Typy plynových spotřebičů

nacenění

Plynové spotřebiče používané v budovách se dělí do tří kategorií dle provedení přivádění a odvádění vzduchu, respektive vzniklých spalin. V tomto článku si vysvětlíme, co je to plynový spotřebič typu A, B a C.

Plynový spotřebič typu A

Přístroje typu A berou vzduch z místnosti a současně do ní vrací spaliny. Klasický zástupce této kategorie je běžný plynový sporák. Proto je třeba při návrhu kuchyně potřebu přívodu vzduchu myslet, protože zatímco v minulosti, kdy nebyly natolik těsná okna, tudíž spalovaný vzduch bylo možné nahradit infiltrací, dnes je toto pouze výjimkou a je třeba řešit přívod vzduchu jinou cestou, nejobyčejněji otvorem v obvodové stěně.

Plynový spotřebič typu B

Naopak přístroje typu B vzduch z prostoru pouze odebírají, zatímco spaliny odvádí do spalinové cesty vedoucí do komína, nebo do vlastního kouřovodu. Případně lze použít sdružený komín pro několik zařízení, je třeba ale dodržet požadované sklony pro přípojku na komín. Přístroje této kategorie mohou mít spalinový ventilátor, přerušovač tahu či jiné technické odlišnosti, dle podkategorií. Typicky jde o kotle s atmosférickými hořáky a většinu průtokových ohřívačů vody. Opět je nutné myslet na dostatečný přívod vzduchu do místnosti, pro správnou funkci přístroje.

Plynové spotřebiče typu C

Do poslední kategorie, mezi přístroje typu C, patří zařízení přivádějící vzduch z venkovního prostředí a odvádějící spaliny tamtéž. Jedná se především o výkonnější přístroje, tedy závěsné plynové kotle, takzvané turbokotle. U této kategorie není již nutné řešit vzduch v technické místnosti, na druhou stranu je prakticky nutností umístění blízko fasády z důvodu vzdáleností jak pro přívod vzduchu tak odvod spalin.Nejznámějším typem těchto přístrojů jsou starší výrobky typu WAW, lidově je celý tento druh lokálního topení nazýván „Wawky“.

Existuje mnoho různých mobilních plynových spotřebičů, od kempinkových vařičů, po tepelné zářiče či plynové chladničky. Nicméně tyto spotřebiče nejsou vhodné a určené pro dlouhodobý provoz ve vnitřním prostředí.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Čtěte dále:

Jaký je rozdíl mezi konvenčním a kondenzačním plynovým kotlem?

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Exit Popup - obecná-min