Umakartové jádro – renovace a rekonstrukce bytového jádra

Umakartové jádro bylo ještě kdysi symbolem bydlení v panelovém domě. Řada z vás si jistě vzpomene na umakartová jádra v panelových bytech, které se stavěly od 40. do 90. let minulého století, tehdy se jednalo o nejpoužívanější typ bytových jader, které však byly zároveň i těmi nejproklínanějšími. Umakartová jádra totiž nemají příliš dlouhou životnost a ani jejich renovace není úplně nejjednodušší a je i finančně poměrně nákladná.

Co vlastně je umakartové jádro?

Ačkoli si umakartové jádro jistě dokážete vybavit, horší to je s jeho slovním popisem, ale když se zaměříte na každé slovo zvlášť můžete říct, že umakartové jádro je bytové jádro z materiálu zvaný umakart, které se nestavělo, ale spíše skládalo. Umakartové jádro se používalo, aby koupelna a toaleta byly rychle hotové. Právě koupelna a toaleta totiž tvoří tzv. bytové jádro.

Umakart je pak materiál, který je vyroben z lisovaného kartonu, a ačkoli byl vyráběn pod vysokým tlakem, klasickou stěnu nemohl nikdy nahradit. Jádro z lisovaného kartonu, následně dekorativní vrstva, a to vše pak bylo potaženo ochranou vrstvou.

Renovace umakartového jádra

Jak je z výše uvedeného zřejmé, při výstavbách bytových domů se preferovala hlavně rychlost stavby a už se tolik neřešila životnost jednotlivých částí těchto staveb, což je vidět především u umakartových jader. Právě ta totiž mají poměrně krátkou životnost, jelikož nejsou vhodná do vlhkých prostředí, kterými jsou právě zejména koupelny. Na umakartu se tak po čase mohla začít tvořit plíseň, umakart se loupal a zvlnil se. Na řadu pak zpravidla přišla víceméně nucená renovace umakartového jádra.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce-IN
Co vše bude součástí rekonstrukce?

Detail nezávazné poptávky

Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Při renovaci umakartového jádra se můžete rozhodnout, zda chcete umakartové jádro zbourat, rozebrat, obložit jej obkladovými deskami nebo jej natřít.

Jak rozebrat či zbourat umakartového jádro?

Nejnáročnějším způsobem je výměna bytového jádra, tedy zbourání či rozebrání současného umakartového jádra a jeho dozdění. Samozřejmě, že se setkáte s názory, že na rozebrání či bourání umakartového jádra prostě nutně potřebujete specializovanou firmu, ale ti šikovnější, kteří si práci umí naplánovat to zvládnou i bez ní. Při napojování některých technických sítí však budete potřebovat určitě schválení od odborníků.

Nejprve je nutné si zjistit, zda není k jádru připojen externí zdroj elektrické energie, který je nezávislý na vašem jističi – to zkontrolujte pohledem do stupačkové šachty. Následně je nutné odpojit všechny ostatní zdroje energie, vypnout vodu a případně i přívod plynu, pokud tuto přípojku máte. Vše pak radši dvakrát zkontrolujte.

Kolik taková rekonstrukce bytového jádra, potažmo bytu stojí, se dočtete v článku Cena rekonstrukce bytu a náležitosti pro rekonstrukci.

Následně pak odmontujte umyvadlo, všechny pákové baterie, to samé z druhé strany stěny, tedy tak, že vám zbude pouze holý umakart. Teď přichází na řadu vlastní bourání umakartu, které se nesmí provádět přímo na sílu, ale s rozvahou, protože desky mohou být i docela těžké, a navíc v nich vedou elektrické rozvody. Páčíme tedy jednotlivé desky postupně za sebou. Vana bývá zasazena v kovovém rámu, pokud je to možné vyšroubujte ji, v opačném případě (třeba když je zarezlá) použijte flexu.

Tip: Chystáte se na rekonstrukci? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Obkladové desky na umakartové jádro

Levnější a méně nákladnou variantou rekonstrukce umakartového jádra je obklad umakartu, který se však doporučuje pouze na umakartová jádra, kde se nevyskytuje plíseň a nejsou příliš pokroucené působením vlhkosti.

Obkladové desky na umakartové jádro se lepí pomocí kaučukového lepidla a jejich spáry mezi deskami či podlahou a stropem se vyplňují zakončovacími lištami, které zabraňují zatékání vody.

Nátěr umakartového jádra

Další variantou renovace umakartového jádra je jeho nátěr. Pro nátěr umakartu používáme barvy, které jsou voděodolné, ale zároveň omyvatelné. Vhodné jsou tedy dvousložkové emailové barvy nebo polyuretanové emaily. Před nátěrem je nutné stěny odmastit a případně i zbrousit, aby nátěr lépe přilnul. Následně je nutné přelepit všechny části, které nechcete natírat. Nezapomeňte ani na podlahu. Následně začněte nátěr od menších ploch a pokračujte k větším, přičemž první vrstvu nátěru nařeďte vodou, aby byla konzistence spíše řídká. Druhý nátěr už může mít běžnou hustotu.

Rekonstrukce domu či bytu – nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Rekonstrukce
Co vše bude součástí rekonstrukce?
Jedná se o:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů