Při výběru střešní krytiny pro váš objekt dnes můžete volit z řady různých střešních krytin, kromě ceny a vzhledu střešní krytiny pak volíme typ i podle krokví vašeho domu. Tedy podle toho, jakou zátěž je na ně kvůli jejich technickému stavu možno vyvinout. Takovou zlatou střední cestou v tomto případě může být vláknocementová krytina, o které se v tomto článku dozvíte víte.
Vláknocementová krytina a její vlastnosti
V současné době najdeme na trhu v oblasti vláknocementových krytin zajímavou nabídku produktů, které nahrazují původní eternitovou střešní krytinu, protože ta byla zdravotně závadná díky vysokému obsahu azbestu. Složení této krytiny se naštěstí již změnilo, ale užitné vlastnosti zůstaly stejně dokonalé a v mnoha bodech se i zlepšily. V současné době se tato krytina vyrábí z vláken buničiny a vláken umělých, které jsou lepeny cementem.
Vláknocementové krytiny mají dlouho životnost, jednoduše se pokládají, vyžadují téměř nulovou údržbu a díky nízké váze minimálně zatěžují krovy.
Vláknocementová krytina je na trhu dostupná ve dvou základních provedeních, a to ve formě maloplošné skládané krytiny, kterým říkáme šablony. Dále pak jako velkoplošná krytina ve formě vlnité desky. Každý z těchto typů má pak řadu modelů, které jsou dostupné v rozličných barvách.
Na jaký sklon střechy se vláknocementová krytina hodí?
Aby střešní krytiny dosahovaly svých optimálních užitných vlastností, je nutné dodržovat řadu technických parametrů, mezi které patří minimální a optimální sklon střešní krytiny. Minimální sklon udává, jaký musí být sklon střechy, aby krytina byla bezpečně zajištěna. Optimální sklon je někdy nazýván jako bezpečný sklon krytiny, kde je možné střešní krytinu pokládat běžným způsobem bez speciálních bezpečnostních požadavků. Minimální sklon u vláknocementové krytiny činí cca 25 °. Přičemž je vždy nutné přihlížet k technickému listu daného modelu krytiny, protože u některých je minimální sklon 18 °, jiných pak třeba i 30 °.
Nezávazná poptávka
Orientační cena vláknocementové krytiny
Cena vláknocementové krytiny je velmi rozdílná zejména dle její tloušťky a modelu. Jednotlivé modely se liší nejen velikostí šablony či desky, ale také tvarem a cenu pak nejvíce ovlivňuje značka. Cena vláknocementové krytiny se obvykle pohybuje od 280,-Kč/m2 do 600,-Kč/m2 bez DPH.
Montáž střešní vláknocementové krytiny
Vlastní montáž střešní vláknocementové krytiny je velmi jednoduchá, protože řada jejich formátů je docela velká, a tak je vlastní pokládka i poměrně rychlá. Vláknocementovou krytinu dle typu pokládáme na laťování případně na bednění. V současné době jsou však nejvíce rozšířené vláknocementové střešní krytiny pokládané na laťování. Laťování se liší dle typu (zejména podle formátu) a je nutné přihlížet k technickému listu daného výrobku. Tato krytina se většinou pokládá tzv. na střih.
Při pokládce vláknocementové krytiny používáme předepsané kotvící prvky, u velkoformátových desek šrouby u maloformátových šablon pak hřebíčky. Vláknocementová krytina má skvělé tvárné vlastnosti a není tak složité použít i další střešní prvky, jenž je nutné tvaru střechu uzpůsobit.
Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Přesný postup pro pokládku střechy pak dokládá výrobce ke každému typu samostatně, protože se způsob může trochu lišit.
Vláknocementová krytina – cena montáže
Ačkoli není montáž vláknocementové krytiny nijak náročná, cena za pokládku může být poměrně vysoká, protože se skládá z více činností. Při kalkulaci ceny hodně závisí na tom, zda je nutná i demontáž staré střešní krytiny, která se pohybuje mezi 40 až 80 Kč/m2 dle použité střešní krytiny. Rovněž záleží, zda musí být odstraněno staré laťování nebo bednění, kde se cena pohybuje kolem 20,-Kč/m2. Ceny pokládky nového laťování včetně podkladní lepenky se pohybují kolem 75,-Kč/m2 vlastní cena pokládky vláknocementové krytiny pak kolem 130,-Kč/m2. A to je nutné připočítat ještě kontralatě, okapnice a klempířské práce.