Jak provést zateplení domu a čemu se vyvarovat? | stavimbydlim.cz

PORADNA: Jak provést zateplení domu a čemu se při zateplování vyvarovat?

Fotovoltaika
Fotovoltaika

Do zateplení domu se pouští zejména majitelé starších rodinných domů, které vykazují vyšší energetické ztráty a jsou tedy finančně náročné na provoz. Zateplením domu lze tyto ztráty účinně eliminovat, a proto se mnoho stavebníků rozhodne pro zateplení fasády a střechy domu. Ohledně toho se však „točí“ mnoho otázek, z nichž na některé naleznete v tomto článku odpověď.

Tepelná izolace pro zateplení střechy

Dotaz: Hezký den, plánujeme zateplit střechu domu. Jakou tepelnou izolaci použít pro zateplení šikmé střechy?

Dobrý den, pro zateplení šikmé střechy se zpravidla používá minerální vata v deskách nebo rolích. Přesný typ izolace Vám doporučí výrobce či prodejce tepelné izolace. Záleží především na tom, zda se rozhodnete pro mezikrokevní, nebo nadkrokevní izolaci střechy.

Pro mezikrokevní izolaci se používá minerální vata v rolích, která je lépe stlačitelná, velmi dobře se přizpůsobí nepravidelnému tvaru krovu a utěsní tak dokonale veškeré mezery. Pro nadkrokevní izolaci se používají spíše desky z minerální vaty, které se pokládají mezi trámky z polystyrenu nebo minerální vaty. Tento způsob zateplení je efektivní a cenově dostupný.

Dražší variantou je zateplení střechy deskami z PUR/PIR desek, které jsou vybaveny z výroby perodrážkou. Navíc jsou oboustranně opatřeny hliníkovou fólií, která na vnitřní straně tepelné izolace tvoří parozábranu a na vnější straně tvoří pojistnou hydroizolaci (někdy nazývanou jako doplňková hydroizolační vrstva). Vzhledem k vyšší ceně se však běžně na stavbách rodinných domů nepoužívají. Výhodou tepelné izolace PUR/PIR jsou lepší tepelně izolační vlastnosti, díky kterým lze pro zateplení střechy použít menší tloušťku izolace.

Při zateplení střechy je nutné vždy dbát především na dokonalé provedení pojistné hydroizolace a parozábrany.


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení domu - nezávazná poptávka

Zateplení - IP - IN
  • Krok 1
  • Krok 2
Co potřebujete zateplit?

TIP: Trámový strop či strop s dutinami (např. HURDIS strop) zateplíte efektivně a bez tepelných mostů pomocí foukané minerální izolace. Tento způsob zateplení nevyžaduje žádné větší zásahy do konstrukce (stačí pouze několik otvorů).

Jakou tepelnou izolaci preferujete pro zateplení stropu/střechy?
Jakou tepelnou izolaci preferujete pro zateplení fasády?

Pro zateplení domu lze použít také stříkanou PUR pěnu
Zateplení fasády domu stříkanou PUR pěnou mezi fixační latě

Zateplení domu svépomocí? Ano, proč ne!

Dobrý slunný den, je lepší zateplení domu provést svépomocí, nebo si na realizaci najít firmu?

Provést zateplení domu svépomocí rozhodně není nereálné, pokud je člověk alespoň trochu šikovný a zná technologické postupy, nebo má alespoň po boku někoho, kdo se zateplováním má zkušenosti. Zateplení fasády i střechy můžete provést svépomocí, je však nutné dávat pozor na spoustu věcí a udělat zateplení kvalitně, aby vám vydrželo spoustu let. Například nevhodně provedená parozábrana v zateplené střeše může způsobit kondenzaci vodní páry v konstrukci, čímž dojde k znehodnocení celé konstrukce.

Na stránkách magazínu je pro vás připraveno několik návodů na zateplování, řezání minerální vaty a polystyrenu, ale také na finální provedení omítky. Více článku naleznete v rubrice Zateplení fasády.

Pokud si však příliš nevěříte a nechcete riskovat, že zateplení provedete nesprávně, napište si poptávku a najděte firmu, která zateplení provede. I v tomto případě však zůstávejte pozorní a nenechte si od nepoctivých řemeslníků namluvit nesmysly. Bohužel se stále nachází tací řemeslníci, kteří si snaží práci všelijak usnadnit a urychlit, což se negativně projevuje na kvalitě odvedené práce.

Tip: Chystáte se na zateplení fasády? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Jak dlouho trvá zateplení domu?

Zdravím, jak dlouho trvá zateplení domu? Lze dům zateplovat i v zimě?

