Těsnění pod dveře proti průvanu

V létě nemusí být průvan na škodu, jelikož v horkých dnech dokáže zajistit lepší proudění vzduchu a tím pádem zvýšit i komfort. V zimě je to ale přesně naopak, jelikož netěsnosti způsobují nežádoucí úniky tepla. Těsnění pod dveře proti průvanu je jednou z možností, jak tento stav eliminovat.

V článku uvádíme nejenom současné možnosti těsnění, ale zaměřujeme se také na samotnou montáž těsnění. Než půjdeme na jednotlivé varianty, je třeba uvést, že netěsnosti v obvodovém plášti budovy mají na svědomí daleko větší tepelné ztráty, než je tomu u vedení tepla skrze stěny, střechu a podlahu.

Tlak vzduchu v interiéru a exteriéru budovy je vždy rozdílný, což je dáno jednak teplotou vzduchu, ale především prouděním vzduchu v exteriéru. Vítr vytváří podtlak, resp. přetlak, který podněcuje únik teplého vzduchu z interiéru do exteriéru. Drahocenné teplo tak nadobro ztratíme.

Těsnění v oblasti prahů dveří

Pokud mluvíme o dveřích, jejichž součástí je práh, může vzniknout netěsnost právě mezi dveřmi a samotným prahem. Je proto na místě danou mezeru eliminovat tím, že se použijí různé druhy těsnění pod dveře ve formě gumových materiálů, které se nalepí buď na samotnou část dveří, nebo na práh. Dveře tak budou k prahu mnohem lépe doléhat, dojde k podstatnému zmenšení mezery a nedojde k tomu, že by vzduch do interiéru pronikal právě pode dveřmi.

Molitanové těsnění pod dveře není vhodné řešení
Molitanové těsnění v oblasti prahu není vhodné řešení

Instalace tohoto gumového těsnění je lákavá hlavně pro jednoduchost. Buď je na těsnění nanesena samolepicí vrstva, nebo se může pro montáž použít oboustranně lepicí páska.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

TIP: V nabídce těsnění lze také narazit na pěnové molitanové těsnění, které se hodí pro instalaci do oken. Použít jej lze i pro těsnění dveří, nikoli však v prahové části, kde je zvýšené riziko navlhnutí těsnění, které tím pádem ztratí svoje tepelně izolační vlastnosti. Pro izolaci prahové části použijte gumové těsnění.

Ne každé dveře disponují prahem vhodným pro montáž těsnění. Moderní plastové, dřevěné a hliníkové dveře jsou v prahové části vybaveny již z výroby gumovým těsněním, příp. zasouvací prahovou lištou. Pakliže vaše dveře postrádají práh, na který lze těsnění nalepit, lze uvažovat a instalaci nového prahu, lepším řešením je však zmíněná dodatečně namontovaná prahová lišta, příp. kartáčové těsnění na dveře.

TIP: Podívejte se, jak probíhá montáž těsnění na staré okenní a dveřní profily – video návod.

Související články:

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Těsnění do dveří – jak snížit ztráty tepla?

Jak postavit dům: Vyberte správné vchodové dveře

4 tipy, jak se starat o vnitřní dveře

Dveřní prahové těsnící lišty

Druhou možností, když je třeba realizovat těsnění pod dveřmi proti průvanu, jsou speciální dveřní prahové lišty. Jejich efekt je velmi podobný, jako v předchozím případě. Dveřní lištou jsou vybaveny především nové dveře z moderních profilů, lze je však dodatečně nainstalovat i na některé typy starších dveří. Lišty jsou dvojího provedení.

Prvním typem jsou statické lišty, které se namontují zespod dveří a při zavření dveří jsou v kontaktu se zvýšeným hliníkovým prahem. Druhým typem jsou pohyblivé prahové lišty, které jsou vybaveny speciálním mechanismem zajišťující polohu lišty v závislosti na tom, zda jsou dveře otevřené či naopak zavřené. Jakmile se dveře zavřou, prahová lišta se spustí dolů a utěsní tak prostor pode dveřmi. Jakmile se dveře otevírají, lišta se o pár milimetrů nadzvedne a dveře lze pohodlně otevřít.

Prahové lišty se instalují přímo na dveře. Jednou z možností je instalovat prahovou lištu ze spod dveří, tedy skrytě, druhou variantou je namontování lišty z boku dveří z vnitřní strany. K instalaci může být opět použita oboustranná lepicí páska, ale pro pevnější a trvalejší řešení je možné využít klasický spojovací materiál ve formě šroubků, které nabízí pevnější a odolnější spoj.

Kartáčové těsnění pod dveře

Řešení, které vychází z předchozí varianty. I tady je řeč o speciální liště, která se instaluje do oblasti samotných dveří. Hlavní charakteristikou této varianty je pochopitelně to, že je konec lišty doplněný speciálním kartáčem. Daná lišta na dveře se umístí do požadované výšky tak, aby došlo ke snížení mezery mezi dveřmi a prahem, kterou by mohlo unikat teplo z interiéru. Jedná se o velmi populární variantu, která může být využita jak na místech s klasickým prahem, tak i na místech, kde prahy u dveří nejsou.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Podložky pod dveře – plyšové těsnění

Celkem zajímavá forma těsnění, kterou lze také zařadit do kategorie podobného řešení jako je lišta na dveře. Zde však mluvíme o celkem unikátní variantě z plyše, která se na dveře nasune z boční části. Jedná se o takzvané dvojité těsnění pod dveře, které zajistí ochranu z obou částí dveří. Tato varianta je využívaná hlavně u klasických interiérových dveří, kde není k dispozici běžný práh a je tak třeba dveře utěsnit z obou stran. Mezi další přednosti podložek pod dveře patří:

  • Snadné nasazení
  • Různé délky
  • Mnoho barevných variant

Nevýhodou tohoto řešení je to, že je těsnění viditelné a při otevírání dveří se plyšové těsnění „šoupe“ po podlaze. Pod často otevíranými dveřmi se tak časem může podlaha opotřebit a nenávratně poškodit.

Jaké jsou možnosti montáže jednotlivých druhů těsnění?

Jak jsme již zmínili, různých variant je celá řada. A od toho se odvíjí také jejich instalace. Základem by mělo být důkladné vyměření toho, jak velká je mezera a jak konkrétně by měla být izolační vrstva vysoká, nebo široká. Následně je vhodné dveře sundat z pantů, znovu přeměřit a těsnění pod dveře nainstalovat.

Možné jsou dvě varianty instalace. První je jednodušší a je spojena s nalepením těsnění pod dveře, a to buď pomocí vlastní lepicí vrstvy, nebo pomocí oboustranné lepicí pásky. Výhodou je především jednoduchost montáže, ale i to, že nedojde k mechanickému zásahu do dveří. Nevýhodou je to, že páska může časem povolovat. Moderní okna a dveře nevyžadují žádné lepení těsnění, jelikož jsou z výroby vybaveny speciální drážkou se zámkem, do které stačí profilované těsnění pouze zatlačit a bude perfektně držet.

Druhou variantou je pevná montáž, která je založena na použití kotevní techniky v podobě šroubků. Ty slibují maximální pevnost a doslova neomezenou životnost. Šroubky se však nevyužívají pro kotvení samotného těsnění, nýbrž různých prahových a dveřních lišt, které těsnění drží a případně ovládají.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů