Práce svépomocí? Proč s kvalitním řemeslníkem nebo firmou ušetříte

Kdykoliv se pustíte do rekonstrukce nebo nové stavby, je potřeba si dobře zvážit všechny aspekty projektu. V prvé řadě je to asi jeho rozsah, kdy menší rekonstrukce lze řešit poměrně operativně v několika lidech, ale u rozsáhlejších projektů je již vše náročnější, a to nejen z pohledu projektu samotného, ale také z pohledu koordinace, logistiky materiálu apod.

Malá rekonstrukce nebo přestavba

Protože jsme přece jen stále národem kutilů, tak na malou rekonstrukci si troufne řada lidí sama. Práce svépomocí má však svá úskalí. Jednak bez potřebných zkušeností bude:

  • práce trvat násobně déle, než by to zvládnul odborník
  • budete si muset nastudovat mnoho nových pracovních postupů

V mnoha případech je právě správné dodržení pracovního postupu základem úspěchu a kvalitně odvedené práce, která bude sloužit dlouhá léta. Proto je určitě lepší si i na drobnější přestavby zkusit najít kvalitního řemeslníka. Sami mu třeba můžete být tzv. „k ruce“, můžete vypomáhat s řadou věcí vč. shánění materiálu za co nejlepší cenu, ale samotné vedení prací a dodržování správných pracovních postupů necháte raději na profesionálovi.

Větší stavební projekty

Pozor na nekvalitní řemeslníkyPokud se naopak pouštíte třeba do novostavby nebo rozsáhlé kompletní rekonstrukce, tak zde by měl být vždy základem kvalitní projekt rekonstrukce, který je nejvhodnější zadat k realizaci stavební firmě. Pokud si totiž nasmlouváte jednotlivé řemeslníky na různé práce, je velký problém jejich práci koordinovat tak, aby si nepřekáželi, případně neustále nečekali na materiál apod.

Průběh takové stavby či rekonstrukce se pak může velice prodražit, protože platíte čas lidí, kteří nepracují, nebo z důvodu problémů s koordinací prací pracují neefektivně. Také hlídání dodržování stavebních postupů všech řemeslníků na stavbě se stává prakticky neřešitelným problémem. Nikdy na to nebudete mít čas a nikdy nepodchytíte vše. To je základ budoucích problémů.

Když však zadáte práci stavební firmě, tak je koordinace prací jednou z jejích úkolů. Mezi další úkoly samozřejmě patří přidělit jednotlivé práce týmům kvalifikovaných odborníků. Vy se tak nemusíte prakticky o nic starat. Vaše role by měla být zejména kontrola práce firmy a pokud shledáte pochybení, můžete to řešit s firmou jako s celkem. Ta je totiž zodpovědná za celé řízení prací a sama musí sjednat nápravu. Nemusíte tedy oslovovat konkrétního řemeslníka a zdržovat následně někoho jiného od práce. Na kvalifikovanou kontrolu je vhodné mít stavební dozor.

Další situace, kdy se práce svépomocí prodraží

Pokud vás výše zmíněné záludnosti práce svépomocí nepřesvědčily a stále máte v plánu se do všeho pustit sami nebo si vše sami řídit, tak počítejte s tím, že se vám celá rekonstrukce nebo stavba může slušně prodražit i z dalších důvodů. To, co totiž ušetříte na začátku, to se vám může vrátit v podobě nákladného odstraňování škod napáchaných nekvalitně nebo neodborně odvedenou prací. To jsou přesně ty situace, kdy něco děláte nadvakrát, protože napoprvé to někdo tzv. zfušoval. A není to jen opětovná cena lidské práce, je to objednání nového materiálu, jeho doprava, zpracování atd.

Související články

Jak ušetřit při výběru řemeslníka či stavební firmy?

Pozor na neprofesionální řemeslníky. Jak se nenechat napálit?

Výběr kvalitního řemeslníka

Poptejte řemeslníkaKdyž se rozhodnete využít služeb profesionála z oboru, narazíte dnes tak trochu na problém. Je jich totiž nedostatek. Tedy těch dobrých. V současnosti v podstatě to jediné, co funguje, je doporučení po známosti. Když má totiž váš známý konkrétní osobní zkušenost, má to cenu zlata. Pokud už na někoho tedy nakonec získáte tip, tak hodně se dozvíte také už z úvodní domluvy a prvních dní práce. Dobrý řemeslník obvykle:

  • neslíbí, že zvládne všechno, přiblíží vám své zkušenosti,
  • snaží se dodržovat rozpočet, termíny i vaše požadavky,
  • při nákupu materiálů hledá výhodný poměr kvality a ceny.

Obvykle se však stává, že žádné reference od známých neseženete a musíte se spolehnout na to, co je napsáno v různých diskuzích na internetu. Můžete si projít internetové stránky řemeslníka, prohlédnout si jeho reference a následně si jej proklepnout přes vyhledávač. Existuje však i možnost publikovat na internetu poptávku, na kterou se vám ozvou firmy se svými nabídkami. Celá tato služba je zprostředkovaná a v systému jsou evidovány pouze prověření řemeslníci, u kterých naleznete hodnocení od minulých zákazníků. Na rozdíl od zdlouhavého kontaktování jednotlivých řemeslníků se jedná o poměrně jednoduchý a rychlý způsob hledání. Služba je navíc nezávazná a zcela zdarma. Vyzkoušet ji můžete například ZDE.

Výběr kvalitní stavební firmy

Pokud máte rozsáhlejší projekt, měli byste tomu také podřídit výběr stavební firmy. Je vhodné oslovit hned několik firem a vyžádat si cenové nabídky. Pro správné nacenění je dobré mít kromě stavebního projektu také prováděcí projekt, který by vám měl zhotovit projektant. Jakmile máte cenové nabídky, neberte automaticky firmu s nejnižší cenou, můžete být velmi snadno zklamáni.

Doporučujeme si následně projít prezentace firem a ukázky realizací jejich projektů. Je také dobré se na některý konkrétní projekt zajít podívat, protože fotografie mohou zkreslovat dojem. Nebojte se oslovit lidi, kteří v domě bydlí, zda by vám nedali reference. Jednoduše jak byli spokojeni s průběhem stavby, jaké mají s objektem nyní po letech zkušenosti a jak se jim v něm bydlí. Dále je vhodné upřednostnit:

  • firmu z regionu a se solidním kapitálem,
  • firmu s dlouhou tradicí.

U místních firem je důležité, že vám jsou na blízku. Snadněji se tak řeší případné problémy, zkrátka máte kam fyzicky zajít. Proklepněte si účetní závěrku firmy, abyste získali přehled o tom, jak je kapitálově silná. Minimalizujete tak možnost překvapení v podobě krachu firmy při realizaci vaší zakázky. Preferujte také firmu s dlouhou tradicí, kde je větší šance, že má stabilní okruh kmenových zaměstnanců a subdodavatelů. Jen s kvalitním kolektivem řemeslníků je totiž schopna odvést kvalitní práci.

TIP: Najděte firmu jednoduše a rychle zasláním nezávazné poptávky. První firma se vám ozve během několika hodin. Služba je zdarma!

Jakmile si vyberete vhodnou firmu, nezapomeňte požadovat návrh smlouvy o dílo. Ten by měl obsahovat podrobný rozpočet a harmonogram provádění jednotlivých prací. Pokud vám takové podklady stavební firma nedokáže doložit, není to dobré znamení. Podklady jsou důležité proto, abyste je mohli konzultovat jak se zpracovatelem vašeho projektu, tak se stavebním dozorem a advokátem.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Výběr vhodné firmy je pouze začátek

Po úspěšném výběru a zahájení prací nezapomeňte zaměstnat stavební dozor. Ten by měl hlídat dodržování pracovních postupů, dodržování harmonogramu a plnění termínů. O nedostatcích byste tak měli být včas informováni.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů