Regulační plán pořizuje obec s rozšířenou působností nebo obecní úřad obce po splnění náležitých podmínek. Je součástí územně plánovací dokumentace (územního plánu) a řeší vybranou, konkrétní část území obce, stanovuje podrobné podmínky pro umístění a uspořádání staveb na jednotlivých pozemcích. Určuje využití přízemí budov pro obchody nebo služby, stanovuje polohu a orientaci staveb vzhledem k ulici nebo náměstí. Určuje výšku a šířku budov, míru možného zastavění pozemků, odstupy staveb, tvary střech, případně i materiálové a barevné řešení staveb. Podrobně rozpracovává územní plán.
Otázky týkající se regulačního plánu obce najdete na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR). Regulačním plánem se zabývá také Stavební zákon č.183/2006 Sb. oddíl 3, § 62.
Co obsahuje regulační plán a co nařizuje stavebníkům
Regulační plán je součástí územního pánu. Řeší plochy v zastavěném a zastavitelném území, kde v plném rozsahu nahrazuje územní rozhodnutí, a plochy v nezastavěném území. Pokud pro obec nebyl vydán územní plán, pořizuje se regulační plán pro pozemky v zastavěném území, nezastavitelné pozemky (lesní a zemědělské pozemky, parky a zeleň) a pozemky v nezastavěném území. Regulační plán obsahuje textovou a grafickou část. Textová část určuje podmínky pro využití pozemků v souladu s ochranou životního prostředí a pro plošné a prostorové uspořádání zástavby na stavebních pozemcích.
Jak vás regulační plán ovlivní?
Jak tedy ovlivňuje regulační plán výstavbu rodinného domu a co nařizuje stavebníkům? V závislosti na území, které regulační plán řeší, muže například:
- ovlivnit výšku zástavby,
- stanovit počet a výšku podlaží,
- rovněž může ovlivnit tvar a sklon střechy + typ a barvu střešní krytiny,
- celkově řeší také tvar stavby v závislosti na hodnotách stávající zástavby.
Velmi podrobně jsou určeny podmínky v chráněných krajinných oblastech nebo v oblastech památkových rezervací a zón a jejich ochranných pásem. Podrobně upravuje také zástavbu architektonických a urbanistických struktur k zajištění ochrany hodnot území. Podrobně vymezuje územní systém ekologické stability pro tvorbu a ochranu krajinných celků a životního prostředí. Řeší dopravní a technickou infrastrukturu.
Projekt - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Grafická část regulačního plánu
Grafická část regulačního plánu obsahuje hlavní výkres s vymezením řešené plochy a využití pozemků, graficky vyjadřuje podmínky umístění staveb a veřejné infrastruktury, napojení na dopravní a technickou infrastrukturu, ochranná pásma a hranice zastavěného území.
Lze žádat o výjimku při stavbě domu?
Výjimka z obecných požadavků na výstavbu v jednotlivých a odůvodněných případech na základě prováděcího právního předpisu je možná za předpokladu, že nebude ohrožena bezpečnost, ochrana zdraví a života osob a sousední pozemky nebo stavby. Žádost s odůvodněním o povolení výjimky posílejte vždy příslušnému stavebnímu úřadu o posouzení a vyjádření. Za vydání rozhodnutí o povolení výjimky zaplatíte správní poplatek.
Právní předpisy pro posouzení výjimky:
- zákon č. 183/2006 Sb., Stavební zákon
- vyhláška č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, v platném znění
- vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, v platném znění
- vyhláška č. 398/2009 Sb., o obecných technických požadavcích zabezpečující bezbariérové užívání staveb, v platném znění
- zákon č. 500/2004 Sb., o správním řízení, v platném znění.
Projekt - nazávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.