Příhradové vazníky – co o nich víme?

Příhradové vazníky stále častěji nahrazují klasické krovy jako konstrukci pro zastřešení domu. Vyrábět se začaly kolem poloviny dvacátého století v USA. Odtud se o pár desítek let později dostaly na území Evropy a do bývalého Československa. Z počátku se používaly jako střešní konstrukce pro zemědělské budovy. Po rozdělení Československé republiky se díky novým statickým výpočtům rozšířilo jejich využití po celé České republice.

Proč patří příhradové vazníky mezi nejoblíbenější konstrukce u architektů, stavebních firem i investorů? Pojďme se na to společně podívat.

Co je příhradový vazník?

Jedná se o lehkou střešní konstrukci, která je nejčastěji vyrobena z dřevěných desek. Je ohraničena horním a dolním pásem, které tvoří obrys konstrukce. Vnitřní prostor je zpevněn dalšími deskami. Obvykle mívají tloušťku 40–50 mm. Z ekonomických důvodů zpravidla nepřekračují 80mm tloušťky.

Prvky konstrukce lze spojit hřebíky. Jedná se však o zdlouhavý a neefektivní proces. Proto se nejčastěji používají na spojení prvků takzvané Styčníkové desky s prolisovanými trny. Jsou vyráběny z měkké pozinkované oceli v tloušťce 1–2 mm. V méně přívětivém prostředí se doporučuje použití nerezové oceli. To se však odrazí na pořizovací ceně konstrukce. Umisťují se do míst, kde se setkávají jednotlivé desky – toto místo nazýváme styčník.

Rozměr styčníkových desek a hloubka trnů se určí v závislosti na počtu desek a tloušťce použitého materiálů. V žádném případě se prvky vazníku nespojují kladivem. Je nutné, aby byly vazníky spojené již z výroby pomocí speciálního lisu.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Dřevěné vazníky se používají nejen pro zastřešení dřevostaveb
Dřevěné vazníky se používají nejen pro zastřešení dřevostaveb

Nejčastěji se setkáte s vazníky trojúhelníkového typu, které patří mezi nejčastěji používané. Vyrábějí se ale i obdélníkové, lichoběžníkové, nebo různé zakřivené tvary. V každém případě je však nutné, mít vypracovaný statický posudek.

Kalkulace ceny střechy_01

Vazníky jsou vhodné pro použití všech typů střešních krytin jako u klasických krovů.

Příhradový vazník versus klasický krov

Mezi klasickým krovem a vazníkem je celá řada rozdílů. Zaměříme se pouze na ty zásadní z nich.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Příhradové vazníky spoří materiál

Každého, kdo staví rodinný dům, zajímá jeho cena a rychlost výstavby. Díky vysoké únosnosti příhradových vazníků, není třeba uvnitř dispozice domu realizovat nosné stěny a stropní konstrukce = úspora stavebního materiálu. Ta je tvořena spodní rovinou vazníků. Při jejich výrobě oproti klasickému vázanému krovu, dochází k úspoře použitého materiálů v průměru o 20–50 %. Tím se dostáváme k prvnímu rozdílu, kterým je úspora finančních prostředků investora. Sečteno a podtrženo, jedná se o ekonomičtější variantu oproti klasickému krovu.

Cena vazníkové střechy

Cena vazníků a vazníkové střechy se odvíjí od únosnosti střešních vazníků, jejich velikosti a tvaru. Čím větší rozpon střešní vazník má, tím silnější prvky se musí pro výrobu použít, tím vzroste spotřeba materiálu a také cena. Cena vazníků je také odlišná pro valbové a sedlové střechy viz tabulka.

Typ střešního vazníku Cena za půdorysnou plochu vazníkové střechy
Střecha sedlová 400–700 Kč/m2
Střecha valbová 500–950 Kč/m2

Výroba příhradového vazníku

Dále stojí za zmínění vysoká přesnost příhradových vazníků. K té dochází díky výrobě na poloautomatických linkách, které jsou pro jejich maximální přesnost vybaveny laserem, který promítá jejich tvar přímo na pracovní plochu. Prvky vazníků jsou spojovány styčníkovými deskami na speciálním lisovacím zařízení. Většina práce je tedy realizována již při výrobě. Na stavbu se tak dopraví již spojené prvky střešní konstrukce, díky které je montáž standardní střechy rodinného domu během jednoho dne hotová. Dalším podstatným rozdílem je tedy časová úspora, kterou tvoří dva zásadní faktory:

poptavka
poptavka
  • faktor 1. – obejdeme se bez nosných stěn a stropní konstrukce uvnitř dispozice domu = rychlejší výstavba hrubé stavby,
  • faktor 2. – montáž příhradových vazníků v řádu hodin. Stručně řečeno, vazníky se dopraví na stavbu, umístíme je do jejich konečné polohy (nejčastěji pomocí jeřábu, nebo hydraulické ruky) a provedeme takzvané zavětrování – ztužení, zpevnění konstrukce, aby nedošlo k vybočování z konstrukce vazníku.
Dřevěný vazník - styčník GANG NAIL
Styčník dřevěného vazníku – jednotlivé desky jsou spojeny styčníkovou deskou – GANG NAIL

Je možné využít prostor pod střechou?

Na tuto otázku odpovídáme ano, je možné využít tento prostor.

Standardně se používají příhradové vazníky bez možnosti využití prostoru mezi nimi. Nicméně je zde několik možností, jak využít tento prostor. A co si budeme povídat, vše ovlivňuje cena. Začneme vzestupně.

Dřevěné příhradové vazníky s úložným prostorem a možností obytného podkroví

Jedná se o menší prostor vhodný například k uložení sezónních věcí, jako jsou například lyže, sáňky, zimní oblečení a podobně. U tohoto řešení je doporučené užitečné zatížení podlahy cca 60–75 kg/m2. V případě, že Vám bude vyhovovat toto provedení, cena příhradového vazníku bude podobná jako u varianty bez úložného prostoru. Když si vyberete takzvaný hambálkový způsob, díky kterému budete moct využít prostor po celé šířce podkroví, připravte se, že rozpočet bude vyšší než u předchozí varianty.

Obě varianty nabízejí možnost úložného prostoru, nejedná se však o obytné podkroví jako u klasických krovů.

Střešní vazníkové konstrukce lze realizovat i jako obytné podkroví se střešními okny, vikýři atd. Kvůli absenci některých konstrukčních prvků musí být ostatní desky zdvojené až ztrojené. Díky tomu se musíme připravit na výrazně vyšší cenu střešní konstrukce.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Jak zateplit střechu z vazníků?

Vazníková konstrukce střechy představuje obtížně přístupný prostor pro izolaci klasickým způsobem – vata jako výplň mezi příhradové vazníky. Samozřejmě tuto variantu můžete využít, ale my vám doporučíme modernější a efektivnější způsob.

Foukaná Izolace je ideálním řešením pro střešní příhradové vazníky

Tento druh izolace patří k nejlepším možným vůbec a hned si řekneme proč.

Foukaná izolace se dostane i do obtížně přístupných míst mezi příhradové vazníky a vytvoří rovnoměrnou a celistvou vrstvu. Oproti klasickému způsobu se vyvarujete mezerám a spárám, které mají za následek tepelné úniky. Při zvolení této varianty eliminujete tepelné mosty a případnou kondenzaci par.

Prořez a odpad z použitého materiálu? Díky této unikátní technologii vás nic takového nečeká a je hotovo již za několik hodin.

Momentálně patří foukaná izolace mezi nejlepší možné varianty v poměru ceny a kvality. Více o foukané izolaci a zateplování střechy.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů