Plot ze starých cihel

Máte doma staré cihly a nevíte co s nimi? Pak se zkuste inspirovat našim článkem o plotu ze starých cihel. Plot ze starých cihel vypadá velice malebně, ochrání vás před zvědavými pohledy a poskytne i závětří citlivějším rostlinám. Samozřejmě, že plot ze starých cihel se nehodí ke každému domu, ani do každé zástavby a tyto hlediska je při výběru oplocení nutné zvážit. Plot ze starých cihel se hodí spíše ke starším stavbám v tradičním stylu, které jsou poblíž lesa nebo louky, případně v zástavbě starších domů.

Kde vzít staré cihly

Pokud vám samotným nezbyly cihly z nějaké odstraněné staré stavby a toužíte po cihlovém plotu, nezoufejte. Jsou způsoby, jak získat staré cihly. Kromě toho, že se můžete zkusit zeptat po okolí, zda nemá někdo staré cihly z tzv. bouračky, určitě je seženete v inzercích na internetu.

Někteří lidé staré cihly prodávají, cena většinou začíná na 3 Kč za kus. Cihle by neměl být popraskané nebo vlhké, protože takové by se na stavbě používat neměly, zvlášť, když budou použity ve venkovním prostředí na mrazu. Pokud za cihly platíte, pohlídejte si, aby byly, pokud možno, očištěné.  

Na druhou stranu se můžete setkat s řadou inzerátů, kde jsou staré cihly nabízeny za odvoz. Zde počítejte, že si cihly musíte většinou vzít všechny bez přebírání a nebudou očištěné.

To nejdůležitější na konec – pro stavbu plotu používejte pouze pálené cihly. Pokud byste použili cihly nepálené (tzv. vepřovice, vepříky, nebo kotovice), které neodolávají vlhku, plot by stěží vydržel jednu sezónu.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Plot - IN
O jaký plot máte zájem?
m

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak udělat základy pro plot ze starých cihel

Před vlastním budováním základů je nutné, abyste vymezili, kudy přesně bude plot veden. Nejlepší jsou k tomu kolíky natlučené do země a provázek. Pokud nevíte, kudy přesně hranice pozemku vede, pozvěte si na to geodeta, který vám polohu hranic zaměří. Vyhnete se tak případným rozepřím se sousedem.  

V těchto místech je pak nutné vykopat výkop pro vlastní základy zděného plotu. Základy pro zděný plot by měly být hluboké minimálně 80 cm, což je nezámrzná hloubka a široké pak minimálně jako budoucí plot. Zároveň by měly sahat minimálně 10 cm nad úroveň terénu a jejich povrch by měl být zarovnaný.

Základy se vylévají z betonu, který je dle základových podmínek nutné vyztužit ocelovými pruty.

Při budování základů pro zděné ploty je nutné myslet i hydroizolaci, protože vzlínající voda, by mohla plot vážně poškodit. Časem by se mohly objevovat solné výkvěty a vlhké zdivo by mohlo během zimy popraskat.

Tip: Chystáte se na nový plot? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Jak postavit plot ze starých cihel

Standardní cihla má rozměry 290 x 140 x 65 mm a váží zhruba 5 kg, ale i tak při klasickém zdění cihlami se může zdát, že zeď prostě nepřibývá, na to byste se tedy měli dopředu trochu připravit. Klasické řemeslo prostě vyžaduje více času a práce než současné zdicí prvky.

Až po pořádném vyzrání betonových základů se pak můžete pustit do vlastní stavby. Zrání betonu pro základy zděného plotu by mělo trvat minimálně 14 dní, plné pevnosti pak beton dosahuje po 28 dnech.

Plot ze starých cihel – zdění

Na již zaschlé základy nového plotu opatřené hydroizolací nejprve naneste maltu a do ní pak umístěte první vrstvu cihel ve směru dle zvolené vazby. Přičemž každou cihlu je nutné namočit, aby cihla „nevysávala“ vlhkost maltě a nenarušila tak proces zrání. Před zděním také nezapomeňte cihly očistit od nesoudržných částí (například původní omítky a malty). Pro odstranění hrubých nečistot použijte zednické kladivo, špachtli, nebo wapku, tedy vysokotlaký čistič.

Provázkem a vodováhou si neustále kontrolujte, aby cihly byly pokládány ve váze. Spára mezi cihlami by měla mít vždy asi 10 mm a nikdy nesmí zůstat dutá. Postupně pak zděte z jedné strany na druhou a následně další vrstvou až do požadované výšky plotu. Při zdění je doporučováno postupovat po čtyřech řadách za den. Je to z toho důvodu, aby malta zatvrdla a nestalo se tak, že se velkou váhou zdiva bude vytlačovat malta ve spodních řadách. Jen neopomeňte, že pokud by celková výška plotu přesahovala 2 m je nutné už žádat o stavební ohlášení či stavební povolení (více informací v článku Stavba plotu a stavební povolení).

Na závěr je vhodné vytvořit poslední vrstvu s přesahy, které jsou nejen estetické, ale i praktické kvůli stékání vody. Hotovou zeď je pak vhodné naimpregnovat vhodnou impregnací, aby byla zeď odolná proti lišejníkům, mechům a vzlínající vodě. Kvalitní impregnace dokáže znatelně prodloužit životnost plotu.

Vazby cihel

Plot ze starých cihel je sice nenosnou zdí, ale stále je nutné dodržovat cihlovou vazbu. Pří výběru správné vazby přihlížejte k šířce plánované zdi či zídky. Na 30 cm široký plot byste měli použít kombinovanou vazbu z běhounu a vazáku, kdy je jedna vrstva řešena vazbou běhounu a druhá pak vazáku. To znamená, že v první vrstvě cihly pokládány na šířku, v další pak na délku.  Tato cihelná vazba se nazývá také jako „vazba do bloku“ nebo křížová, případně polokřížová vazba. Pokud cihly budou pokládány jedním směrem s přesahem o ½ šířky, docílíte vazákové vazby.

Stavba plotu – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Plot
O jaký plot máte zájem?
m

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů