Vlhké stěny, mapy na zdech a bujení plísní na stěnách – to jsou největší „strašáci“ majitelů starých domů. Nejvíce takových problémů mají budovy, které postrádají hydroizolaci základů a suterénních stěn, příp. mají původní hydroizolaci silně porušenou a tím pádem nefunkční. Jak se v takových případech zbavit vlhkosti v domě? Řešením může být podřezání zdiva a vytvoření nové hydroizolace pod zdmi domu.
Vzlínající vlhkost má negativní vliv na životnost konstrukce. Pakliže jsou staré cihelné a kamenné stěny zamokřené, dochází u nich postupem času k poškození vlivem působením mrazu. Zdivo se poruší, popraská, začne opadávat omítka a následně se po kouscích rozpadat. Postupem času může dojít i k narušení statiky domu.
Vzlínající vlhkost má však více nepříznivých dopadů. Na vlhkých stěnách se vytváří viditelné mapy a vlhké zdivo je ideálním prostředím pro bujení zdraví škodlivých plísní. Po nějaké době tak vlhké stěny ve špatně větraných prostorech mohou zčernat.
Sanace zdiva by se proto neměla odkládat a podřezání stěn by se mělo provést co nejdříve.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Jak probíhá podřezání zdiva
Podřezání zdiva je technologie spočívající ve vytvoření spáry ve zdivu v místě jeho paty, čímž se vytvoří prostor pro umístění hydroizolace. Jedná se o jednu z nejúčinnějších metod při boji se vzlínající vlhkostí.
Pro podřezání domu se používá buď řetězová pila, nebo pila s diamantovým lanem.
- Řetězová pila pro podřezání zdiva se používá pro sanaci cihelného zdiva s vodorovnou průběžnou ložnou spárou. Ložná spára by měla být nejlépe vápenná, příp. pouze s malým obsahem cementu. Tuto sanační metodu nelze použít pro zdivo kamenné a vhodné není ani pro zdivo vyzděné z kotovic (vepřovic, neboli cihel z nepálené hlíny).
- Podřezání zdiva diamantovým lanem nevyžaduje průběžnou ložnou spáru a hodí se tak v těch případech, kdy nelze podřezat zdivo řetězovou pilou, nebo narazit nerezové plechy. Diamantovým lanem lze řezat kámen, cihlu i beton a lze jej využít také pro vytvoření vertikálního řezu.
Pro vytvoření nové hydroizolační roviny se používají:
- Asfaltové pásy
- Izolace na bází PE (polyethylen)
- Izolace na bázi PVC (polyvinylchlorid)
- Izolace na bázi sklolaminátu
Podřezání zdiva – postup
Řetězovou pilou, nebo diamantovým lanem se ve zdivu vytvoří spára v délce vždy max. jeden metr. Spára se pročistí a vloží se do ní hydroizolační pás z výše uvedeného materiálu. Řez se následně staticky zajistí natlučením rozpěrných plastových klínů, prostor mezi klíny se vyplní cementovou maltou a postup se dále opakuje.
V jakých místech nelze zdivo podřezat
Na stavbě narazíte na místa, kde podřezání zdiva nepřipadá v úvahu. Může se jednat například o stěny, které jsou přístupné pouze z jedné strany (stěna u krbu, u schodiště, šachty apod.), ale také i jinak nepřístupné konstrukce vzhledem k omezenému pracovnímu prostoru.
Tip: Chystáte se na rekonstrukci? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Jaké je tedy řešení?
Pakliže nelze zdivo podřezávat či sanovat vbíjením nerezových plechů, v takových případech se pro sanaci zdiva používá chemická injektáž, která se vyznačuje poměrně jednoduchou aplikací. Pro injektáž zdiva se používají krémové či tekuté injektáže, kterými se zdivo napustí, a vytvoří hydrofobní vrstvu zamezující vzlínání vlhkosti do konstrukce. Sanace vlhkých stěn pomocí injektáže se může provádět jako doplňková sanace v místech, kde nelze použít metodu podřezání zdiva. Touto metodou však lze sanovat i stěny celého domu.
Rekonstrukce domu či bytu – nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.