Dobrý den, dům lze zateplit standardně za 30 – 50 dnů, záleží však na rozsahu prací, počtu dělníků na stavbě, zkušenostech realizační firmy a povětrnostních podmínkách. Dům zateplovat v zimě nelze, stavební práce se správně nesmí provádět při teplotách pod 5 °C a také při dešti. Zateplovací práce je lepší nechat na období jaro–podzim. Přes léto je potřeba zateplenou fasádu chránit před slunečním zářením (zejména grafitový šedý polystyren) a před deštěm (zejména minerální vatu), a to například nepromokavou difúzní fólií upevněnou na lešení.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Nekvalitně provedené zateplení stropu z minerální vaty
Nekvalitně provedené zateplení stropu z minerální vaty

Tloušťka izolace pro zateplení fasády

Dobrý den, budu zateplovat starší rodinný dům z plných cihel se stěnami tloušťky 45 – 60 cm. Kamarád stavebník mi doporučil zateplit stěnu polystyrenem tloušťky 10 cm, jiní mi zase radí 12 – 14 cm polystyrenu. Stačí pro zateplení stěny pouze 10 cm, nebo mám na stěnu dát silnější vrstvu polystyrenu?

Při zateplování fasády je potřeba splnit požadavky dané normou ČSN 73 0540-2 (2011) v návaznosti na vyhlášku č. 78/2013 Sb. Vyhláška o energetické náročnosti budov. Konkrétně obvodová stěna musí v některých případech plnit součinitel prostupu tepla Urec,20 = 0,25 W·m-2·K-1 a v některých případech pouze UN,20 = 0,30 W·m-2·K-1. Uvedené požadavky platí pro budovy, které jsou vytápěny na 18–22 °C (tedy například klasický rodinný dům).

Zateplení stěny polystyrenem tl. 100 mm by bylo dostačující, pokud byste musel splnit hodnotu UN,20 = 0,30 W·m-2·K-1. Ve vašem případě, pokud budete zateplovat pouze fasádu domu, však s největší pravděpodobností budete muset plnit přísnější součinitel prostupu tepla Urec,20 = 0,25 W·m-2·K-1. Aby byl tento součinitel splněn, je potřeba fasádu zateplit 140 mm polystyrenu.

Můžete však dát klidně větší vrstvu polystyrenu a maximalizovat tak energetickou úsporu při minimálním navýšení nákladů. Například polystyren tloušťky 180 mm vyjde jen o cca 40 Kč/m2 dráž. Na celém objektu se tak může jednat o navýšení nákladů pouze o 5 – 10 tis. Kč.

Zateplení domu a boj s plísněmi

Dobrý den, od známých slýchám řeči o růstu plísní na vnitřní straně obvodových stěn ve spojitosti se zateplováním obvodových stěn a výměnou starých oken za nová plastová okna. Kde je pravda? Co podporuje růst plísní? Jak předejít růstu plísní? Jak se plísní zbavit?

Plísně na vnitřním povrchu konstrukce rostou ze dvou důvodů – v interiéru je příliš vysoká vlhkost a teplota vnitřního povrchu konstrukce je nižší, než je teplota rosného bodu.

Plísně na konstrukci rostou pouze v případě, že je konstrukce vlhká. V tomto případě se může jednat o vlhkost vzlínající od základu domu, vodu zatékající netěsnou střechou, ale také o vodu zkondenzovanou na chladné konstrukci. Pokud se například nekvalitně provede zateplení obvodové konstrukce, ve které se nachází tepelný most (místo se zvýšením tepelným tokem), může v tomto místě dojít v případě vysoké vlhkosti vzduchu ke kondenzaci vodní páry obsažené ve vzduchu.

Typickým příkladem, kde se objevují plísně, jsou překlady a ostění oken. Vodní páry v těchto místech kondenzují tehdy, kdy se stará netěsná okna vymění za nová těsná a v místnosti se málo větrá. Tím se v interiéru zvýší vlhkost, která zkondenzuje na chladném překladu okna.

Příčinu růstu plísní na povrchu konstrukce odstraníte častým větráním a zateplením obvodových konstrukcí, čímž dojde ke zvýšení teploty na vnitřním povrchu konstrukce. Pokud je to technický a ekonomicky možné, doporučuji instalovat VZT jednotku, která se samočinně stará o výměnu vzduchu, příp. lze do objektu umístit absorbéry vlhkosti. Pokud se jedná o plísně v patě zdiva, je potřeba odizolovat stěny od základů, stěny vysušit a aplikovat nové omítky na zasažených místech. Více se dočtete v rubrice Sanace vlhkého zdiva.

Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Nezávazná poptávka - zateplení domu


Zateplení - IP
Co potřebujete zateplit?

TIP: Trámový strop či strop s dutinami (např. HURDIS strop) zateplíte efektivně a bez tepelných mostů pomocí foukané minerální izolace. Tento způsob zateplení nevyžaduje žádné větší zásahy do konstrukce (stačí pouze několik otvorů).

Jakou tepelnou izolaci preferujete pro zateplení stropu/střechy?
Jakou tepelnou izolaci preferujete pro zateplení fasády?

Kdy a kde?

Kontaktní údaje

Po odeslání poptávky se Vám do 2 - 3 pracovních dní ozve technik ze společnosti IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o., který Vám navrhne konkrétní řešení zateplení.

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
banner_floating_bottom
blank
Exit Popup - zateplení fasády