Home Stavba Tepelné izolace na bázi přírodních materiálů

Tepelné izolace na bázi přírodních materiálů

0

Pod pojmem tepelná izolace si většina představuje pěnový polystyren či minerální vatu. Možností je však mnohem více. Druhů tepelných izolací je celá řada a dělí se do tří základních kategorií, a to: pěnové, vláknité a přírodní izolanty. V tomto článku bychom vám rádi představili tepelnou izolaci, která je právem pokládána za klasickou tepelnou izolaci, neboť historie její průmyslové výroby sahá do roku 1878.

Jedná se o izolaci na bázi papírového vlákna. V Česku se prodává pod obchodním názvem TEMPELAN, ČESKÁ CELULÓZA atd. . .

Tato tepelná izolace se vyrábí ze sběrového papíru : noviny, časopisy, vlnitá lepenka, skartace atd. . .   Rozvlákněním základní suroviny do jemné vaty a přidáním vhodných aditiv, které dávají této izolaci vysoký stupeň nehořlavosti a ochranu před škůdci tak vzniká špičková tepelná izolace. Tato izolace je ekologická, neboť neobsahuje žádné jedovaté látky, jako formaldehyd, není toxická, je velmi příjemná na omak, nezpůsobuje podráždění pokožky – a co je rovněž velmi důležité : pro její výrobu je potřeba 150 x méně energie, než je potřeba k výrobě minerálních rohoží – takže výroba celulózové izolace emituje minimální množství skleníkových plynů – a naopak – papír, jako organická hmota v sobě CO2 zadržuje. Ekologický přínos je tedy velmi významný.

Pojďme se ale podívat na vlastnosti této izolace

Tepelně izolační vlastnosti – tepelné izolace na bázi vláken izolují proto, protože jednotlivá vlákna od sebe oddělují vzduch, takže ztěžují sdílení tepla vzduchem. Celulózová izolace je vyrobena z papíru a papírové vlákno je téměř tepelně nevodivé- proto si opékáme špekáčky na klacku nebo na vidlici s dřevěnou rukojetí a bezdomovci spí v papírových krabicích od lednic. Výsledná tepelná izolace má o 40% lepší tepelně izolační vlastnosti než izolace na bázi minerálních vláken, což bylo prokázáno mnohými pokusy.

http://www.enroll.cz/upload/enrollcz/docs/SROVNANI_01_08_2011.pdf

Dalším důkazem je fyzikální veličina : měrná tepelná kapacita.

https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Brn%C3%A1_tepeln%C3%A1_kapacita tedy kolik tepla je třeba dodat 1 kg materiálu, aby se jeho teplota zvýšila o 1°C.

MateriálMěrná tepelná kapacita
Ocel450
Křemenné sklo750
Beton obyčejný850
Plné pálené cihly900
Minerální vata920
Materiály ze skleněné plsti940
Sádrokartonové desky1000
Vzduch1008
Železobeton1030
Pěnový polystyren1270
Celulózová izolace TEMPELAN/ČESKÁ CELULÓZA2000
Dřevo2100

 Graf_Merne_tepelne_kapacity

Jak vyplývá z uvedeného grafu – celulózová izolace potřebuje k ohřátí 1 kg 2000 J/kg ( protože velmi dobře izoluje ) kdežto minerální vata pouhých 920 J/kg. Je to způsobeno právě tím, že minerální vlákno má velmi dobrou tepelnou vodivost a velmi dobrou akumulaci tepla. Tyto izolace tedy nikdy nemohou dosáhnout výborných vlastností izolací z přírodních vláken. Toto bylo prokázáno i praktickými testy

http://www.enroll.cz/upload/enrollcz/docs/1_Colorado_studie_ceska_verze.pdf

Z výše uvedeného je zřejmé, že ekonomický přínos celulózové izolace ve stavbě je výrazně vyšší, než u izolací na bázi minerálních vláken.

Odolnost proti ohni – přestože je celulózová izolace vyrobena z papíru, díky aditivům má velmi dobrou odolnost proti ohni. Při působení ohně na povrch celulózové izolace dojde sice ke zuhelnatění povrchové vrstvy, ale díky prudkému poklesu teploty dovnitř izolace ( izolace izoluje sama sebe ) již není plamenem izolaci zapálit. Výsledkem je obrovská odolnost vůči ohni. Toto je možné si prohlédnout na praktických testech.

http://www.enroll.cz/cs/video_foukane_izolace/

Výrobci minerálních izolací tvrdí, že sklo i kámen jsou nehořlavé. . . .to je pravda. Tato pravda má ale jeden zásadní háček : minerální izolace jsou vyrobeny z vláken o průměru 5 mikronů. Při působení ohněm vlákna neshoří – ale staví se, čím se v izolaci udělá díra, kterou se může oheň nerušeně šířit do dalších částí budovy.

Aplikace foukaných izolací do staveb – celulózová izolace nemá rozměr, je ve formě vaty slisované do balíku, aby se nepřevážel vzduch. Na stavbě se balík s izolací vloží do aplikačního stroje http://www.enroll.cz/cs/aplikacni-stroje-tajfun_stroje-na-foukani-izolace/ , který slisovanou izolaci rozvolní do lehké vaty, která je následně nafoukána do příslušného místa na stavbě.

Výhodou foukané izolace je, že eliminuje lidskou chybu při pokládce – proud vzduchu a turbulentní víry, které v izolovaném prostoru vznikají, zajistí dokonalé vyplnění prostoru celulózovou izolací – takže nedochází ke vzniku tepelných mostů.

Díky tomu, že celulózová izolace nemá rozměr – nemusí se řezat, zkracovat ani nijak jinak upravovat na rozměr střechy, či izolovaného prostoru. Ve výsledku je tak izolování foukáním až 8x rychlejší – což má samozřejmě i výrazný ekonomický přínos.

Co říci závěrem ??

Fyzikální – tedy přírodní zákony se ošidit nedají. . . . závěr nechť si pro sebe udělá každý sám.

Aleš Svoboda     www.enroll.cz