Praskání základové desky – příčiny a řešení

Nějaká ta trhlina se na základové desce i přes usilovné kropení vždy objeví, ne vždy je praskání základové desky neškodné. Kdy tedy hledat příčinu praskání základové desky a kdy neztrácet hlavu?

Proč vznikají trhliny v základové desce

Jak již bylo uvedeno, praskliny v základové desce se objevují skoro vždy, protože případné praskání základové desky je způsobeno nesčetnými příčinami a jak jistě víte, není vždy všechno na stavbách naprosto dokonalé a zcela bez chyb, ač se o to zhotovitelé stavby snaží sebevíc.

Trhliny v základové desce způsobují různé faktory, které se obecně dělí do šesti skupin.

Kvalita betonu

První z nich je špatný technologický postup při míchání betonu. Většinou se jedná o špatný poměr jednotlivých složek betonu. Někdy se s tím můžete v praxi setkat, když se dodavatel snaží na použitém materiálu ušetřit. Další úmyslnou příčinou pak je, že si práci zjednodušit formou tekutějšího betonu, než by měl být, protože když je v betonu více vody, než má být, tak se lépe rozprostírá.

Problémem také může být betonáž základové desky vlastními silami. Pokud stavebník míchá beton na základy vlastnoručně v bubnové míchačce, nikdy se mu nepodaří dodržet přesný poměr složek. Navíc každá várka betonu bude mít odlišné složení, tedy i vlastnosti. Beton základové desky bude zrát, tuhnout a tvrdnout nerovnoměrně.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Doba transportu betonu

Druhým faktorem, který vede k praskání základové desky, je i příliš dlouhá doba transportu betonu, než je beton na stavbě zpracován.

Vyztužení betonu

Dále může být příčinou praskání základové desky i chyba ve výpočtech při návrhu, na jejichž základě došlo k nedostatečnému vyztužení základové desky.

Praskání základové desky vlivem špatného návrhu

K praskání základové desky může docházet, pokud se v projektu neuvažuje s obtížnými provozními podmínkami, třeba s typem různých půd na stavebním pozemku.

Špatný technologický postup

Pátou poměrně častou příčinou praskání základové desky pak je nedodržení technologie práce se směsí na staveništi. V praxi se můžete setkat s problémem, kdy se k roztoku přidá voda, takže se betonová směs lépe roztírá a zarovnává, ale přebytečná vlhkost narušuje normální proces zrání betonu. Praskání základové desky železobetonových konstrukcí může být důsledkem nesprávné instalace ocelové výztuže nebo nedostatečného zhutnění betonové hmoty ve fázi lití, ale i nesprávné montáži bednění, ať se jedná o panelové bednění, klasické bednění nebo ztracené bednění.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nadměrné zatížení základové desky

K popraskání základové desky může dojít v důsledku konstrukce nástavby či přístavby objektu, aniž by tato rozšíření byla zohledněna v návrhu základové desky.

Kdy je to opravdu problém a kdy jej neřešit?

Jak závažný je to problém, vždy určíte především podle typu praskliny. Obecně je rozlišováno šest typů prasklin, které jsou níže seřazeny od nejméně závažných k těm nejzávažnějším. O tom, zda se jedná o závažný problém, nebo ne, by měl rozhodnout statik. Trhliny v základové desce musí vizuálně posoudit.

Praskání základové desky
Trhliny v betonu mohou být různého charakteru a velikosti. O případné opravě trhlin by měl rozhodovat statik.
 1. Vlasové trhliny v základové desce jsou běžné a dochází k nim na základě změny teplot. Tyto trhliny, které jsou hluboké jen několik milimetrů patří mezi běžné a není nutné je nijak opravovat nebo hledat jinou příčinu.
 2. Malé trhliny mohou nastat kvůli rozdílným teplotám v jednotlivých vrstvách betonu. To může nastat třeba v případě, kdy nedochází polévání zrajícího betonu pravidelně a pak jej zalijete vyhřátý od sluníčka. Pokud jsou tyto praskliny na betonu jen sem tam, také je nemusíte nijak opravovat, rozhodně je ale lepší se těmto chybám vyvarovat.
 3. Trhliny rovnoběžné s výztužnými tyčemi jsou již poněkud zásadnější než výše uvedené typy trhlin. Tyto trhliny mohou být výsledkem půdního zdolávání nebo pokud je monolitická struktura nerovnoměrně pokládána. Podle jejich četnosti už je možné uvažovat o opravě.
 4. Smykové trhliny jsou směrovány v úhlu k výztužným tyčím a jsou způsobeny smykovými silami. Podle jejich četnosti a velikosti je opět dobré uvažovat o opravě.
 5. Trhliny v tahové zóně mohou být výsledkem ohýbání desky a doporučuje se je opravit.
 6. Trhliny naskrz jsou samozřejmě nejzávažnější a většinou vznikají vlivem axiálních tahových sil nebo sil s nízkou úrovní excentricity.

Jak opravit trhliny a praskliny v základové desce?

Před vlastní opravou trhlin v základové desce je nutné si nejprve definovat problém, proč k daným trhlinám nebo prasklinám došlo, aby se neobjevily další. Některé praskliny mohou být opraveny ihned po jejich položení, a to opětovným zhuštěním směsi, tento postup je však možné dodržet jen do dvou hodin po pokládce.

Praskliny mohou být opraveny vstřikováním opravné hmoty pod tlakem, ale nejčastěji se opravují vyplněním betonovou kompozicí, protože to každý zvládne svépomocí. Nejdřív zkontrolujete samotnou trhlinu a identifikujte její slabiny. Poté pomocí dláta a kladiva rozšiřte a prohlubte trhlinu alespoň na 5 mm. To je nezbytné, aby opravná hmota držela. Následně trhlinu očistěte od přebytečného prachu a případně vysušte třeba houbou. Pro opravu je pak nejlépe použít směs z cementu a písku v poměru 1:3.

Další tipy pro opravu betonu naleznete v našem dalším článku.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů