Tepelné izolace na bázi přírodních materiálů

Pod pojmem tepelná izolace si většina představuje pěnový polystyren či minerální vatu. Možností je však mnohem více. Druhů tepelných izolací je celá řada a dělí se do tří základních kategorií, a to: pěnové, vláknité a přírodní izolanty. V tomto článku bychom vám rádi představili tepelnou izolaci, která je právem pokládána za klasickou tepelnou izolaci, neboť historie její průmyslové výroby sahá do roku 1878.

Jedná se o izolaci na bázi papírového vlákna. V Česku se prodává pod obchodním názvem TEMPELAN, ČESKÁ CELULÓZA atd.

Tato tepelná izolace se vyrábí ze sběrového papíru: noviny, časopisy, vlnitá lepenka, skartace atd. Rozvlákněním základní suroviny do jemné vaty a přidáním vhodných aditiv, které dávají této izolaci vysoký stupeň nehořlavosti a ochranu před škůdci tak vzniká špičková tepelná izolace. Tato izolace je ekologická, neboť neobsahuje žádné jedovaté látky, jako formaldehyd, není toxická, je velmi příjemná na omak, nezpůsobuje podráždění pokožky – a co je rovněž velmi důležité : pro její výrobu je potřeba 150x méně energie, než je potřeba k výrobě minerálních rohoží – takže výroba celulózové izolace emituje minimální množství skleníkových plynů – a naopak – papír, jako organická hmota v sobě CO2 zadržuje. Ekologický přínos je tedy velmi významný.

Pojďme se ale podívat na vlastnosti této izolace.

Tepelně izolační vlastnosti

Tepelné izolace na bázi vláken izolují proto, protože jednotlivá vlákna od sebe oddělují vzduch, takže ztěžují sdílení tepla vzduchem. Celulózová izolace je vyrobena z papíru a papírové vlákno je téměř tepelně nevodivé- proto si opékáme špekáčky na klacku nebo na vidlici s dřevěnou rukojetí a bezdomovci spí v papírových krabicích od lednic. Výsledná tepelná izolace má o 40% lepší tepelně izolační vlastnosti než izolace na bázi minerálních vláken, což bylo prokázáno mnohými pokusy.


Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Zateplení domu - nezávazná poptávka

Zateplení - IN
Co potřebujete zateplit?

Podrobné informace k poptávce

Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Dalším důkazem je fyzikální veličina : měrná tepelná kapacita.

https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Brn%C3%A1_tepeln%C3%A1_kapacita tedy kolik tepla je třeba dodat 1 kg materiálu, aby se jeho teplota zvýšila o 1°C.

MateriálMěrná tepelná kapacita
Ocel450
Křemenné sklo750
Beton obyčejný850
Plné pálené cihly900
Minerální vata920
Materiály ze skleněné plsti940
Sádrokartonové desky1000
Vzduch1008
Železobeton1030
Pěnový polystyren1270
Celulózová izolace TEMPELAN/ČESKÁ CELULÓZA2000
Dřevo2100
Měrná tepelná kapacita stavebních různých materiálů

Jak vyplývá z uvedeného grafu – celulózová izolace potřebuje k ohřátí 1 kg 2000 J/kg ( protože velmi dobře izoluje ) kdežto minerální vata pouhých 920 J/kg. Je to způsobeno právě tím, že minerální vlákno má velmi dobrou tepelnou vodivost a velmi dobrou akumulaci tepla. Tyto izolace tedy nikdy nemohou dosáhnout výborných vlastností izolací z přírodních vláken. Toto bylo prokázáno i praktickými testy

Z výše uvedeného je zřejmé, že ekonomický přínos celulózové izolace ve stavbě je výrazně vyšší, než u izolací na bázi minerálních vláken.

Tip: Chystáte se na zateplení domu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Čtěte dále:

Foukaná izolace – srovnání polystyrenové, celulózové, minerální a dřevovláknité foukané izolace.

Přírodní tepelné izolace a odolnost proti ohni

Přestože je celulózová izolace vyrobena z papíru, díky aditivům má velmi dobrou odolnost proti ohni. Při působení ohně na povrch celulózové izolace dojde sice ke zuhelnatění povrchové vrstvy, ale díky prudkému poklesu teploty dovnitř izolace ( izolace izoluje sama sebe ) již není plamenem izolaci zapálit. Výsledkem je obrovská odolnost vůči ohni. Toto je možné si prohlédnout na praktických testech.

Výrobci minerálních izolací tvrdí, že sklo i kámen jsou nehořlavé. To je pravda. Tato pravda má ale jeden zásadní háček: minerální izolace jsou vyrobeny z vláken o průměru 5 mikronů. Při působení ohněm vlákna neshoří – ale staví se, čím se v izolaci udělá díra, kterou se může oheň nerušeně šířit do dalších částí budovy.

Aplikace foukaných izolací do staveb

Celulózová izolace nemá rozměr, je ve formě vaty slisované do balíku, aby se nepřevážel vzduch. Na stavbě se balík s izolací vloží do aplikačního stroje, který slisovanou izolaci rozvolní do lehké vaty, která je následně nafoukána do příslušného místa na stavbě.

Výhodou foukané izolace je, že eliminuje lidskou chybu při pokládce – proud vzduchu a turbulentní víry, které v izolovaném prostoru vznikají, zajistí dokonalé vyplnění prostoru celulózovou izolací – takže nedochází ke vzniku tepelných mostů.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Díky tomu, že celulózová izolace nemá rozměr – nemusí se řezat, zkracovat ani nijak jinak upravovat na rozměr střechy, či izolovaného prostoru. Ve výsledku je tak izolování foukáním až 8x rychlejší – což má samozřejmě i výrazný ekonomický přínos.

Zajímá Vás cena foukané izolace – více zde: Foukaná izolace – cena za materiál a práci.

Co říci závěrem?

Fyzikální – tedy přírodní zákony se ošidit nedají. Závěr nechť si pro sebe udělá každý sám.

Aleš Svoboda     www.enroll.cz

Věděli jste, že v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci i na zateplení části domu? Nemusíte zateplovat celý dům, stačí jen fasáda, střecha či strop pod nevytápěnou půdou.

Nezávazná poptávka - zateplení domu


Zateplení
Co potřebujete zateplit?
Jakou tepelnou izolaci preferujete?

Nová zelená úsporám

V rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotaci až 650 000 Kč na zateplení stávajících rodinných domů.

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů