrana – co to je, jak a k čemu se parozábrana používá?

Co je parozábrana? Zjednodušeně lze říct, že se jedná o speciální fólii, která má za úkol zabránit pronikání vodní páry do konstrukce stavby a zajistit optimální vzduchotěsnost objektu. Používá se zejména u střešních konstrukcí a ve stěnách dřevostaveb, ale některé druhy folií se aplikují i jako podklad pod podlahové krytiny.

K čemu parozábrana slouží?

Parozábrana slouží k tomu, aby se vzdušná vlhkost nedostala do konstrukce domu a zde nekondenzovala a nepoškozovala nosné části domu. Některé parozábrany jsou opatřeny reflexní vrstvou, která slouží k odrážení tepla do interiéru. Osazení těchto parozábran s reflexní schopností je podmíněno přesným způsobem instalace, s podmínkou vytvoření vzduchové mezery.

Parozábrany rozdělujeme dle typu použití na:

  • parobrzdy – propouští vzdušnou vlhkost částečně
  • parozábrany – nepropouští žádnou vzdušnou vlhkost

Parozábrany se dále rozdělují dle druhu parotěsnosti. Určení propustnosti parotěsné fólie stanoví difuzní odpor. Čím vyšší difúzní odpor je, tím je menší paropropustnost materiálu. V prostorách s velkou vzdušnou vlhkostí je třeba použít parozábranu s vysokou parotěsnou účinností.

Použití parozábrany

Vždy je třeba použít správný typ parozábrany pro konkrétní prostředí. Parozábrana se umisťuje před tepelnou izolaci směrem k interiéru. Musí být vždy dokonale spojena a nesmí dojít k jejímu porušení. Všechny průchody v parozábraně musí být pečlivě přelepeny parotěsnou lepicí páskou a utěsněny, jinak parozábrana nemůže plnit svoji funkci. Vlhkost těmito netěsnostmi proniká do konstrukce a způsobuje její poškozování ať už korozí kovových prvků, navlhnutím tepelné izolace nebo vznikem plísní.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Parozábrana na střechu
Parozábrana aplikovaná na ploché střeše je napojená pomocí parotěsné pásky na stěny z OSB desky.
Parozábrana - dřevostavba
Parozábrana se používá zejména při stavbě dřevostavby, ale také při zateplení střechy zděných domů.

Parozábrana do střechy

Ve střeše domu se parozábrana umisťuje vždy před tepelnou izolací směrem do vnitřních prostor. Za parozábranou směrem ke střešní krytině je tedy tepelná izolace, dále pojistná difuzní folie a až potom střešní krytina. Parozábranu je vždy potřeba pečlivě napojit na stavební konstrukce, nesmí být nikde přerušená nebo jakkoliv poškozená. Rovněž u všechny prostupy je nutné důkladně přelepit a utěsnit.

Kalkulace ceny střechy_03

Parozábrana do stěny

Na stěny dřevostavby lze použít jak parotěsné fólie, tak i konstrukční desky. Výhodou je potom použití předstěny, protože potom se nemusíte bát, že narušíte parozábranu například tím, že si budete chtít na stěnu zavěsit obraz.

Vždy dbejte na to, abyste parozábranu použili správně, tj. kde je přední a zadní strana. Při instalaci postupujte tak, aby se jednotlivé pásy překrývaly v rozsahu alespoň 10 cm. Vždy důkladně přelepte spoje. Jedině tak splní parozábrana svůj účel.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Lepidlo na parozábrany

Parozábrana musí být provedena velmi pečlivě, veškeré spoje musí být důkladně přelepeny, nesmí být nikde narušena. Pro tyto účely lze použít lepící parotěsnou pásku. Na výběr je více druhů, dle použitého typu parozábrany. Rozhodně nezkoušejte lepit parozábranu obyčejnými lepícími páskami ve snaze ušetřit. Ve finále byste na tom mohli spíše prodělat, takže šetření se rozhodně nevyplatí. S lepícími parotěsnými páskami můžete hned pracovat, jednoduše si odmotáte požadovanou délku, nalepíte a odstřihnete.

Pro lepení parozábrany ve spoji se zdivem je vhodnější použít speciální lepící hmotu a napojovací pásky s integrovanou armovací mřížkou. Tato páska vám navíc zabrání vzniku trhlin.  Pokud potřebujete utěsnit otvory kolem kabelů a trubek, procházejících parozábranou, potom můžete použít různé manžety, nebo pečlivě zalepit otvor v parozábraně lepící páskou. Vždy dbejte na pokyny výrobce. Jedině tak dosáhnete požadovaných výsledků.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů