Prokládaný beton – jak a na co jej používat

Při stavbě domu si každý z nás láme hlavu s tím, jak co nejvíce ušetřit, aniž by utrpěla kvalita provedení. Prokládaný beton, využívající se převážně v základech jednoduchých staveb, může být jednou z příležitostí, jak tohoto cíle dosáhnout. Názory na jeho použití se ale různí. A protože základy domu jsou jedním z nejdůležitějších konstrukčních kroků, probereme vše podrobně v následujícím článku.

Co je to prokládaný beton?

Prokládaným se beton stane, když jej smísíte s přírodními kameny, nebo recyklovaným betonem. Výsledná konstrukce se tak vlastně „naředí“, díky čemuž spotřebujete méně cementu i písku a tím pádem ušetříte.

Kde se prokládaný beton používá?

Prokládaný beton můžete použít u většiny jednoduchých staveb a konstrukcí. Setkáte se s ním hlavně při betonování základů chat, nebo obytných domů, ale i u menších staveb, jako je například betonování plotových sloupů, betonování malých opěrných zdí, kanalizačních těles, zpevněných ploch a jiných konstrukcí.

Prokládáný beton - betonování kanálu
Pro stavbu kanálu byl použit prokládaný beton. Jako plnivo se použily úlomky starého betonu z původního kanalizačního tělesa.

Jaký kámen do prokládaného betonu použít?

Výběr správného typu kamene je poměrně obtížný. Pevnost konstrukce z prokládaného betonu totiž závisí na přilnavosti jejich povrchu.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Beton - IN

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pokud použijete kameny špinavé, prorostlé mechem, nebo s jílovitými mezivrstvami, tak riskujete, že základy nebudou stabilní. Po zvážení všech těchto požadavků, je pravděpodobně nejvhodnějším materiálem pečlivě očištěná žula.

Pakliže se rozhodnete pro využití starých betonových kusů z demolice, stejně tak i ty by měly být očištěné od hlíny, ale například i od vrstvy omítek či keramických obkladů.

Kámen či starý beton je vhodné před vložením do betonové směsi také navlhčit, aby bylo zabráněno odebírání vlhkosti betonové směsi, která musí hydratovat. Starý beton je poměrně savý, proto jej vždy před vložením do betonu navlhčete.

Zásady při tvorbě prokládaného betonu

Abyste při používání prokládaného betonu neohrozili stabilitu stavby, je třeba přesně dodržovat následující postup:

 • Betonujte po vrstvách tak, aby byl beton mezi jednotlivými kameny tlustý alespoň 10 cm.
 • Beton musí být dostatečně hustý, aby kameny neklesaly a nenarušovaly tak jednotlivé soustavy.
 • Kameny navlhčete a v každé z vrstev je klaďte rovnoměrně vedle sebe.
 • Ujistěte se, že je každý kámen zcela obalen betonem.
 • Mezi kameny a lícem zdiva musí být alespoň 20 cm široká mezera.

Při míchání betonu dodržujte správný poměr cementu, písku a vody.

Tip: Chystáte se betonovat? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Prokládaný beton – stojí vůbec zato?

Ačkoliv je použití prokládaného betonu u staveb svépomocí běžnou praktikou, většina odborníků vás od toho bude zrazovat. V celém procesu je totiž velké množství faktorů, které amatér není schopen ohlídat, čímž ohrožuje stabilitu a životnost celé budoucí stavby.

Pravdou také je, že se prokládaný beton často nevyplatí ani finančně. Vyžaduje totiž kvalitní čistý přírodní kámen, jehož nákup se v současnosti dost prodraží. Ušetřit lze pouze použitím starého betonového stavebního odpadu. Rozbitý beton, kusy betonových dlaždic či odřezky z betonových tvárnic apod. se často hojně využívají do prokládaného betonu místo kameniva.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - BETON

Section

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů