Rekonstrukce koupelny – obklad na obklad

Pokud vás čeká rekonstrukce koupelny, připravte si hodně času. Rekonstrukce se nesmí uspěchat, známe však způsob, jak si práci přeci je usnadnit a zkrátit. Lepení obkladu na obklad není žádnou novinkou, mnoho lidí však o tomto způsobu lepení obkladu stále neví. Obklad na obklad (resp. dlažba na dlažbu) výrazně zkrátí čas rekonstrukce koupelny.

Při rekonstrukci obkladu v koupelně máte na výběr ze dvou možností. Buď starý keramický obklad odstranit či jej ponechat a nový obklad nalepit na ten stávající. Odstranění obkladu zabere nějaký čas. Budete k tomu potřebovat kladivo a majzlík (příp. dláto). Nejlépe však poslouží sbíječka.

Odstranění starého keramického obkladu

Starý obklad se odstraňuje tím způsobem, že se odsekává. Ušetřete síly a nemlaťte do stěny silou. Klepáním kladiva na majzlík obklady relativně jednoduše odloupnete, a pokud budete obzvlášť opatrní, obklad zůstane celý (pro případ, že byste jej chtěli využít na obložení něčeho jiného). Pokud jste se rozhodli vybourat původní obklad, počítejte s prašností a rámusem (třeba řešit pokud bydlíte v panelovém domě). Další nevýhodou odstraňování původního obkladu je stavební suť, se kterou musíte naložit dle předpisů.

Obklad na obklad

Lepení obkladu na obklad ušetří spoustu času a starostí spojených s odstraňováním starého keramického obkladu. Pokud je původní obklad pevný, nepopraskaný a dobře na stěně drží, výborně poslouží jako podklad pod nový obklad.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce-IN
Co vše bude součástí rekonstrukce?

Detail nezávazné poptávky

Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pokud budete opravovat obklad touto metodou, je potřeba zvolit vhodné lepidlo na dlažbu. Vždy je dobré informovat se přímo výrobce, které lepidlo je pro tuto aplikaci vhodné. Lepidlo na dlažbu se vybírá především dle toho, jaký typ obkladu/dlažby se bude lepit, zda se jedná o vnitřní obklad, nebo venkovní obklad a zda bude pod dlažbou podlahové topení.

Postup lepení obkladu na obklad

Obklad na obklad se lepí téměř obdobně,  jako obklad na standardně připravený podklad (většinou jádrová omítka). Nejprve je však potřeba zjistit, zda je původní obklad vhodný pro lepení další vrstvy obkladu. To zjistíte velmi jednoduše poklepáním kladívkem na obklad. Pokud se ozývá dutý zvuk, obklad na podkladu nedrží dobře a je nutné jej odsekat. Stejně tak se postupuje v případě, že je některá kachlička prasknutá. Pokud jste se rozhodli lepit obklad na obklad, doporučujeme přípravě podkladu věnovat velkou pozornost. V opačném případě se může stát, že obklad na stěně nebude držet.

Příprava pro lepení obkladu

Díru po původním obkladu je možné zapravit tím samým obkladem, který znovu nalepíte pomocí lepidla na obklad či je možné místo zapravit k tomu určeným tmelem.

Dobré je také pomocí hliníkové latě a pomocí vodováhy zkontrolovat rovinatost původního obkladu. Na základě zjištěného poté rozhodněte, zda je třeba obklad vyrovnat či nikoli. Pokud bude původní obklad velmi nerovný, je lepší jej odstranit. Přípustná odchylka je cca 2,0 mm na metrové lati.

Původní obklad řádně omyjte a odmastěte. K tomu poslouží houbička či molitanové hladítko, které namočíte do mýdlové vody. Na obkladu nesmí zůstat žádné nečistoty, ani prach.

Tip: Chystáte se na rekonstrukci? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Na obklad naneste penetraci dle doporučení výrobce. Penetrace vytváří kontaktní můstek, který zaručí dobré spojení obkladů. Původní obklad je hladký, penetrace na povrchu vytvoří hrubší strukturu. Dle návodu výrobce nechte penetraci na obkladu zaschnout. Poté je podklad připraven k lepení obkladu.

Lepení keramického obkladu

Připravte si lepidlo na obklad dle technologického postupu výrobce. Tmel pro lepení obkladu nasypte do kbelíku a postupně přilévejte vodu. Směs míchejte ručně zednickou lžící nebo vrtačkou s míchadlem. Na připravený podklad naneste lepidlo zubovou stěrkou a přiložte kachličky. Spáry mezi kachličkami vykládejte distančními plastovými křížky, aby byly spáry v celé ploše stejně široké. Jakmile máte obklad hotový, nechte lepidlo pár dnů zatvrdnout a poté obklad vyspárujte.

Pro spárování obkladu použijte výrobcem doporučený spárovací tmel, který do spár vetřete gumovou stěrkou. Jakmile spárovací tmel mírně zatuhne, namočenou houbou setřete přebytečný tmel, který ulpěl na dlažbě.

TIP: V koupelně se mezi vanou a obkladem stěny nachází kritické místo, které je standarně zatmeleno či oblepeno vanovou lištou. V tomto místě často dochází k zatékání vody za vanu a vlhkost může později napáchat škody. Pokud jste se pustili do rekonstrukce koupelny, přečtěte si návod na opravu těsnění kolem vany.

Rekonstrukce domu či bytu – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce
Co vše bude součástí rekonstrukce?
Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů