Jak opravit popraskaný beton, který se drolí? Kolik to bude stát? Lze opravit popraskaný beton svépomocí? A co prevence? Odpověď nejen na tyto otázky naleznete v dnešním článku.
Oprava betonu v praxi
Technika opravy betonu se odvíjí od míry poškození. V extrémních případech je někdy nutné betonovat nanovo. U starých podlah se postupuje tak, že se buď celá odstraní a znovu vybetonuje, nebo se na stávající povrch aplikuje cementový potěr, který povrch vyrovná a skryje všechny nerovnosti a trhliny.
Nejdříve také musíte odhalit příčinu poškození. Pokud je totiž například způsobena přetížením konstrukce, nebo mimořádně agresivními látkami v prostředí (odpadní vody), tak byste beton opravovali stále dokola.
Každá oprava betonu musí zahrnovat následující fáze:
Podlahy - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Očistění betonu
K odstranění poškozeného betonu využijete nejvíce wapku, elektrické kladivo a sekáček s pemrlicí. Velké kusy betonu můžete řezat diamantovou pilou.
Nezdravé vrstvy odsekávejte, dokud nenarazíte na nezasažené jádro. Sutiny průběžně vysávejte průmyslovým vysavačem. Pro dokonalé odstranění všech hrubých i prachových částic použijte tlakový čistič (wapku).
Příprava povrchu
Vnější část zdravé vrstvy nikdy nebruste. Snížíte tím přilnavost betonu a riskujete zhoršení konečného výsledku. Povrch vždy pouze zarovnejte pemrlicí, příp. majzlíkem.
Pak následuje hloubková penetrace. Tu vždy provádějte pomocí speciálních chemikálií. Penetrací se povrch poškozeného betonu naleptá, čímž vznikne takzvaný sanační můstek, který zajistí maximální přilnavost dalších vrstev.
Aplikace sanační hmoty/nové vrstvy betonu
Aplikace sanačních vrstev je finálním krokem opravy poškozeného betonu. Podle požadované tloušťky použijte buď sanační stěrky, malty, nebo beton připravený se speciálním hydroizolačním cementem (pucolánovým nebo popílkovým). V některých případech postačí obyčejný beton (větší rozsah poškození). Na menší vady, trhliny a výtluky použijte speciální opravné hmoty na beton.
Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Opravná hmota se aplikuje ručně. Pro kvalitní provedení, které vydrží, se vždy vyplatí vyhledat zkušeného profesionála.
V tomto článku naleznete dále návod na opravu betonové podlahy a na opravu trhlin v betonu.
Co způsobuje trhliny v betonu?
Beton, stejně jako jakýkoli přírodní kámen, jednou podlehne povětrnostním vlivům a začne zvětrávat. Z fyzikálního pohledu je drolení, praskání a rozpad betonu dán změnami vlhkosti, teploty a jiných činitelů. Tím jsou způsobeny především objemové změny (teplotní roztažnost materiálu), čímž dochází k tvorbě trhlin.
Nemusí se však jednat pouze o objemovou roztažnost, která má na svědomí poškození betonu. Rizikové jsou i jakékoliv mechanické nárazy, tlaky a agresivní složky prostředí (například sůl). Trhliny v betonu mohou být způsobeny mimo jiné sedáním stavby a pohybem podloží stavby.
Jak poškození betonu předejít?
Zlatým pravidlem zůstává, že nejlepším způsobem, jak něco opravit, je nikdy to nerozbít. Čerstvě uzrálý beton je možné chránit několika druhy povrchových úprav. Za zmínku stojí především:
- Kamenný koberec (prakticky jde o směs kamínků a pryskyřice)
- Barvy na beton (dostupná je klasická paleta, nebo dvousložkový epoxidový nátěr)
- Keramická či kamenná dlažba
- Epoxidová podlaha (drahá, do běžných domácností se nehodí, využití však nachází v garážích a dílnách)
Jak opravit popraskaný beton: Závěr
Zvětrávání je zcela přirozený fyzikální proces, kterému nakonec podlehne i ten nejkvalitnější beton. Oddálit se dá kvalitně namíchaným betonem, dodržením technologických postupů při betonování a následnou instalací speciální povrchové úpravy (například dlažby).
Pokud už je na prevenci pozdě, tak neváhejte, a do opravy betonu se dejte co nejdříve. Při počátečním poškození, které neproniká do hloubky, je totiž oprava poměrně jednoduchá a efektivní.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.