Pokosová pila sklopitelná či s radiálním ramenem? – tipy pro výběr

Bez kvalitní pily se v žádné dílně nelze obejít. Když se o tomto typu zařízení mluví, je třeba říci, že většina lidí zná hlavně klasiku v podobě jednoduché pily ruční či elektrické stolní. Nejde však o jediné varianty, existují i varianty další, například pokosová pila.

Pokosovou pilu můžeme hned v úvodu rozdělit na dvě kategorie, kterými jsou:

 • Ruční provedení
 • Elektrické provedení

K čemu pokosová pila slouží?

Hlavní představení je za námi a tak se můžeme podívat také na to, k čemu konkrétně pokosová pila slouží. Hodí se především na realizaci různých přířezů především dřevěných, hliníkových, laminátových či kompozitních materiálů. Jejím primárním účelem je vytváření takzvaných úhlových řezů. Většina klasického řezání je prováděna v úhlu 90 stupňů. Je to však právě pokosová pila, která dokáže konkrétní materiál uříznout v úhlu jiném. Díky promyšlené konstrukci se lze spolehnout na rovný a přesný řez. Pokosové pily s pojezdem jsou vybaveny řezným kotoučem, který je uchopen na rameni umožňující pohyb v jednom či ve dvou směrech. Řezaný materiál je vždy pevně uchycen svěrkami a řez je proveden kotoučem na rameni, které eliminuje nepřesnosti ruční práce.

Pokosová pila sklopitelná bez radiálního ramene
Pokosová pila sklopitelná bez radiálního ramene

Typy pokosových pil

Při charakteristice tohoto druhu pily je dobré vědět i to, jak se jednotlivé varianty dělí. První je varianta sklopitelná, bez radiálního ramene. Jedná se o pily spíše menší a jednodušší, určené na drobnější práce. Určené jsou spíše na kratší délkové prořezy, které jsou limitovány především průměrem pilového kotouče. Ideální uplatnění je hlavně v různých hobby dílnách.

Druhým řešením jsou pokosové pily s radiálním ramenem, kdy je řezací soustrojí umístěno na speciálním rameni. Díky tomu lze s ústrojím jednoduše pohybovat vpřed a vzad. To má výhody hlavně v tom, že se prodlužuje možná délka řezu, stejně tak lze řezat i větší materiály. Pochopitelně je tato varianta určená hlavně do profi dílen.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Co lze pokosouvou pilou řezat?

Podívejme se konkrétně také na to, co lze s pokosovou pilou řezat. Jak jsme zmínili, podmínkou nemusí být jenom dřevěné materiály. Může být využita i v oblasti instalatérství na řezání plastových trubek, využití nalezne ale i při řezání různých neželezných kovů, dřevoplastu (WPC) a jiných kompozitů. Dominuje však hlavně v souvislosti s prací se dřevem. Může být využita na různé přířezy:

 • Prken
 • Trámů
 • Fošen

Stejně tak najde své uplatnění i při dokončovacích pracích v případě pokládky podlah, nebo v případě obkladů zdiva. Vhodná je však i na různé drobnosti, jako může být výroba rámečků pro obrazy, kde je třeba vést řezy přesně pod úhlem 45 stupňů.

Na co hledět při výběru pokosové pily?

Hlavní charakteristiku máme zmapovanou. Ta pomůže hlavně v lepší orientaci na trhu. Při výběru je vhodné zaměřit se i na celou řadu dalších důležitých parametrů. Zde vám přinášíme jejich výčet.

Délka řezu pokosové pily
Na řezivu je zaznačena maximální možná délka řezu při 90° a 45° řezu

Průměr pilového kotouče

Prvním parametrem, na který je třeba se zaměřit, je průměr pilového kotouče. Ten rozhoduje hlavně o tom, jak velké materiály zvládne pokosová pila uříznout. Obecně lze říci, že čím větší kotouč, tím větší všestrannost. A to jak s ohledem na tloušťku materiálu, tak celkovou délku řezu. Výběr je na současném trhu celkem velký, klasické varianty se pohybují od 100 mm až po 300 mm. První varianta je určená skutečně jenom na drobné řezy menších dřevěných latí, zatímco u druhé varianty není problémem řezat i větší kusy dřeva, což se vyplatí například při stavbě pergoly, terasy či dokonce dřevostavby s rámovou konstrukcí, u které jsou použity zpravidla KVH hranoly tl. 40 – 80 mm a šířky 120 – 160 mm.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Související články:

Stavba pergoly svépomocí

Stavba WPC terasy, aneb jak postavit terasu z WPC prken

Délka řezu

Před výběrem pokosové pily je vhodné si ujasnit její budoucí využití. U každé pily je uvedeno, jaká je maximální délka řezu při úhlu řezu 90 a 45 stupňů. Nutno říci, že délka řezu se odvíjí jednak od průměru pilového kotouče, ale především od konstrukce samotné pily. Sklopné varianty bez radiálního ramena disponují kratší délku. Pokosové pily s radiálním ramenem jsou ty, které umožní realizovat delší řezy. Tyto pily umožňují posun řezací části v rovině řezu, a tak lze toto řešení využívat i u širších materiálů. Jejich velikost je limitována celkovou konstrukcí pily a možností posunu.

Pokosové pily jsou vybaveny pracovní plochou s možností nastavení úhlu řezu
Pokosové pily jsou vybaveny pracovní plochou s možností nastavení úhlu řezu

Přesnost řezu

Jelikož se jedná o pilu, která je využívána hlavně na různé přířezy, které musí dokonale pasovat, je kritériem výběru také přesnost řezu. Té může být docíleno nejenom kvalitou samotného kotouče a pokosové pily. Vhod přijde jeden zajímavý doplněk, a to v podobě laserové rysky řezu. Díky ní je na řezaném materiálu vyznačena linie řezu.

V praxi to usnadňuje práci tehdy, kdy máte linii řezu zaznačenou tužkou. Materiál potřebujete upevnit do pily v přesné pozici a právě tehdy práci usnadní laserová ryska, která na materiál ukáže, kudy bude proveden řez. Stačí tedy slícovat obě rysky a může se řezat. Odpadá tak nutnost sklápět rameno pily a materiál vyrovnat dle kotouče pily.

Existence laserové rysky řezu navíc usnadní práci, jelikož není třeba linie v mnoha případech vyznačovat tužkou. Pokosové pily jsou vybaveny pravítkem, bočními dorazy a svěrkami, díky čemuž lze přímo na pile nastavit délku materiálu, upevnit jej a poté uříznout na požadovaný rozměr.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Osvětlení

I toto je doplněk, který se hodí, hlavně pokud má být dosaženo přesnosti samotného řezu, ale i v případě, kdy se pracuje v ne úplně dokonalých světelných podmínkách. Osvětlení je často realizováno pomocí využití LED diod, které nabídnou hlavně dostatečný výkon, ale i přirozenost osvětlení v podobě bílé barvy. Ne vždy je pracovní prostor s pilou dostatečně osvětlen, a tak se tato vlastnost může v celé řadě dílen velmi hodit.

Odsávání

Při práci s pilou může vzniknout mnoho odpadového materiálu v podobě pilin a třísek. Aby se celkový úklid zjednodušil, jsou pokročilejší modely vybaveny praktickým odsáváním. Díky němu jdou piliny a prach ihned tam, kam patří. Jsou odsávány do speciálních pytlů, vaků či do různých nádob. Ty následně stačí jenom vysypat, čímž je zjednodušen samotný úklid. Zapomínat nelze také na to, že díky odsávání piliny nepřekáží v linii řezu, což zvyšuje celkovou přesnost a také samotnou kontrolu nad řezáním.

Bezpečností prvky

Při výběru pokosové pily by se mělo hledět také na bezpečnost práce. Proto současné modely disponují hned několika bezpečnostními prvky. Základem je třeba výkyvný kryt kotouče, který se otevírá při kontaktu s materiálem či v nastavené pozici, a různé bezpečnostní pojistky. Ty pilu zastaví při kontaktu s oděvem, v případě zakousnutí či v případě transportu pily na jiné místo.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů